Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mistä liukuovelliset vaatekaapit? onko Ikean Pax ok? Elfa, Kirena tai Inaria?

Vierailija
28.09.2009 |

Onko sinulla kokemusta liukuovikaapeista, mikä olisi toimiva ja kestävä kaappi?



Voisikohan puusepältä tilata kaapin rungon ja siihen liittää itse liukuovet ja sisus vaikka elfan koreilla + tangolla - tuleekohan sellainen tavattoman kalliiksi? Onko kukaan teettänyt tällaista kaappia?



Kommentit (24)

Vierailija
1/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se näytti ihan kohtuulliselta myöskin.

Vierailija
2/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vantaan Petikossa on sellainen kuin Vantaan mittakaluste tms. Voin suositella. Hyvät ja suhteellisen edulliset kaapit mittojen mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

todella hyvät ja kestävät, sekä kauniit :) saamme säännöllisesti kehuja hyvännäköisistä kaapeista, meillä kun on niitä kahdessa kohtaa pitkä tyylikäs seinärivistö.

Mieheni kokosi ne itse, ei ongelmia. Nyt kuudetta vuotta käytössä ja hyvin toimivat!

Vierailija
4/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo mittatilauskaluste vai mikä sen nimi nyt olikaan on ihan saavutettavissa oleva paikka. Samoin kuin Ikea. Täytyy käydä tutustumassa tarjontaan. SAmoin kuin siihen MAskun kaappiin.

Ja ehkä vielä vähän seurailla huuto.nettiä, jos siellä olisi joku edullinen tai kiva kaappi. Joku vanhempikin kaappi siis kävisi, massiivipuinen tai viilutettu. Harmittaa, etten keväällä ostanut sieltä sellaista ihanaa ja hyväkuntoista 1950-luvun koivukaappia, se olisi ollut täydellinen. Silloin sille ei ollut tilaa. Näin ne tilanteet muuttuvat...



ap





Vierailija
5/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokemusta sekä Peilisalista, Kirenasta ja Inariasta. Peilisalin ovissa ja toimituksessa ei sinänsä ollut mitään vikaa, mutta onhan ne aika paljon heppoisempaa tavaraa kuin vaikkapa Kirena. Kun ovessa on painoa, se mielestäni aukeaa paremmin, eikä rämise ja keiku kiskolla.

Vierailija
6/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tällanen:

http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/S49850358

paitsi 3metriä leveä ja mustanruskeana. Haaparannalta haettiin, hintaa tuli hyllyineen, koreineen jne. vajaa 1000€, ja sillähän ei saa suomalaisista liikkeistä paljoa mitään. Kokoamisessa meni päivä kahdella ihmisellä. Älyttömän selkeät ohjeet ja hyvin sai seinään, vaikka 70-l elementtitalo ja kierohkot pinnat.



Parasta noissa on kuitenkin se, että niitä erilaisia sisussysteemejä on niin mahdottomasti. Ja niitä voi ostaa ja vaihdella tarpeen mukaan. Esim. laatikosto, johon sai vöitä sun muita oli ihan paras. Korit on myös tosi näppäriä.



Meillä on 2x75cm kaapit, toinen liinavaatteille & pyyhkeille jne., toinen muille romuille, 1 100cm mun vaatteille ja 1 50cm miehen vaatteille. Miehen ja mun kaapit on saman liukuoven alla, joten hyvin pystyy yhtäaikaa pukemaan :) Kummallakin on vaatetanko, mut kaappi niin korkea, että sinne mahtuu hyvin niitä korejakin alaosaan ja mulla on vielä sellainen tyhjä tila, mihin sai kaikki kengät (onhan sielä niitä kenkätelineitäkin jos tahtoopi).



Aivan mahtava kaapisto on ja tosi hyvännäköinen. Jos ei halua itse koota, voihan sitä tilata jonkun "aviomiespalvelun" sen tekemään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/24 |
29.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovet on tosi painavat, että ei keiku, eikä heilu!

Vierailija
8/24 |
19.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikean pax-kaapit on tosi hyvät.meillä miehen kanssa on molemmilla pari metrii kaapistoo ja kun on molemmilla omat liukuovet niin ei tule tätä tönimistä!kun rakensimme taloa,halusin ehdottamasti pax-kaapit!taloon just muutettiin ja esikoinen puol vuotta niin ei ole äitiyslomalla paljon rahaa!

terveisin:nainen82

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/24 |
23.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nimittäin aamuisin kun molemmat ottaa omasta päästään vaatteita niin on tosi ärsyttävää kun tönitään niillä liuku-ovilla toisiamme :-)

joka laskee miten monta ovea tarvitaan liukuovisysteemiin niin, että voi avata vaikka puolet kaapista auki yhtä aikaa, ilman vekslaamista.

