Olenko ainut joka ei opeta lapsiaan potalle?
Minä en oikeasti viitsi nähdä sitä vaivaa, että aina syömisen jälkeen kiikuattaisin lasta potalle pissalle ja kakalle ja kyselisin, että onko hätä, onko hätä ja vaihtelisin miljoonia vaatteita päivän mittaan vain sen takia, että haluan opettamalla opettaa lapselle sen.
Meillä esikoiselta koitettiin noin kerran kuukaudessa, että onko hän valmis olemaan ilman vaippaa. Ei tehnyt pottaan mitään eikä oikein halunnut siinä istuakaan, halusin aina vaipan. Näin mentiin noin 2v ikäisestä ja 2v8kk ikäisenä oli yhtenä perjantaina päivä-ja yökuiva. Ei ainoatakaan vahinkoa. Siis korostan - ei yhden yhtä pissaa yksissäkään kalsareissa.
Seuraavalle kokeilin ekan kerran 1v11kk ikäisenä eli jätin päivävaipan pois ja tyttö hoksasi heti mistä kyse. Kahden ekan viikon aikana tuli satunnaisia vahinkoja, mutta kaikki kotioloissa eli ei koskaan kauppareissulla esimerkiksi. 3kk myöhemmin jätin yövaipan pois, ei yhtään vahinkoa.
Kuopus nyt 1v7kk. Istunut kerran potalla joskus 1 vuotiaana kun ostin uuden potan, ei tehnyt siihen mitään. Joskus lähempänä 2v kokeilen sitten ekan kerran.
Kaksi isompaa eivät siis olleet koskaan kakanneet pottaan ja molemmat olivat tainneet pissata kerran tai kaksi jotkut pienet pissat pottaan.
Mutta olen kai ainut. Muut alkaa treenata sitä touhua jo tiäs miten aikaisin.
Kommentit (19)
mutta samankaltaista metodia käytin. Potta oli tarjolla ja odotin, kunnes kiinnostuu ja kypsyy fyysisesti.
isommalta lapselta otettiin vaippa pois noin 2v 4kk iässä ja varsinaisesti vessassa ei harjoiteltu. Välillä kysyttiin onko pissahätä, mutta pöntölle ei lähdetty kokeilemaan muuta kuin uloslähtiessä. muutamia vahinkoja sattui, mutta nopeesti oppi. yökuivaksi opeteltiin sitten 2v 10 kk iässä ja sama juttu. vahinkoöinä ei vaippaa suostunut koskaan ottamaan loppuyöksi, vaikka tarjottiin. siis "keskustelemalla" kuivaksi.
pönttöön ostettiin supistusrengas, mutta sekin jäi, kun lapsi halusi käydä ilman sitä pöntöllä.
ja n. 2-3v oppineet ite kuivaksi. Osa lapsista vähä ennen ku 2v täytti ja osa 2.5v
Poika oppi 2.5vuotiaana nimen omaan itse ja ilman vahinkoja.
Tyttö on nyt 1.5v ja on pari päivää ilmoittanut kun kakka ja pissi tulevat vaippaan eli jotain heräämistä tuolla alueella on. Kokeilen josko pidätys toimisi ja homma kiinnostaisi.
ja n. 2-3v oppineet ite kuivaksi. Osa lapsista vähä ennen ku 2v täytti ja osa 2.5v
potta on kyllä maailman turhimpia kapistuksia...meillä se pölytty vessan nurkassa kun ei tarvittu missään vaiheessa...
Lapset on oppineet 2,5 v ja 2v4kk täysin kuivaksi (siis ei yövaippaakaan) muutaman päivän aikana. Ja sen jälkeen ei ainuttakaan vahinkoa.
potta on kyllä maailman turhimpia kapistuksia...meillä se pölytty vessan nurkassa kun ei tarvittu missään vaiheessa...
se avainsana. Että onko lapsi sitten käynyt potalla vai pytyllä.
