70kg on läskipainon raja!
Sen alle on vielä normaalipainoinen, mutta yli 70 kiloiset on jo läskejä
Kommentit (30)
Pituudella ei niin väliä, kyllä 155-senttinen 69-kiloinen on vielä hoikka, toisin kuin 178-senttinen 71-kiloinen!
Pituudella ei niin väliä, kyllä 155-senttinen 69-kiloinen on vielä hoikka, toisin kuin 178-senttinen 71-kiloinen!
Jos suomalainen nainen on keskimäärin 165 cm, on hänen painoindeksinsä 70 kilossa 25.7, lun lihavan raja on 25.
t. 168 cm.
Tai itseasiassa mulle läskipainon raja on 67 kg, silloin tunnen itseni lihavaksi.
Jääkiekkoilijathan ovat muuten ihan järjestään hirveitä läskejä.
Oikein pahaa tekee, kun siellä jäällä vyöryvät eteenpäin. Lihasten painollahan ei ole mitään tekemistä asian kanssa, läskejä mitä läskejä! :D
Itse olen 168cm ja 64 kiloisena olin jopa hoikka, käytin 38 housuja (pienemmät ei edes menis koska lantioluut ottaa vastaan) ja s ja xs koon paitoja vaikka rinnatkin c-kupin. Eli 61 kiloisena olisin vielä läski? En todellakaan. Sulla on syömishäiriö, mee lääkäriin.
olen mielestäsi läski,koska painan 72kg ja olen 184cm pitkä?
Mitähän iloa tämäkin aloitus tuo?!
että 59 kiloinen olen ollut ja silloin kyllä todella laihan näköinen. Ihmiset on erilaisia ja toisilla on lihasmassaa enemmän kuin toisilla. Ihan hyvin voi olla antamillasi mitoilla ilman yhtään läskiä.
ihminen joka on pitkä niin painaa myös enempi eikä se tee sitä läskiksi..
eihän nyt kaksi metrinenkään ihminen joka painaa 70 kiloa niin ole läskin rajoilla.. veikkaan et luulta ja nahalta näyttää se tyyppi
60kg on anorekstikon raja! Ja pituudesta viis! Tyhmälle tyhmä kommentti.
ei 60 ole anorektikon rajakaan :D
itse 168 ja painan sen 56 kiloa.. syön hyvin enkä ole anoreksiaa nähnytkään.
Kaverini on 165 ja painaa 45 kiloa joka on jo alipainoinen.. ei rintoja ja näkyy kaikki luut!
entä jos on raskaana??? onko sillonki läski ku tulee muutama lisäkilo HÄH!?
t. 174cm ja neljä lasta, enimmillään painoin viimeistä odottaessani tasan 70kg
t. yksi jolla kymmenen kiloa pudotettavaa tuohon ei-läski rajalle.
Pituudella ei niin väliä, kyllä 155-senttinen 69-kiloinen on vielä hoikka, toisin kuin 178-senttinen 71-kiloinen!
Painoindeksisi on: 22.41
Olet normaalipainoinen
Pituutesi: 178 cm ja painosi: 71 kg
Alla olevasta taulukosta näet painosi eri BMI arvoilla:
BMI: Määritelmä: Minkä painoinen?
alle 20 alipaino alle 63.34 kg
20 - 24.9 normaalipaino 63.37 kg - 79.18 kg
25 - 29.9 lievä ylipaino 79.21 kg - 95.02 kg
30 - 34.9 merkittävä ylipaino 95.05 kg - 110.86 kg
35 - 39.9 vaikea ylipaino 110.89 kg - 126.70 kg
yli 40 sairaalloinen ylipaino yli 126.74 kg
HUOM! Painoindeksi on vain suuntaa-antava!
Jos olet lihaksikas, peili ja rasvaprosentin mittaus kertoo sinulle enemmän!
Lähde: Nutrifastin opas
se on siitä pituudesta kiinni!
jos joku ihminen on se 180-190 pitkä ja normaali paino on yli 70 kilon ja raskaaksi vaikka pamahtaa niin toki sitä lisäkiloa tulee sen 10-12!!
eikä tuo ihminen ole läski!!
ei jeesus :D
ei 60 ole anorektikon rajakaan :D itse 168 ja painan sen 56 kiloa.. syön hyvin enkä ole anoreksiaa nähnytkään. Kaverini on 165 ja painaa 45 kiloa joka on jo alipainoinen.. ei rintoja ja näkyy kaikki luut!
en siis ollut ihan tosissani...
14
Miksi turhaan vastailette tämmösiin idiootteihin avauksiin. Jättäkää sikseen niin tämäkin ketju tipahtaa nopeasti pois silmien edestä!
"Jos MINUN se ja se paino on sitä sun tätä, niin kyllä se pätee KAIKISSA TILANTEISSA kaikkiin muihinkin ihmisiin."
Haloo, biologinen normaalipaino! Ihmiset on erilaisia. Juuri puhuin yhden ystäväni kanssa, joka sanoi, että olisihan se kiva olla hoikempi, mutta tässä painossa hän on pysynyt jo vuosia, ja voi syödä mitä haluaa. Kyseessä on vähän alle 30-v nainen, joka urheilee todella paljon (lähes joka päivä), eikä todellakaan vedä mitään roskaruokaa, vaan syö terveellisesti ja monipuolisesti. Hän ei myöskään ole mikään tikkulaiha, vaan muodokas (tämä ei ole eufemismi läskille) ja timmi. Jos hän haluaisi olla hoikempi, se tarkoittaisi sitä, että hän joutuisi tarkkailemaan syömistään huomattavasti enemmän ja aktiivisesti laihduttamaan jatkuvasti. Todella kiva tapa viettää elämää.
Menkää johonkin syömishäiriöisten pro ana -palstoille idiotisoimaan, ei kukaan voi heittää mitään "tässä menee läskin raja" -painoa. Ette varmaan ole kuulleet esim. siitä, että lihas painaa enemmän.
Huoh, idioottien laukomisista ei pitäisi suuttua, mutta kun ärsyttää vaan niin paljon, että joillain se ainoa näkövinkkeli on se oma kapea katsanto. Suosittelen silmien avaamista ja empatiakyvyn hankkimista.
aika lapsellinen aloitus ap!