Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olenko rasisti jos väitän että rakentamisen tason huonontuminen johtuu ulkomaalaisista rakennusmiehistä?

Vierailija
06.02.2008 |

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon sitä mieltä, että ulkomaalaiset rakennusmiehet ei oo huonon laadun takana, vaan älyttömyyksiin mennyt " kustannustehokkuus" . Laatu kärsii kun tehdään kiireellä ja halvalla.

Vierailija
2/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta rakentamisen huono laatu johtuu kylläkin suomalaisesta työnjohdosta. Johdon tulee pitää homma näpeissään, vaikka kuinka käyttäisi aliurakoitsijoita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kyllä tuo rakentamisen laadun huononeminen on laajempi juttu. Se johtuu osin juuri tuosta kustannustehokkuudesta (niinkuin monen muunkin palvelun huononeminen). Lisäksi se johtuu siitä, että kirvesmiehen/putkimiehen yms ammatit ovat pitkään olleet aliarvostettuja. Niihin on hakeutunut liian vähän ihmisiä ja hakeutujien joukko on ollut " rupusakkia" . Nyt vähitelleen tilanne on muuttunut huutavan työvoimapulan takia. Palkat ovat nousseet, ammatin arvostus on noussut ja koulutkseen hakeutuu enemmän ja " laadukkaampaa" porukkaa.

Vierailija
4/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oishan se tietty helppo niitä syyttää, mutta se ei ratkaise ongelmaa, koska silloin oikea syy jää korjaamatta.

Vierailija
5/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ongelmia saattaa olla sen sijaan aliurakointiketjuissa, joissa kukaan ei ota kokonaisvastuuta. Lisäksi tulee kielivaikeudet, työntekijät eivät ymmärrä esim. työturvallisuusmääräyksiä, niihinhän suhtaudutaan muutenkin usein aika hälläväliä-mentaliteetilla. Kiire eli se, että kaikki pitää saada rakennettua nopeasti, ei ole työnjohdon syy vaan rakennuttajan - työnjohdon kun pitää pysyä heille rahoittajan taholta määrätyssä aikataulussa. Uskoisin myös, että uudet rakennusmateriaalit aiheuttavat ongelmia: uusia materiaaleja ei ole tutkittu pitkällä aikajänteellä, joten ei tiedetä, miten ne käyttäytyvät ja kestävät.



Luulisin myös, että osalla rakennusalalla olevista ei ole sellaista työmoraalia, joka edellyttäisi että työt tehdään riittävän hyvin - tällöin yritetään fuskata kaikessa missä voidaan, kunhan ei jäädä kiinni. Tai sitten ei ole riittävää ammattitaitoa. Mutta tämähän on aivan yleistä kaikilla aloilla, eikä koske pelkästään rakennusalaa.

Vierailija
6/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on se, sinulla on jokin negatiivinen toista kulttuuria koskeva mielipide, jonka perusteella ajattelet, että kaikki kyseistä kulttuuria edustavat ihmiset ovat samanlaisia kun esittelemäsi mielipide ja että tuo ominaisuus on heillä pysyvä.



x-maalaiset ovat huonoja talonrakentajia väite ei ole mielestäni ensisijaisesti rasistinen vaan perusteluiltaan ontto. miten voit osoittaa, että juuri x-maalaisesta rakentajasta johtuen talot ovat huonompia nyt kun ennen. voihan se johtua vaikka huonoista työkaluista, huonoista työolosuhteista tai mistä vaan.



kirjoittamasi mielipide on kyllä siinä mielessä rasistinen, että se asettaa toisen ryhmän huonompaan asemaan kun edustamasi ryhmän ja siten edistää eriarvoisuutta maailmassa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

yleistävä.



Meillä talon rungon teki virolaisporukka ja tiedän ettei niin hyvää laatua olisi suomalaiselta porukalta saanut edes tuplahinnalla!! Jos ison talon seinienn toleranssi on alle 3mm niin sanoisin että jälki on enemmän kuin priimaa!!

Vierailija
8/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ulkomaalaistaustainen. Eli kyllä siihen on vain totuttava!



Rakentamisen laadun ovat pilanneet supisuomalainen hyväveli-järjestelmä ja insinöörien huono koulutuksen taso, esimiehen pitää puuttua alaistensa hutilointiin. Aina duunari luistaa helpoimman kautta, on esimiehen tehtävä paimentaa duunari tekemään työnsä kunnolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

millaisa taloja rakennetaan, he näes rakentaa ohjeiden mukaan.

Vierailija
10/10 |
06.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:

Minä sanoisin, että rakentamisen huono laatu johtuu siitä helvetillisestä kiireestä, jolla nykyään kaikki pitää saada valmiiksi.

Joku myös väitti, että rakennustyöntekijöillä ei ole kunnollista työmoraalia. " Ihan sama mitä ja miten tekee, kunhan ei jää kiinni" ....no enpä tiedä tuosta. Kyllä se on enempi niin että työntekijöille ei anneta mahdollisuutta tehdä työtään hyvin. Tärkeintä tuntuu olevan se, että valmista tulee nopeasti.

Nimi. raksalla töissä