Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauva 10kk syö vieläkin todella vähän kiinteitä, normaalia?

Vierailija
22.10.2009 |

Meidän poika on nyt 10kk ja 6kk iästä asti on maisteltu kiinteitä. Ne ei vaan tunnu olevan pojan mieleen ja yhä kerralla menee vaan muutama lusikallinen eli pääasiassa elää vieläkin maidolla. Välillä meinaa yökätä ne vähätkin kiinteät pois. Onkohan tämä ihan normaalia, kestääkö meidän pojalla vaan pidempään kiinteisiin tottuminen vai voiko olla jotain muutakin ongelmaa? Neuvolasta en ole juuri neuvoja saanut, tämä täti on jäämässä eläkkeelle ja vaikuttaa olevan työhönsä aika kyllästynyt kommenttien perusteella. Kyseessä on meidän esikoinen ja olisin kyllä toivonut, että neuvolasta saisi enemmän neuvoja eikä vaan arvostelua.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä jos annat välillä vettä? Juoko lapsi vettä?

Vierailija
2/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juo vettäkin, mutta miten tämä vaikuttaa kiinteiden syöntiin? Tyhmä kysymys... Jos ei saa tarpeeksi maitoa niin itkee nälkäänsä. Vaikka olisi nälkäinen niin kiinteitä menee silti vain se muutama lusikallinen ja sitten tulee stoppi.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

imetys pitäisi myös lopettaa yöllä. 10 kk ikäistä voi totuttaa jo hapanmaitotuotteisiin, joten maitoa voi yrittää saada ruokavalioon muualtakin kuin rinnasta.



Lapsen pitäisi saada proteiinia ja rautaa, syökö hän lihaa, kalaa tms.?

Vierailija
4/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 5lasta, joista jokainen on syönyt öisin 1-3kertaa yössä noin vuoden ikään. Tämä ei ole minua häirinnyt enkä ole heitä yösyötöistä vierottanut. Itse ovat lopettaneet yösyönnin vuoden iässä. Ja meidän nuorin (nyt 3v) oli myös alkuun huono syömään kiinteitä, aloiteltiin 5kk iässä ja vähitellen enemmän kun muutamia lusikallisia niitä alkoi mennä vasta 11kk iässä. Kuopuksemme oli myös sihtikurkku ja kesti pitkään ennen kun oppi syömään karkeampaa ruokaa.

Jospa annat välillä ruokajuomaksi vain vettä imetys pitäisi myös lopettaa yöllä. 10 kk ikäistä voi totuttaa jo hapanmaitotuotteisiin, joten maitoa voi yrittää saada ruokavalioon muualtakin kuin rinnasta.

Lapsen pitäisi saada proteiinia ja rautaa, syökö hän lihaa, kalaa tms.?

Vierailija
5/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ei liene vaarallista vaikkei kiinteita niin menisikaan viela. Nain on ainakin meidan kolmella lapsellamme ollut myos, ja lastenlaakarit ovat ainoastaan todenneet kun olen tasta kysynyt etta tuohon 12 kk ikaan asti ei ongelmaa, kunhan kuitenkin kiinteita tarjotaan joka paiva useampaan kertaan.

Vierailija
6/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen huomannut, itse tekemäni ruoan lisäksi (jota notkistan äidinmaidolla) lisäksi lapsi kaipaa aina muutamia lusikallisia vettä silloin tällöin. Muuten ruoka ei mene. Kun saa aina välillä pari teelusikallista vettä niin saattaa hyvinkin syödä lautasensa tyhjäksi, vaikka aluksi näyttäisi siltä, ettei nyt maistu.



Purkkiruoassa on yleensä suurimpana ainesosana vettä (siis nehän on ihan törkeen kalliita, kun vedestä maksetaan), joten sen kanssa ei vettä niin tarvitse.



Ethän itsekään syö ruokaasi kuivin suin. Annan rintaa sitten aina ruokailun päätteeksi ellen ole sattunut antamaan ruokailua varten lypsämääni ruokaa pullosta ruokailun lomassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin, meidän lapsi on 7 kk ja kuukausi on nyt syötetty kiinteitä. Joskus ateria ei kerta kaikkiaan maistu. Annan silloin äidinmaidon lisäksi teelusikallisen neitsytoliiviöljyä.

Vierailija
8/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meneekö puurotkaan alas? Minkäänlaiset?



Kokeile maustamatonta jogurttia (Valion A+ tai Ingmanin Luonto+) ja siihen jotain hedelmäsosetta, meillä alkoi tällainen maistua jossain vaiheessa.



Innostuisiko lapsesi syömään itse sormin, vaikkapa keitettyjä porkkananpaloja, raejuustoa, makaroneja, keitettyjä herneitä..? Sotkua tulee, mutta jos sinne masuun jotain edes menisi, niin ei haittaa.



Ja sitten se rypsiöljylisä siihen vähäänkin soseeseen, mitä menee. ½-1tl sotketaan soseen joukkoon ja annat siitä kohtaa, missä öljy on, että menee kans. Energiansaannin turvaamiseksi siis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

silti ruoka-annokset jää tuohon muutamaan lusikalliseen. Poika saa aamulla ja illalla puuroa (tätä menee yleensä enemmän mitä muita kiinteitä, välillä jopa kauhallinen). Kiinteät aloitin perunalla ja nyt saa jo lihaa, kalaa ja hedelmäsoseita, mutta näiden määrät on siis yhä pieniä. Mitään allergiaoireita ei ole kiinteistä saanut, että siitä voisi johtua.



Täytyypä käysä kaupassa ja testata tuota maustamatonta jogurttia, johon sekoitettu hedelmäsosetta.



Sormiruokana olen antanut makaroneja, porkkanoita ja herneitä, näistä on parhaiten mennyt porkkanat, välillä makaronikin, vaikka silti hyvin vähän näitäkin syö kerralla.



ap

Vierailija
10/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

11kk asti imeti ja poika oli siihen asti käytännössä tissillä. Ei vaan syönyt, ei itse tehtyä, ei kaupasta ostettua, ei mitään. Hyvin silti kasvoi (pituus +2 käyrällä)



kun lopetin imetyksen alkoi syödä, mutta edelleen 3 vuotiaana korvaisi aterian mieluusti maidolla eli maidon antoa ruuan kanssa on säännösteltävä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lusikallisia kiinteitä ja aloiteltiin ne jo 4,5kk iässä neuvolan suosituksesta. Vuoden iän jälkeen tyttö alkoi syömään enemmän kiinteitä, mutta vieläkin kun nyt on 2v niin korvaisi aterian mielellään maidolla.

Vierailija
12/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

maitopoika esikoinen oli vauvana just sellainen kuin kuvailit, erityisesti hampaiden tekoaikoina ei muuta mennyt alas kun maitoa rinnasta tai pullosta. niitä piirteitä on vieläkin jäljellä. kun taas tyttö-pikku kakkonen vetää puolivuotiaana omenat, perunat ja kalat mielellään ihan kokonaisina, soseuttamattomina, syö rintaa vielä hänkin. molemmat hoikkia ja geenejä huomioon ottaen pituuskasvu normaali.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
22.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alle 1v pääasiallinen ruoka on kuitenkin vielä se maito.