Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Raskaushepatoosi?

Vierailija
05.10.2009 |

Mulla on muutaman viikon ollut epätavallista kutinaa. Pahin jaloissa, ei näkyvää ihottumaa tai muuta. Mutta myös masussa näppyjä, jotka kutisee...



Voisko olla tuota raskaushepatoosia, eikö se kutina johdu jostain maksan häiriöstä?



Kuulisin mielelläni kokemuksia siitä!



Nyt rv 34+1

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niistä selviää, onko raskaushepatoosia.



Mulla oli kuopuksen raskaudessa, todettiin rv 36+. Kutina oli hirveää, sitä oli jaloissa, mahassa, etenkin kämmenissä, eikä ollut mitään näkyvää ihottumaa. Mä sain lääkityksen, ja kävin kerran viikossa äitiyspolilla tarkistuksessa, tuli myös ohjeet tehdä liikelaskentaa. Rv 38+1 mut lähetettiin sairaalaan osastolle, jossa yritettiin käynnistää synnytystä, mutta ei käynnistynyt kuitenkaan, joten 4 päivän päästä pääsin viikonlopuksi kotiin, käskettiin tulla seuraavan viikon tiistaina uudestaan. Lääkäri myös sanoi, että viimeistään LA-päivänä vaikka sektioidaan, jos vauva ei ennen sitä synny - tosin raskaushepatoosi altistaa myös ennenaikaiselle synnytykselle, usein ei siis mene nämä raskaudet edes LA:an asti. Yliaikaisiksi niitä ei kuitenkaan päästetä.



Mulla kävikin sitten niin, että kun maanantai-iltana pakkailin tavaroita, meni lapsivedet. Palasin kyllä tiistaiaamuna osastolle, mutta vauvan kanssa :) Sairaalassa oltiin kaksi päivää, sinä aikana vauvan verensokereita seurattiin ja mitattiin kolme kertaa vuorokaudessa. Mitään sen kummempaa ei ollut.

Vierailija
2/5 |
05.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja pyydä päästä verikokeeseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä ei kuitenkaan tiedetä, mistä se toimintahäiriö saa alkunsa. Epäillään, että äidin maksa ei syystä tai toisesta "jaksa" toimia sekä äidin että vauvan puolesta, mutta tästäkään ei ole mitään pitäviä todisteita. Synnytyksen jälkeen oireet häviävät, eikä maksassakaan ole mitään vikaa. 50%:n todennäköisyydellä raskaushepatoosi uusiutuu myös myöhemmissä raskauksissa.

Vierailija
4/5 |
05.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua kutisi kolmannessa raskaudessa ihan mielettömästi joka paikasta paitsi jalkapohjista ja kämmenistä ja ei kai kasvoistakaan. Ihan mieletön kutina, öisin en pystynyt nukkumaan. Kutina alkoi joskus rv32. Kävin monta kertaa verikokeissa, mutta arvot eivät ylittäneet raja-arvoja. Kutinaan ei auttanut mitkään rasvat, mitään ihomuutoksia ei ollut. Lopulta sain pitkän vaatimisen jälkeen unilääkettä, jota ei saanut ottaa joka ilta. Niinpä sitten otin omin luvin ataraxia (lapsella oli käytössä) joka toinen ilta. Yksi sukulaislääkäri sanoi, että sitä voi käyttää.

Kutina loppui pari päivää synnytyksen jälkeen. Koskaan en saanut tietää mistä se johtui.

p.s minulla oli myös raskausmyrkytyksen oireet, mutta ei diaognoosia. ala verenpaine ei ylittänyt 90 vaan oli 89, silmissä näkyi tähtiä ja oli surkea olo. Lopulta pissassa oli valkuaista 2+, mutta raskausmyrkytystäkään ei sitten kuitenkaan todettu. Lapsi syntyi rv 35 käynnistyksellä, mutta ei noiden ed. syiden vuoksi vaan siksi koska oli pieni kokoinen.

Vierailija
5/5 |
05.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös kahdessa aikaisemmassa raskaudessa arvoja on tsekattu kutinan vuoksi, mutta ovat olleet ihan vähän koholla ja normalisoituneet raskauden edetessä. Kolmannessa sitten iski päälle ihan kunnolla. Mulla oli aivan sietämätön kutina kämmenissä ja jalkapohjissa. Muutenkin kutisi, mutta tuo jalkapohjien ja kämmenten kutina oli pahinta. Jouduin öisin usein huuhtelemaan käsi jääkylmällä vedellä lievittääkseni kutinaa. Mulla oli Ataraxiakin, mutta en sitä halunnut ihan joka yö vetää, koska siitä meni jotenkin ihan pöhnään ja aamullakin oli ihan tokkurassa. Eikä se nyt kai vauvallekaan ole ihan paras mahdollinen tilanne jos joka ilta syö vahvaa "rauhottavaa" lääkettä. Oireet alkoivat muistaakseni joskus viikolla 34 ja diagnoosi tuli heti ekojen verikokeide perusteella. Siitä lähtien mulla olikin sitten tuttu viikko-ohjelma. Tiistaisin verikokeisiin ja torstaisin äitipolille ultraan. Viikon 38 alussa synnytys käynnistettiin ja vauva syntyi muutamassa tunnissa.



Meilläkin vauvalta seurattiin verensokeria, mutta se johtui siitä, että oli alle 3 kiloinen - näin mulle ainakin sanottiin. Kutina loppui saman tien ja kävin vielä muistaakseni yhden kerran labrassa verikokeissa jotta saatiin tsekattua että arvot normalisoituvat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kuusi