Meille tuli vauva, neloselta
Loppui juuri. Voi tsiisus mikä kontrollifriikki äijä! En kestäisi asua moisen kanssa saman katon alla! Vauvan imetysaikataulut, kakkausaikataulut, huoh...
Kommentit (6)
Näytti jo siltä, että vaimonsakkin oli jo ihan kypsä :D
melko veemäinen. pyöritteli silmiä kaikelle mitä mies sanoi eli väheksy toisen sanomisia. Sellanen olen aina oikeassa tyyppi. Rutiinit hyviä vauvan kanssa. Nainen oli ärsyttävämpi
raha-asioista ollenkaan. " Kiva shoppailla vauvan kanssa, kunhan joku muu maksaa" . Lyön vetoa, että ei mene koskaan töihin ja lapsia tulee lisää. Mies taas lähinnä vaikeutti äidin elämää typerine aikatauluineen ja hienoine imetysaikatauluineen. Kaiken kaikkiaan poikkeuksellisen typerä pariskunta vai onko muitakin samanlaisia?
Siinä oli vietnamilaine äiti ja kanadalainen siä ja se nainen oli jsut hirvee kontrollifriikki. 3 tunnin väkein oli syötettävä, herätti vauvaparka aina kellontarkasti syömään isä ei ollut samoilla linjoilla. Hirveetä kun ei anneta vauva elää omaa rytmiä.
verrattuna mihin? millasia sun mielestä kamalat jos tuo mukava?! huh. kauhee päällepäsmäri, minä minä. miesparka. Sumopainija-tyyppi.
Esim. vauva-aikana suunnattoman millintarkasti pullosta ruokitut vauvat (kellon mukaan) ja kauhea paniikki, jos ei juuri sitä millimäärää ole syönyt, leikki-ikäisellä samaten kellontarkat ruokailut, kylvyt, nukutukset ym. joista ei mistään syystä (juhlapyhä, vierailu, kiva meno) jousteta.
Ilmeisesti tarvitsevat kellontarkat rutiinit ja aikataulut pysyäkseen itse kasassa ja saadakseen tunteen elämänhallinnasta.