Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kestovaipat

Vierailija
09.02.2008 |

Miten on, käyttääkö kaikki nykyään kestovaippoja lapsillaan?

Siitä on kai tullut uusi muotivillitys (ihan jees periaate, tietenkin..), mutta ihanko oikeasti valtaosa on niihin siirtynyt?

Mä kokeilin lapsellaniniitä, oli jos jonkunlaista, näköistä ja mallista, mutta eipä nuo oikein meille sovi. Lisäksi koin hirveän työläänä sen pesurumban, meillä kun lapsia on viisi, ja pyykkiä tulee muutenkin tosi paljon. Tuntui, että vaippapyykki pyöri kokoajan ja muut vaatteet sai odottaa pesuaan ja vuori senkun kasvoi. Lisäksi meillä ei ole kuivausrumpua, ja kaikki kuivaustila oli aina täynnä.

Mulle tuli kieltämättä hieman huono omatunto kun kestoja lakattiin pääsääntöisesti käyttämästä (itseasiassa, muutama viikko menty nyt kokonaan kertakäyttöisillä), kestovaipat makaavat kaapinhyllyllä.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä pyykkiä sen enempää pestä kun ennenkään. päin vastoin välillä on vaikee keksii 60 pesuun vaippojen lisäks muuta pyykkiä. ja kaks lasta on, toinen ei enää vaipoissa.

Vierailija
2/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika investoinnin olis vaatinut nuo kestovaipat, lisäksi se pesu ei ole ilmaista.

Vesi, pesuaine, ja sähkö maksaa ja se vesi ainakin täällä maalla saastuttaa vaikka se imeytettäisiinkin oikeaoppisesti.

Lisäksi koen että tässä useamman lapsen taloudessa riittää pyykkiä ilman kestovaippojakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin nyt kaikki kestoilee. Meillä kestoillaan, mut jos jollain muulla ei kestoilla, niin en katso asiakseni asiaan puuttua (kuten en puutu muiden syömisiinkään - vaikka jotkut on ottaneet asiakseen puuttua mun syömisiin... tai mihinkään muuhunkaan).



Mä kestoilin jo aikanaan 7,5 vuotta sitten esikoisen kanssa osittain ja tän nuoremman kanssa kestoilen 80% ajasta. Hurja on ollut kehitys tässä ajassa. Nykyiset taskuvaipat on aivan hurjan ihania. Kallista tämä on toistaiseksi ollut, mutta jahka nyt saan kaikki kankaat postista ja kaikki vaipat käyttöön, niin kuluja ei miesmuistiin taas tulekaan ja joskus saan realisoitua nuo taskut ja imut sitten, joten tuskin tulee kovin kalliiksi. Meillä pesukone pyörii joka toinen päivä 60 asteessa - siinä siis kahden päivän vaipat.



Älä ap kuitenkaan pode huonoa omaatuntoa, jos koet asian raskaaksi, niin mitäs tuosta. Voihan se olla, että vaikka kuivaksiopetteluvaiheessa kaivat sitten harkkahousut kehiin ;-)

Vierailija
4/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kellosta olen katsonut, että vaippoihin menee 5 min päivässä. Meillä on pul-taskut käytössä. Lapsia on kaksi ja kone pyörii melkein joka päivä.



Välillä tulee tilanteita, joissa huomaa hätkähtävänsä että " ai niin, eihän kaikki käytäkkään kestoja" . Kerran esim eräs tuttu sanoi pyytäneensä äidiltään vauvalle joululahjaksi vaippapaketin, kun ei pieni tarvii mitään, eikä ymmärrä vielä. Ihan säpsähdin, et tosiaan, vaippoja paketillinen ihan...



Mut tää ei millään pahalla, jokainen saa mun puolestani käyttää mitä haluaa. Ja olen myös edellä kirjoittaneiden kanssa tukemassa ap:tä! Jokainen käyttämättä jäänyt kertis on plussaa!

Vierailija
5/10 |
10.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmella nuorimmaisella on käytetty kestovaippoja, pyykkiä tulee tietty vaippojen verran enemmän mutta seitsemän hengen perheessä se ei pyykkimäärässä hirmuisesti näy :)

Vierailija
6/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nuo kestot siinä jossain välissä.

Eikä sitä kestovaippapyykkiä kuulemma niin kauhean paljon tule.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eipä oo ees kovinkaa ympäristöystävällist et pesis jatkuvasti niit 90 asteen koneellisii sähköökin siin menee

Vierailija
8/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


eipä oo ees kovinkaa ympäristöystävällist et pesis jatkuvasti niit 90 asteen koneellisii sähköökin siin menee

Meille tulossa kolmas ja ehdottomasti käytetään kestoja. Yksi lapsi käyttää vaippaikänsä aikana n. 1500 kg (!!!) verran kertakäyttövaippoja. Kerro tuo määrä esim. kerrostalollisella lapsia ja mieti, kuinka paljon sitä vaippajätettä kertyy kaatopaikoilla, tuottaa lisäksi metaania ja kuluttaa älyttömästi raakaöljyä!

Pesukonetta ei pyöritetä " jatkuvasti" 90 asteessa. Sähkönkulutus on uusissa koneessa sen verran pientä, ettei kyllä mitenkään voi sanoa edes eroksi " ennen" ja " jälkeen" .

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koe tätä minään pyykkirumbana, mutta kun käytettiin kertsejä niin ärsytti se vaippapussien edestakas raahaaminen.

Vierailija
10/10 |
09.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

se lämpötila ei edes sovi, vaan minä esim pesen 60 ja ehkä kerran kuussa koneellisen 90 asteessa. Ei tosiaan lisää juurikaan pyykin määrää, siinä ne menee samassa kun muutkin, eli en niitä erikseen pese, vaan muun pyykinj seassa. Kakathan huuhdellaan pönttöön, jos nhyt joku kauhistuu ajatusta. Suosittelen ottamaan asioista paremmin selvää, niin voisi ennakkoluulot hälvetä. Ja aloittajalle: ajatteleppas, kuinka paljon vähemmän jätettä on kaatiksella jo niiden jo käyttämättä jääneiden kertiksien vuoksi, joten älä tunne huonoa omaatuntoa, kenties into palaa joskus kun elämäntilanne helpottuu :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kahdeksan