Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Antakaa vinkkejä miten saan 1,5 vuotiaan nukahtamaan omaan sänkyyn.

Vierailija
03.01.2008 |

Illat on yhtä hulinaa kun nukahtaa vain meidän sänkyyn ja vain jos joku on vieressä :( En jaksa enää, vaan tyttö pitäisi saada omaan sänkyyn.

Älkääkä tulko kertomaan että mitäs olette opettaneet ym. Tiedän kyllä ettei olisi pitänyt opettaa ja nyt siitä kärsitään. Menneitä en voi muuttaa, mutta tulevaisuutta voin ajatella paremmin ja toivon saavani teiltä vinkkejä!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

laitat lapsen sänkyyn, lähdet pois. Lapsi alkaa huutamaan. Sanot, että nyt nukutaan. Lapsi huutaa. Käyt pari kertaa sanomassa, että tuo ei auta, nyt nukutaan. Jos lapsi alkaa huutaa " ihan hulluna" , niin jäät vähäksi aikaa rauhoittelemaan sängyn viereen, kun rauhoittuu lähdet taas. Taas huutaa, taas rauhoittelet. Mutta älä joka huudolla mene rauhoittelemaan, vain jos huuto menee tosi kiukkuiseksi tai hysteeriseksi.



Toka ilta voi olla vielä vaikea, mutta kolmantena varmasti jo helpottaa. Pidä pääsi, äläkä helly.

Vierailija
2/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän ei myöskään pysy sängyssä, vaan tulee sieltä koko ajan pois. Olen miettinyt pinnasängyn käyttöön ottamista, sieltä ei pääsisi pois.

Tuo " huudatus" keino sit vissiin ainut vaihtoehto :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

rauhassa, pesut, iltapalat jne. Ja lapsen siis oltava väsynyt eli nukkumaanmenoaika käsillä. Luet iltasadun ja laitat nukkumaan ja sanot että äiti tekee iltahommat vielä ja puuhastelet kotihommia lähistöllä. Lapsi ei jaksa niitä kauaa seurailla ja kuitenkin kuulee puuhastelusi äänet, että tietää sinun olevan lähistöllä. Pian jo nukahtaa ja sulla on hommat tehty ja kohta on rauha maassa ja omaa aikaa!

Vierailija
4/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei huuda eikä muutakaan..

Vierailija
5/5 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kai se on vain oltava kärsivällinen ja huudatettava lasta, niin ikävää kuin se onkin. Onko teillä muita lapsia? Jos ei, niin ei se karjuminen sitten ketään haittaa.



Esikoisen kanssa meillä ei koskaan ollut tällaisia ongelmia. Nyt toinen poikamme, 1v9kk, on päättänyt, ettei enää nuku sängyssään. On siis aiemmin nukahtanut omaan sänkyynsä täysin rauhassa ja nukkunut koko yön. Nyt ei suostu nukahtamaankaan ja jos jotenkin sinne sänkyyn saadaan hänet keploteltua, niin herää viimeistään yhdeltä yöllä ja vaatii taas päästä viereen.



Eilen poika huusi 3 tuntia putkeen täyttä kurkkua eikä antanut isomman veljensäkään nukkua ennen puolta yötä. Toinen huusi sitten raivosta ja kiukusta, kun ei saanut unen päästä kiinni. Tänään sitten meni koko päivä päin seiniä, kun lapset eivät nukkuneet kuin alle 7 tunnin yöunet. Tänäiltana en jaksanut huudattaa poikaa kuin tunnin. Isommankin oli päästävä nukkumaan. Nukutin siis kuopuksen lastenhuoneen sohvalla syliin :-(



Kaikki tämä alkoi korvatulehduskierteestä, jonka aikana jouduimme pitämään poikaa vieressä. Oli todella kipeä ja tukkoinen enkä pystynyt itse saamaan rauhaa, jos poika oli toisessa huoneessa. Nyt sitten kärsitään tästä ties kuinka pitkään vielä :-(((