Miten usein yllättät itsesi käyttämästi sivistyssanoja
Kommentit (7)
Harvoin, asun ulkomailla ja suomiyhteys ion niukka, joten ei paase sanavarasto kun vahemaan mita pidempaa on poissa ja kielta ei kuule. harmi.. pitas alkaa lukemaan kirjoja vahan enemman.
Tosin, täytyy jotain jättää kuulijankin vastuulle. Totta kai oletan, että normaali ihmisellä on edes jotain ymmärrystä sivistyssanoista. Jos jotai ei ymmärrä, täytyy kysyä, että anteeksi, mutta mitä tarkoitit. Ei se sen vaikeampaa ole. Enemmän minua ärsyttää se, että esitetään, että tiedetään enemmän kuin oikeasti ymmärretään.
Tuskin koskaan asiasta kuitenkaan ongelmaa on.
Puhuin jostain frustraatiosta, eikä hän tajunnut. Ja joku toinenkin sana, ota aika usein käytän yrittämättä mitenkään olla hieno :-)
puhuja sekoittaa inspiraation ja improvisaation :)
Esim: "Tein tämän jutskan ihan inspiroimalla."
Näin se kategorisesti ottaen on.
Itse huomaan joskus käyttäväni sivistyssanoja, joita en oikeasti ymmärrä. Juuri yritin selittää lapselle niinkin yksinkertaista käsitettä kuin monoliitti (Kubrick: Avaruusseikkailu 2001), mutta eipä se irronnutkaan ihan lonkalta.
"sivityssana" on instanssi.
Esim. "Tästä asiasta vastaava instanssi"
Paljastaa että olet pihalla kuin päältä ajettava ruohonleikkuri.
Ihmettelen itsekin... En mielestäni käytä mitenkään erikoista kieltä.