Vierailija
10/24 |
23.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/24 |
23.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihania värejäkin niissä

Vierailija
12/24 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

aika erikoista väitettä? Kaikilla valmistajilla on perus ovissa samat 4mm vahvuiset materiaalit, niin miten voi toisilla olla heppoisempaa ja toisilla vahvempaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/24 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin on toiminu ja kerran ollaan purettukin ja kasattu uudelleen. Edelleen ovat tukevia ja ovet aukeaa hyvin.

Vierailija
14/24 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun sellaista ei ollut mahdollista ostaa valmiina mitä me haluttiin. Muistaakseni tuli suht kalliiksi, mutta on tosiaan just sellanen kuin haluttiin. Ja toimiva. Monissa paikoissa olen nähnyt, kun esim. liukuovi lähtee paikoiltaan, näistä ei ole lähtenyt 10 vuoden aikana, vaikka paljon käytetään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/24 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasitukkuoivan ovet.



tsekkaa nettisivut.

Nopea toimitus, hyvät ovet.

Vierailija
16/24 |
27.09.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asentelen työkseni vaatakaappeja ja siksi ehkä katson laatua ja työnjälkeä hieman eri kantilta.



Kirena, Inaria tai Elfa eivät juurikaan eroa toisistaan. Osassa noista taitaa olla vain hieman enemmän hinnassa brändi-lisää.



ERITTÄIN mukava piirre näissä valmistajissa on se, että ne ovat yksinkertaisia ja suht nopeita kasata. Liukuovetkin tulevat kokonaisina toisin kuin Ikean kaapeissa.



Ikean laatu ja käytettävyys ovat mielestäni hyviä, mutta moittimista on vain kasaamistyön määrässä. Tietyissä kaappimalleissa saattaa tarvita hieman enemmän työkalujakin...jopa muitakin kuin vain sitä kuusiokulmaväännintä. Ja aikaa ja tilaa on syytä varata reilusti. Liukuovet sekä kaapinrungot kasataan lattiaa vasten.



Jos hinta ratkaisee, niin Ikea on vahva valinta. Jos taas tarvitaan mittatilauskaappia, niin katseet kääntyvät näihin muihin.



Terkuin

Tuomo

http://www.vuokramies.com/

Vierailija
17/24 |
03.10.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on http://liuguksed.net/ , hyvä ja kestävä. Anni

Vierailija
18/24 |
28.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inarian kaappi makkarissa ja se on kyllä todella jykevä, kestävä. Ja tyylikkään näköiset ovat. Meillä on 4 ovea joista 2 peilit ja 2 opaalilasia.Tää Inaria on ihan "oikea kaappi" eli ei mikään pelkkä ovi. Siinä siis menee tilaa myös niihin kaapin seiniin ja sokkeleihin vähän.



Mutta. Jos makkarissa on tilaa laittaa ovelliset kaapit niin ehkä sittenkin kannattaa harkita niitä. Nimittäin aamuisin kun molemmat ottaa omasta päästään vaatteita niin on tosi ärsyttävää kun tönitään niillä liuku-ovilla toisiamme :-)



Elfan kisko plus Inarian ovi löytyy eteisestämme, Elfaan saa sun minkälaisia härpäkkeitä ja niitä voi muutella ja siirrellä helposti. Siinä hyvä.

Vierailija
19/24 |
28.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen miettinyt saranallisiakin ovia, mutta niille ei pienessä makuuhuoneessa ole tilaa, tai tulee tosi ahdasta. Onneksi kaapissa säilytettäisiin vain miehen vaatteita ja liinavaatteita, joten tönimistä tuskin tulee. Sen sijaan jääkaapilla sitä voi tulla...

Vierailija
20/24 |
28.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saatiin liukuovet, kaappi ja hyllyt samaan hintaan, millä inaria tarjosi pelkkiä liukuovia.



Osa ikean ovista rämisee, käy kokeilemassa niiden avaamista liikkeessä. Ja ikean kaapeissa on tosi tärkeää, että ne osaa koota hyvin ja laittaa vaateriin- jos koette sen liian vaikeaksi, niin tilatkaa muualta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kuusi