Lue keskustelun säännöt.
Olen hoitovapaalla, lapsi 1,5 v. Nyt soitettiin ja pyydettiin töihin. Mitä tässä tekisin???
Kommentit (4)
Itselläni oli samantyyppinen tilanne lapsen ollessa samanikäinen kuin sinulla. Päätin niin, että jään silti kotiin. Että niitä ylennyksiä tulee myöhemminkin ja lapsi on pieni hetken. Sattuikin niin, että koko pesti ei toteutunutkaan (olisi ollut uusi projekti), joten ei tarvinnut jäädä myöhemminkään harmittelemaan.
Tsemppiä päätökseen!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
sekin vaikuttaa suunitelmiin aika paljon.
Jos mies ei ole valmis jäämään edes muutamaksi kuukaudeksi kotiin, niin onnistuisiko työaikojen järjestely niin että ei olisi hirveän pitkiä hoitopäiviä? Noin pienelle kannattaa myös yrittää pph-paikkaa.
Jos taas sinulla ei ole työtä odottamassa, pitää sinun punnita kumpi on tärkeämpää: lapsen kotihoito vai tämä työpaikka. Vai voisiko miehesi jäädä hoitovapaalle, mikäli ette halua laittaa lasta vielä hoitoon.