Mitä pitää hankkia n vuoden ikäiselle talvivarusteita ?
Kommentit (7)
ja kuopukselle meni vielä lähes 1,5-vuotiaana. Haalarihan on (tai ainakin ennen oli) niin valtava, ettei siihen olisi vastasyntynyttä voinut pukeakaan. :)
Mutta jonkinlainen toppahaalari pitää tietenkin olla. Välikausipuku ei riitä talvipakkasille. Helmikuussa 1 v. täyttävä tuskin vielä könyää kovasti lumessa, joten puvun ei tarvitse olla vedenpitävä (myöhemmin suosittelen).
Lisäksi kannattaa hankkia parit lämpimät rukkaset, myssy sekä kypärämyssy/kauluri, joka suojaa kaulaa. Kengät sitten kun kävelee.
Esim. villahaalari tai villatakki ja -housut.
Meillä on yleensä noin -5 astetta ollut rajana sille, puetaanko toppapuvun alle villahaalari.
3
Lapselle tuli hiki. Tarkkaile siis omaa lastasi, kuinka kuumakalle hän on.
ja kuopukselle meni vielä lähes 1,5-vuotiaana. Haalarihan on (tai ainakin ennen oli) niin valtava, ettei siihen olisi vastasyntynyttä voinut pukeakaan. :)
On vieläkin iso vastasyntyneelle, mutta koko on 68cm.
Jos asutte Etelä-suomessa rannikolla etkä ole hullu vaatefriikki, niin mä ostaisin erittäin reilunkokoisen (ehkä siis 86-senttisen) kosteussuojatun välikausihaalarin ja villavaatteet. Jos sitten tulee oikein tosi kylmätalvi, niin osta sitten vielä toppapuku joulun jälkeen alennusmyynneistä.
Jos siis normaali vähäluminen talvi, niin tuolla vk-haalarilla voi pärjätä koko talven. 86-senttinen käy siis joka tapauksessa keväällä.
Muuten sitten ostaisin 80-senttisen toppapuvun.
Ainoa hankaluus on se, että jostain oudosta syystä välikausihaalarit tulevat kauppoihin alkuvuodesta ja lähes viimeisimmät on myyty nyt alennusmyynneissä. Joillain merkeillä niitä tulee syksylläkin (esim. Polarn och Pyret), ja käytettynä tietty saa.
Kenkiä kantsii ostaa sitten tosiaan vasta kun kävelee.
Jos viet lapsen ennen kävelytaitoja hiekkalaatikolle tai keinumaan, niin osta kirppikseltä kumisaappaat. Tai lumessa pärjää toppatöppösilläkin.
on ollut
-kosteussuojatoppahaalari (äp haalari on ollut liian pieni ja toisaalta, jos haalari pitää kosteutta niin vauvan voi antaa konttailla lumessa huoleti)
-villahaalari
-saappaat ja talvikengät + villasukkia
-kypärämyssy ja talvihattu (pipo tms lämmin)
-kosteutta pitävät hanskat ja kylmille keleille väliin jotkut lisähanskat
noita vauvan haalareita kannattaa kysellä vaikka käytettynä, 1-v vauvan konttailu on loppujen lopuksi sen verran satunnaista, että haalarit menevät hyvin useammallekin lapselle. Tämän 1-v kauden jälkeen ei haalareista juurikaan ole ollut kierrätettävää edes sisaruksille
Kengät vasta sitten kun kävelee, muuten tulee väärää kokoa. Ei muuta tarvitse.