Onko meillä erikoinen poika?
Ikää 4,5v. Esikoinen. Kiinnostunut numeroista, etenkin omaa elämää lähellä olevat tutut numerot ovat tärkeitä, esim. asuntomme numeron nähdessään vaikka tekstitv:ssä on ihan ekstaasissa. Osaa jo odotta että jos näkee numeron 17, kohta tulee meidän asunnon numero. On pienestä (pienemmästä) asti ollut kiinnostunut lehdistä, lukee niitä mielellään, lempilukemista pari vuotiaana oli puhelinluettelo: siitä etsi tuttuja logoja (sotka, citymarket) ja kertoi niistä löydöistään.
Hän riehaantuu tosi helposti kavereiden (hoitopaikassa) kanssa, siirtymätilanteissa on ollut hankaluuksia: ei malta tehdä sitä mitä on käsketty vaan häslää ihan jotain muuta.
Motorisesti on mielestäni normaalitasolla: kiipeilee, hiihtää, luistelee vielä kävelemällä, hyppiminen yhdellä jalalla on vähän kömpelöä..
Nukkuu alkuyön omassa sängyssään, joka yö kuitenkin tulee äidin viereen nukkumaan. Haluaa pitää kädestä kiinni kun nukkuu siinä äidin vieressä. Isä on päivisin tärkeä.
Miten teillä muilla, onko teidän 4,5 vuotiaat tällaisia?
Kommentit (10)
(siis juuri tuo muun häslääminen siirtymätilanteissa yms.), mutta ei varmaan tule diagnoosiksi asti vaivaamaan koskaan.
Numerot, logot yms. kiinnostavat meidänkin poikaa, samoin kuin avaruus, biologia, maantieto jne. Ehkä vähän pienen professorin alkua?
Millainen on puheenkehitys? En ole kuullut kenenkään lapsen tekevän vastaavasti. Jos muu kehitys on normaalia, niin ei tuo mielestäni huolestuttavaa ole. Sen sijaan mielenkiintoista, miten poika kehittyy. Onkohan hän nero? :)
Oppikin sitten lukemaan juuri 4.5-vuotiaana yksi kaunis päivä - samoin kuin tuon mainitsemasi yhdellä jalalla hyppelyn. Riemu kaikista onnistumisista on suuri!
ihmeellinen kiinnostuksen kohde. Joku osaa uskomattoman määrän dinosauruksia ja tietää niiden elintavat, millon ne eli tms.
Yks tuttu poika tuntee maailman kartasta kaikki maat ja niiden liput.
minun poikani on kova laskemaan..laskee kaikkea. Pihan autot, puut. montako lasta kenelläkin on. Montako omenaa pitää ostaa että kaikille riittää...
Luulisin että ton ikäsillä on kaikilla joku vähän outo harrastus.
Voi olla että olen väärässä ja törmännyt vaan kummallisiin lapsiin..
Tiivis kiinnostuminen jostain yhdestä asiasta,
keskittymiskyvyn harhailu (siirtymätilanteet vaikeita)
Anna lapsesi olla se mikä hän on. Ei hän ole outo sen takia että riemastuu numeroista :-) Moni 4-vuotias osaa laskea ja jopa lukea, mutta ihan normaaleja lapsia ovat silti.
tiedän että hän on monella osa-alueella ikätasollaan. Mutta tuo sosiaalinen kehittyminen ei välttämättä ole kohdallaan.
Meilläkin lapsi nukkuu äitinsä vieressä (liimana kiinni) vähintään joka toinen yö.
Osasin lukea vähän alle 4v (ja niin osaa minun tyttärenikin), mikään muu kuin lukminen ei olekaan kiinnostanut sen jälkeen=).
Eikö teillä löydy vertailukohdetta?