Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

:´( Prkl kun stressaa jo nyt lapsen koulun alkaminen vaikka

Vierailija
25.05.2007 |

siihen onkin vielä aikaa reilu 1v, aloittaa siis nyt tulevana syksynä eskarin.

Pelottaa kaikki mahdollinen asiassa ja en tosiaankaan aio lapselle sitä tuoda ilmi mutta miehelle puran oloani. koulumatka ei onneksi ole pitkä vain n ½km mutta onhan tuossa 1-2 suht vilkkaan vaikkakin pienen autotien ylitystä ja entäs mahdollinen koulukiusaaminen? itse olen kärsinyt asiasta vuosikausia ja se oli helvettiä ja vaikutti koulumenestykseenkin:((

Entäpä koulumatkat, yksinkö? ja iltapäivät kun eihän ne päivät kestä kuin 3-5h 1-luokalla ja mulla on työpäivät niin että päättyvät klo 14-17 välillä, miehellä säännöllisempi 8-9h työpäivä ajoittuen välille 08-17.

Millaisia ne iltapäiväkerhot on täällä pk-seudulla, miten homma toimii? tosin sekin tuntuu lapsen kannalta tosi raskaalta että koulupäivän päälle sellaiseen mutta minusta 6-7v ei ole valmis olemaan tuntikausia yksinkään kotona. Ja kännykkä on kaiketi hyvä hankinta jo koulutiensä aloittevalle jotta saa lapsen kiinni ja lapsi meidät aina kun siltä tuntuu?!

Apua!!!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En paniikissa, vaikka koulumatkaa on 18 km sitten reilun vuoden päästä tiedossa.

Vierailija
2/3 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen koulumatkat :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei koulussa (ainakaan ekalla luokalla) ole sen enempää kiusaamista kuin päiväkodissakaan. Eikä se muutos muutenkaan mikään iso ole, jos lapsi on ollut pitkät päivät hoidossa muutenkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän neljä