Lue keskustelun säännöt.
Kuinka pienestä lapsesta voi nähdä jos on lyhytkasvuinen (=kääpiö) ??
11.03.2008 |
Huomataanko tuollainen yleensä ihan vauvana vai voiko se tulla ilmi vasta parivuotiaana tai myöhemmin?
t: paniikissa
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jotkut lapsista syntyvät normaalimittaisina (mittasuhteet oikeat), mutta kasvu ei sitten jatku käyrien mukaisesti. Nämä huomataan lapsen kasvaessa.
Toisilla on mittasuhteet jo pienenä erilaiset (esim. päänympärys suuri suhteessa pituuteen), ja tämä huomataan kyllä heti syntymän jälkeen.
Turhaan siellä panikoit. Lapset ovat kuitenkin neuvolan seurannassa, ja jos suuria poikkeamia tulee kasvussa, niin sitten asia selvitetään tarkemmin. Ota asiat sellaisena kuin ne tulevat, panikointi ei auta.
Tietyissä syndroomissa sen voi jo vastasyntyneenä nähdä mittasuhteiden poikkeavuutena tai muista oireista.