Nyt esimiesasemassa olevat, apua!! Huippu työpaikka kiikarissa!!
Soittivat ja pyysivät avointa hakemusta!
Mitkä tiedot ovat tehtävän kannalta oleellisia? Minulle ei ole ulkomaankokemusta, mitä asioita korostaa? Miten myydä itseni? En ole vielä valmistunut ja kyseessä koulutustani vastaava työ!
Kommentit (12)
Tosin työn vastaan ottaessa minulle annettiin siitä epärealistinen kuva. Totuus osoittautui sitten muuksi. Jätin työpaikan siinä vaiheessa kun illat alkoivat mennä itkeskellessä ja lapset vieressä katselivat huolestuneina :(
Aiiiiika paha sanoa, kun ei tiedetä tehtävääkään...
Nuo luonteenpiirteet jne. kun tuppaavat olevaan vähän joka hakemuksessa samanlaisia.. jokainenhan sitä on ahkera, sosiaalinen, joustava, aloitteellinen jne. ;)
Mutta mieti, millä hakemuksesi erottuisi muista. Sinua tuntematta on vaikea sanoa, mikä se juttu voisi olla, mutta omaa persoonaa kannattaa tuoda (asiallisella tavalla) esiin.
5 kuvailemat asiat ovat CV:ssä.
Yritin kirjoittaa oikeakielisen ja miellyttävän hakemuksen. Uskon, että ovat kiinnostuneita kun soittivat!
Odotan mielenkiinnolla uramammojen vastauksia!
ap
Minä edellytän hakijalta työkokemusta suhteessa ikään. Valitettavasti olen saanut vielä viime vuosina hakemuksia tyypeiltä, joiden syntymävuosi on 1969 tai 1972 mutta työkokemusta ei löydy päivääkään. Työkokemuksen " laatu" on sivuseikka, jos hakija etsii sitä ensimmäistä vakituista paikkaa omalta alalta. Olen ottanut töihin mm. koodarin, jolla oli työkokemusta ainoastaan elintarviketehtaan pakkaamosta. Etsin haastatteluissa vastausta kysymykseen millaisessa työyhteisössä toimit, miten tulit itseäsi alemmin koulutettujen kanssa toimeen ja millaisia kehitysideoita sinulla oli työhösi. Se, mitkä asiat valinnassa painottuvat, riippuvat työn ja työyhteisön luonteesta. Meillä haetaan aina porukkaan sopivaa jäsentä.
Mä kiinnitän huomiota hakemuksessa siihen, että onko hakija tajunnut mitä työtä on hakemassa. Tuoko hän hakemuksessa esiin sellaisia osaamisia, luonteenpiirteitä, kokemuksia, kiinnostuksia, jotka edesauttavat ko. työn tekemistä.
Siis: jos esimerkiksi hakee töihin, jossa yhtenä tekemisenä on vaikka asiakkaiden kanssa työskentely, niin kyllä jotain evidenssiä sosiaalisuudesta pitäisi löytyä.
Yleensähän työnantaja ei ole hakemassa parasta mahdollista ihmistä ikinä, vaan ihmistä, joka pystyy antamaan jotain juuri siihen työtehtävään.
Kokoa cv:n alkuun merkittävimmät kompetenssisi työtä ajatellen. Esim taulukkoon kompetenssi ja viereen evidenssiä miten osaaminen on hankittu. Tähän vain ja ainoastaan työn kannalta erittäin merkittävät asiat.
Hakemuksessa voit sitten peruskaavan sisällä avata hieman noita samoja aiheita. Mutta älä toista liikaa. Etsi joku sopiva runko googlesta esim hakusanalla cover letter ..
Luuletteko, että minulla, joka en ole vielä edes valmistunut voisi olla realistisia mahdollisuuksia tähän työhön? Vähän hienoa, että soittivat!
Kaverini sanoi hyvin, että he eivät voi saada sekä koulutettua että kokenutta näin nuorta ihmistä:) Se piristi!
ap
esimiesasemassa kuitenkin. En lukenut kakkossivua mutta komppaan jotain aika ekoista vastaajista. Koulutusten ym. normaalien lisäksi yrittäisin perata omasta kokemuksesta sen, mikä voisi olla juuri ko. paikkaa ajatellen mielenkiintoista ja toisin sen selkeästi esiin avoimessa hakemuksessa (siis siinä kirjeosassa). Oletko tehnyt jotain seminaarityötä tätä liippaavasta aiheesta? Tai onko joku harrastuksesi sopiva tai onko muuten kertynyt jotain mielenkiintoista hihaan, joka voisi hyödyttää tässä työssä? Kerro, miksi juuri sinä HALUAISIT paikan. Kukaan ei halua rekrytoida ihmistä, joka ei halua ko. paikkaa. syyksi ei kelpaa " mä tarviin töitä" - niinhän me kaikki.
oletko yhtään miettinyt, miten onnistuu perheen ja uran yhteensovittaminen? Itselläni nimittäin kanssa huippu työpaikka kiikarissa,mutta epäröin, koska pelkään, etten selviä sekä lapsista että urasta samaan aikaan.