Onko 3v (tai enemmän) lapsen synnyttyä kotona oleva äiti mielestäsi laiska/mukavuudenhaluinen vai hyvä äiti?
Kommentit (6)
kun on siis kahta koulukuntaa ihmisiä. Toisten mielestä 3 vuotta kotona ollut äiti on laiska/siipeilijä/saamaton kun taas toisen koulukunnan mielestä sellainen äiti on hyvä/" pullantuoksuinen" äiti.
Miten asia on sinun mielestäsi?
töihin. Nytkin teen vain 50% työaikaa ja lapset ovat edelleen kotihoidossa.
siinä tapauksessa jos yhteiskunta maksaa hänelle esim. työttömyyskorvausta muiden maksamista veroista. Mutta jos työssäkäyvä mies kustantaa rouvan kotona olemisen eikä saa penniäkään muilta kuin mieheltään, siinä tapauksessa voi lusmuilla kotona. Silloin mies maksaa eikä veronmaksajat.
Vaikka rahatilanne antaisikin periksi elellä kotihoidontuella ja lusmuilla, en sitä voi tehdä, koska en voi sietää lusmuilua.
Mikään osa hänen elämästä ei kuulu mulle