On se niin kiva kun anoppi on taas kylassa - kay tyhjentamassa yolla aamupalavarastot jaakaapista ja suklaat omasta herkkukaapistani !!!
Että risoo. Anoppi on taas muutaman päivän täällä eilisestä asti ja jo se ilo taas on alkanut. Eilen illalla syötiin iltapala -> jääkaappiin jäi valmiiksi siivutettua juustoa aamupalaa varten jokunen. Aamupalaa sitten tänään kattaessani en niitä mistään löydä ja ihmettelen ääneen: no, anoppi se kuulema söi yöllä ne kaikki, kun " hän on tälläinen yösyöppö" . Ja samaan syssyyn oli hävinnyt herkkukaapistamme (anoppi on näemmä hokannut varaston) suklaalevy - senkin on syönyt.
Siis kyllähän meillä tarjotaan vieraille pötyä pöydässä runsaastikin kun kyläilevät mutta kyllä mua ottaa pattiin kun alkaa tyhjennellä varastoja yöllä ihan itsekseen. Eikä ole ihan eka kerta, jos olen itselleni varannut jotain herkkuaja (esim jogurttipäälysteisiä pähkinöitä tms) niin ne pitää oikeesti PIILOTTAA anopin vierailun ajaksi kun ei tajua että niihin ei kosketa. Tekisi mieli sanoa jotain mutta tämänkin sitten taas nielin.
Ugh.
Kommentit (24)
mun mielestä anopin PITÄÄ olla niin läheinen henkilö että hän voi kyläillessä syödä yöllä jos nälkä tulee.
Kun menen esim sisareni luo tai anoppilaan kylään niin kyllä syön jääkaapista jos vaikka yöllä nälkä tulee. Ja lupakin on annettu.
Vastaavasti jos meille tulee sukulainen tai tuttava yökylään niin ilman muuta sanon että kaapilta saa syödä jos tulee nälkä.
Olisi kamalaa olla luonanne kylässä jos pitäisi nälässä olla!
Kyllä pitää sen verran vieraanvaraisuutta olla että vieraat ei joudu nälkää näkemään.
Outoja nipoja olette jos ei esim. jääkaapille saa mennä.
Eri asia jos anoppi esim makkarinkaappeja penkoisi.
Mielestäni anoppi on perheenjäsen ja hän saa käydä kaapilla milloin lystää. Meillä ongelmana on pikemminkin se, että anoppi ei kehtaa sanoa olevansa nälkäinen tai janoinen. Ei käy yöllä vessassakaan, ettei herätä meitä muita. Huaah! Miksei aikuinen ihminen voi pitää puoliansa?
sanoi kuitenkin ettei ole saanut vielä lounasta, joten siinä kiireessä tarjosin hänelle ruoan (tuli ennen muita) kahvipöytää kattaessa kuulin jotain rapinaa keittiöstä ja siellähän appi oli kaivamassa mun kaappeja! Seuraavan päivän fetasalaatin ainekset ilmestyivät apen lautaselle :0 mun laittaman ruoan lisäkkeeksi.
Appi käy meillä muuten tooosi harvoin ;)
Otan osaa ap!!
Mun anoppi tuo tullessaan myös omia herkkujaan joita sitten yöllä mutustelee. Muruset ja roskat löytyy sitten vierailun jälkeen sohvan alta, kirjahyllystä kirjojen takaa, yms. Mutta ei roskiksesta tietenkään.
Painoa tällä punkerolla on jotain 150-180kg.
Onneks asuu kaukana ja käy harvoin ;)
Asuvat n.500km päässä, eli vierailumme ovat aina useamman päivän kestäviä. Anoppi kyllä hyysää ja laittaa, ruokaa on taatusti tarpeeksi tarjolla. Silti usein iltaisin teemme mieheni kanssa iltapalaa, kun vanhukset menevät unille huomattavasti meitä aikaisemmin.
Usein annan myös lapsilleni välipalaa jääkaapista, ihan sillä ajatuksella ettei anopin tarvitse olla kokoajan laittamassa. Nyt rupesi kuitenkin mietityttämään. Itse en haluaisi anopin koluavan minun kaappejani ja laittavan itselleen evästä. Hitäköhän hän itse ajattelee meidän toiminnastamme siellä päässä? EN ole koskaan ajatellut että toimimme hassusti, näin teimme myös seurustellun alkuaikoina kun mieheni vielä asui väliaikaisesti kotonaan. Pitäisikö tapojen nyt muuttua, kun olemme kumpikin tavallaan vieraina?
Käypä ottamassa lusikallinen sokeria niin helpottaa.
siis tosiaan, kyllä meillä vieraat saa mitä pyytää, mutta se, että itsekseen tyhjentelee tosta vaan varastoja (eikä edes mainitse asiaa) potuttaa sikana.
Sano hänelle että nämä on anopin ja nämä minun. Jospa menis jakeluun?
En edes ymmärrä miksi anoppeja pitää hyysätä nurkissa. Päivän kyläily riittää meillä varsin mainiosti ja siinäkin ajassa menee hermot.
Akka lentäisi kuin kuppa töölöstä! miten voi olla noin härski?? sano miehellesi että kertoo miten kylässä käyttäydytään näidilleen.
ja lisään että miunut on kasvatettu niin että kylässä syödään mitä tarjotaan eikä todellakaan mennä itse ottamaaan puhumattakaan että syötäisiin joku juttu LOPPUUN. Se että vetelee varastot tyhjiksi täsää eniten korpeaa.
ap
Vierailija:
Akka lentäisi kuin kuppa töölöstä! miten voi olla noin härski?? sano miehellesi että kertoo miten kylässä käyttäydytään näidilleen.
Ette kai te itse mene kylässä kaapeille? Eikö kylässä syödä mitä tarjotaan? Näin ainakin meillä toimitaan ja me toimimme...
Otan osaa ap! Käske miehen laittaa äitinsä ruotuun.
Oikeesti, tosi kiva kun varautuu vierailuun ja ostaa kamaa jääkaappiin, vaan huomatakseen että anoppi on jyrsinyt huikopalakseen aamuupalatarpeet.
Vieraanvaraiseksi toki on mutta yhtälailla toisten kotia kunnioittavaksi ja siihen ei kuulu kaapeille meneminen.
ap
Ajattelisin että anopilla täytyy olla syömishäiriö, kun ei voi pitää näppejään erossa. Anoppisi on lihava vai mitä?
Vihaan mä mun exääkin, mutta en sen lapsia. En yhteisiä, enkä muitakaan exän siittämiä.
on melko matala koulutustaso jos nyt rumasti sanon.
On itsestäänselvää, ettei toisten kaapeille mennä. Jos anoppi vielä tekee tätä usein, on todella töykeä ja piittaamaton ihminen. Veikkaisin että yrittää ärsyttää miniäänsä tahallaan.
Otat vaan lomapakon ja annat pari kymppiä ja sanot olisitko niin kiltti ja hakisit juustoa, maitoa ja leipää aamupalaa varten, mä puen sillä välin lapset valmiiksi. LOL Voi olla et loppuu yösyöminen teillä kun tietää et aamulla on sit kauppareissu edessä
katoin runsaan ilta-aterian sekä iltapalan ja kuten sanoin pötyä on pöydässä niin että notkuu. En ole saituri, kyse on periaatteesta sekä siitä miten kylässä ollaan. Ja jos voisi edes kohteliaasti pyytää, niin totta kai saa mitä haluaa. Toiset vaan ei sitten tätä kai vaan tajua.
ap
Vierailija: