Kuinka pitkäksi aikaa kotonasi oleva ruoka riittäisi?
Kuinka kauan pärjäisitte kotona löytyvillä ruokatarvikkeilla, jos hyödyntäisit kuivakaappien ja pakastimen sisällön?
Itse siivosin kaappeja ja totesin ihmetyksekseni, että saisin tehtyä meillä maistuvaa ruokaa kuudelle perheenjäsenelle päivittäin ainakin pari viikkoa! Lihaa, kalaa, kasviksia, säilykkeitä, riisiä, pastaa, jauhoja -kaikkea on. Tavoitteena käyttää kaikki nyt pois (tämän syksyn marjasatoa lukuunottamatta) ja varmistua ettei turhaa mikään vanhene takahyllylle. Maitoa ja hedelmiä täytyy tietysti hakea, mutta muuten on ruokakaupan lasku tosi pieni lähiviikot!
Millaisia ruokahamstereita muut ovat?
Kommentit (3)
Mutta varmaan alkaisi kypsyttämään kun loppuisi juusto ja leikkeleet. Jauhoja yms. mulla on aina paljon, nyt on pakkasessa jopa valmiita ruokia mitä yleensä ei ole. Tein valmiiksi kun on huomenna la, ja ajattelin että ei tarvi heti kokkailla kun tullaan vauvan kanssa kotiin.
Kuivattuja linssejä ja papuja löytyy. Pakastimessa on jotain lihaa, valmista ruokaa ja marjoja. Säilykkeitä muutama purkki ja perusvarastot jauhoja, puurohiutaleita, jauhoja ja juureksia. Hiukan omituiseksi taitaisi ruuat kuitenkin mennä loppupuolella.
Ehkä neljä henkeä söisi pari viikkoa suht normaalisti,sen jälkeen menisi omituiseksi.