Miksi naiset eivät halua tutustua ujoon mieheen?
Kommentit (9)
Ei mua ujous haittaa, päin vastoin.
jos olisin vapailla markkinoilla.
Ujot on usein niitä parhaimpia.
En ole itse keksinyt sitä.
t. Petukka
jolle iski mahdoton kahvikuppineuroosi ekalla kerralla kun olimme vanhempieni luona vierailulla. Olihan se vähän säälittävää. Kyllä minä tykkään että mies on se parisuhteen vahvempi osapuoli. Sekä fyysisesti että henkisesti.
Tämä kasvatti mun itseluottamusta.
t. Petukka
jos olisin vapailla markkinoilla.
Ujot on usein niitä parhaimpia.
on just parhaita! mun mielestä Ei se tarkoita että ne on parisuhteesa ujoja... Mun mies oli ujo, muatt mitä parhain mies se onkin.
Mutta jokaiselle oman tyylistään!
kokemuksella; se "ujo" ujostelee läpi elämänsä niin ettei pysty kommunikoimaan mistään, ratkaisemaan mitään arjen ongelmia eikä ottamaan vastuuta yhteisistä asioista kun on niin ujo ja herkkä. Ja kaikki ristiriidat, lasten riidat, arjen sorkut ja ongelmat on vaimon vika, ujo ja herkkä ihminen lamaantuu moisen kaaoksen edessä ja vetäytyy omaan maailmaansa. Ja jättää ne vähemmän ujot setviimään elämää yksin.
En ole katkera mutta kaikki oli niiiiiiiiiin vaivalloista.
Elettyäni ujon kanssa rakastan selkeyttä, rohkeutta, oman paikkansa ja tilansa ottamista. Siinä on sekin puoli että siinä missä ujon kumppanina sai kantaa omat murheet, perheen murheet, arjen ja työelämän murheet ja sitten vielä kantaa ujonkin murheet ja tsempata häntä eteenpäin, ulospäinsuuntautuneen (tai mikä nyt onkaan ujon vastakohta) kanssa voi syntyä vuorovaikutusta, missä itsekin saa olla ujo, herkkä, tarvitseva.
ujon kanssa olisi todella raivostuttavaa. Haluan miehen, joka osaa puhua ja on luonteva.
Miehellä pitää olla miehekäs nimi,kuten esim. Petri, Anders, George tai Steve.
Naamioi ujoutesi herkkyydeksi, niin mahdollisuutesi paranevat!