Uutisissa sanottiin, että jopa omakotitalon pihassa
tupakointi tulee kielletetyksi. Toivottavasti myös grillaus ja puulämmitteiset tulipesät kielletään. Alkoholistakin on terveydelle haittaa , sekin vaan kielletyksi. Ja samantien kaikki epäterveellinen tasapuolisuuden vuoksi.
Kommentit (12)
autoilu kieltää, sekin on aika vaarallista
ihan sairasta touhua. Kerrostalon ohi ajaminenkin muodostaa terveyshaitan. Ja juu en polta, mutta liika kyttääminen on liikaa. Tästä taitaa tulla muoti-ilmiö nyt.
että kyllä omakotitalonkin pihassa voi olla tupakointi kielto jos savu menee naapuriin. Pääkaupunkiseudulla rakennettu tiiiviisti pienille tonteille. Grillaus kestää vaan hetken (tupakka vähemmän) niin sitä saa omalla pihalla jatkaa.
Entäs tosiaan tuo autoilu!? Hengenvaarallista monin tavoin.
seinät ja katto oli ihan keltainen,oli sitten kiva kun vauva siinä huoneessa nukkui. Asuimme siis luhtitalossa ja meille tuleva sisäilmaventtiili oli heidän parvekkeen kohdalla jossa nämä röökailivat
Tuo AP:n argumentti alkoholin kieltämisestä on aivan samaa sarjaa Saimi Nousiaisen vaatimuksen kanssa kieltää tupakoinnin ohella suklaan syönti ravintolassa, koska se ällöttää vastavuoroisesti häntä.
Koska te tupakoitsijat oikein tajuatte, että tupakointia rajoitetaan sen vuoksi, että se on haitallista MUILLE? Itse saatte itsenne sairastuttaa, EVVK. Muut eivät kuitenkaan sitä kohtaloa ansaitse teidän valintanne vuoksi.
mieleen joku orwellmainen painajaisuni. Mitä kielletään seuraavaksi? Ymmärrän sen, että tupakointi on vaarallista kaikille jotka tupakansavua joutuvat hengittämään =tupakoijalle itselleen ja lähellä oleville.
Mutta niin on moni muukin asia!
Esim. kielletään samantien alkoholi kokonaan;
*Viina aiheuttaa paljon terveyshaittaa, maksasairauksia sekä hermosolujen tuhoutumista jne.
*Viinan haittavaikutukset ovat vuodessa PALJON suuremmat mitä tupakan
(muutamia mainitakseni rattijuoppojen aiheuttamat vahingot itselleen ja muille, erilaiset väkivallanteot niin kaduilla, baareissa, kioskijonoissa, kuin kodeissakin, turhat sairaspoissaolot töistä darran vuoksi, humalassa alun saaneiden raskausten keskeyttäminen ja tautien hoitaminen, henkiset kärsimykset esim. perheiden hajoamiset (pettämiset/vanhempien alkoholismi) joihin syyllisenä viina jne. jne.!)
Tupakka ei kuitenkaan sumenna ajatuskykyä/saa tekemään typeryyksiä vert. viina. Viinan juominen on hyväksyttyä, jopa tavoiteltavaa/suotavaa tietyissä porukoissa/tilanteissa. Miksi me saamme ryypätä itsemme hengiltä ja samalla vahingoittaa ties kuinka monia ihmisiä, mutta tupakkaa emme saa polttaa kohta missään...???!
Ja sekin ihmetyttää, että se on aina sen tupakoijan vika jos savu tulee asuntoon, kun usein vika on huonosta suunnittelusta. Miksi luhtitalon ilmanvaihtokanava on suoraan alakerran "luontevan tupakkapaikan" kohdalla, miksei toisella seinällä?
Ja miksi pitää rakentaa OMAKOTITALO niin naapurin viereen, että savu häiritsee. Minä pidän omakotitalon määritelmänä sitä että alasti voi pihalla ja juosta ja huutaa, eikä ketään häirtise. Ymmärrän että tonttimaasta on pulaa jne. mutta mielummin asun rivi- tai kerrostalossa vert. rakennuttaisin talon postimerkin kokoiselle tontille missä ei omaa rauhaa olisi.
tupakansavu on aivan eri kuin esim. grillauksesta tuleva tuoksu. Kuinka edes voitte verrata niitä. Tupakanpoltto pitäisi kieltää kerrostalojen parvekkailta ja rivitalojen takapihoilta.
autoilu pitäisi kieltää myös.. terkut vaan täältä valtatien vierestä:/
Tuo AP:n argumentti alkoholin kieltämisestä on aivan samaa sarjaa Saimi Nousiaisen vaatimuksen kanssa kieltää tupakoinnin ohella suklaan syönti ravintolassa, koska se ällöttää vastavuoroisesti häntä.
Koska te tupakoitsijat oikein tajuatte, että tupakointia rajoitetaan sen vuoksi, että se on haitallista MUILLE? Itse saatte itsenne sairastuttaa, EVVK. Muut eivät kuitenkaan sitä kohtaloa ansaitse teidän valintanne vuoksi.
tupakansavu on aivan eri kuin esim. grillauksesta tuleva tuoksu. Kuinka edes voitte verrata niitä. Tupakanpoltto pitäisi kieltää kerrostalojen parvekkailta ja rivitalojen takapihoilta.
Naapurini ei kuitenkaan grillaa joka päivä useita kertoja päivässä, ei myöskään sisätiloissa siten, että haju kantautuu minun asuntooni. (Itse asiassa naapurini ei grillaa lainkaan, koska asumme kerrostalossa.)
Ymmärrätkö sinä tämän eron?
t. 9
se oli vaan jonkun tietyn talon pihalla se tupakointi kielto. Savut oli menny naapuriin ja naapuri valittanut. Lukaseppa iltalehti/ilta-sanomat.