Meillä oli esikoisella potta, mutta kakkonen ei siitä niin välittänyt ja kävikin sitten pytyll heti alusta asti. Jotain satunnaisia käymisiä potalla ja kylässä piti aina käyttää pottaa jostain syystä. Kai se oli kiva kokeilla erilaisia. :)
ap
Mullakin on kokemus, että vaipat jäävät pois kyllä ihan itsestään omassa tahdissa ilman stressiä ja treeniä ja siitä se omaehtoinen vessailu sitten alkaa. Turha sitä on niin kauheesti miettiä.
Mullakin on kokemus, että vaipat jäävät pois kyllä ihan itsestään omassa tahdissa ilman stressiä ja treeniä ja siitä se omaehtoinen vessailu sitten alkaa. Turha sitä on niin kauheesti miettiä.
silti on ollut yökuiva ihan penestä 5kk asti... olisin tyhmä jos en veisi vauvaa vessaan jos yövaippa on kuiva!?!?!?
Välillä olen sanonut siinä 2 v. kieppeillä että tuo on potta, sinne pissataan ja kakataan ja jossain vaiheessa ovat sitten alkaneet niin tehdä.
Ei meilläkään ole lapsia koskaan opetettu potalle.
Ihan 'normi-iässä' ovat itse oppineet ilmoittamaan milloin tarvitsee vessaan päästä.
2-vuotiaina ovat olleet päivä- ja yökuivia.
siinä tosin aluksi oli semmoinen istuinrengas. Taysin kuivia reilu kaksi vuotiaina. En ole koskaan ymmärtänyt, että istuskellaan potalla ja odotellaan josko jotakin tulisi. Ajan nyt vaan voi käyttää järkevämminkin.
Tyttö oppi myös kuivaksi 2v6kk iässä ilman mitään erikoista opettamista. Muutaman kerran pissasi lattialle kun ei ehtinyt vessaan.
Ei tosiaan ole mua varten et alan pissattelemaan lapsia koko ajan...on muutakin hommaa.
Kertaakaan ei ole yöllä sattunut vahinkoja sänkyyn. Enkä ole lasta herätellyt yöllä pissalle. Sitäkin tapaa ihmettelen!
Poika on nyt reilu 2 v ja kohta kokeillaan jäiskö vaippa pois yhtä helposti.
Jossain jopa luki, että se jatkuva pissattelu voi häiritä lapsen omaa kehitystä ja viivästyttää kuivaksi oppimista. Kun ei opi sitä hätää tuntemaan itse vaan joku koko ajan kiikuttaa vessaan.
Jokainen ollut täysin kuiva n. 2,5 vuotiaana.
Kavereiden 6kk vanhasta potatetut kuivia ihan samanikäsinä tai jopa myöhemmin.
ei jaksettu jatkuvasti istuttaa siinä ja yhtikäs yhtään pisua ei saatu pottaan vuoden aikana. Ajoittain potta pölyttyi nurkassa ja ajoittain oli aktiivisemmin näkyvillä. Sitten 2v2kk tuli yksi kaunis päivä sanomaan mulle, että "pissahätä" ja sinne sihahti pissat pottaan. Vaippa otettiin heti pois päivisin ja melkein viikko meni putkeen ilman vahinkoja. Sanoisin, että tuosta päivästä oli päiväkuiva. Yökuivaksi tuli pikkuhiljaa ja jossain vaiheessa huomattiin, ettei pariin kuukauteen ollut enää ollut märkää yövaippaa. Sitten jätettiin pois ja oli hiukan alle 3v. silloin.
Lapsi oli 2 v ja 7 kk, kun alkoi käydä potalla. Potta oli kyllä esillä. Oppi kanssa viikonlopun aikan yö-päiväkuivaksi. Yksi vahinko sattui 5 kk myöhemmin, mutta oli kovassa kuumeessa silloin. Siinä se. Toinen laiska äiti.