Ateismin idea on pysyä kaukana uskonnoista. Miksi menisin kirkkoon?
Kommentit (12)
Sen takia ne tapauskovatkin siellä käy, luulisin.
Ateisti ei usko mihinkään jumaluuksiin. Pakana-sanalla taas voidaan tarkoittaa joko sellaista, joka ei tunnusta (yleensä kristin)uskoa tai sellaista, joka harjoittaa jotain esikristillistä uskontoa tms.
Millaiseen/mihin jumalaan uskot? Kirjoitin sen pienellä, tarkoituksellako?
Vierailija:
En ole koskaan kuulunut kirkkoon, mutta uskon jumalaan.
Olenko ateisti vai pakana vai molempia?
ja aatteellisena suuntauksena, niin ateismi tarvitsee tuekseen kaikkia uskontoja, jotta se voisi kehittää omaa teoriaansa
jos ateismi katsotaan vastaliikkeeksi uskonnoille, sen täytyy tietää mitä se vastustaa
käyn kirkossa vain katselemassa nähtävyyksiä, en osallistu mihinkään jumalanpalelvelus menoihin. Jos on esim. häät, mene suoraan hään viettopaikalle. Minun jumalani ei siellä kirkossa ole.
Uskon, että on olemassa muukin maailma, kuin tämä jonka näemme. On henkimaailma myös. Uskon, että on olemassa jokin korkeampi voima, mutta en tiedä onko se juuri sellainen kuin meille opetetaan jumalan olevan. Enkä ole varma onkä tällaisia " johtajahenkiä" useampiakin kuin yksi vai voiko yksi jakautua moneksi.
eikä voisi vähempää kiinnostaa mihin muut uskoo. Siis jokaisen oma asia. Kirkot sunmuut temppelit ovat vain rakennuksia. Ei niitä kohtaan ole mitään antipatioita.
Olen myös kasvissyöjä ja mulle on ihan sama mitä muut suuhunsa laittaa. En tunne mitään tarvetta käännyttää muita ateisteiksi tai kasvissyöjiksi. Jokainen taaplaa tyylillään.
Uskonnot ovat kuin usko litteään maapalloon. Sivistymisen myötä jumaluskotkin katoavat aikannan. Toivottavasti.
Ei siellä sisällä ole pakko osallistua uskonnollisiin menoihin. Itsekin osallistun maistraattihäihin, vaikka olen uskossa.
miksi hänen pitäisi välttää kirkko(j)a? pelkäätkö uskomattomuutesi horjuvan? minäkin voin luterilaisena mennä vaikka mihin herätysjuhlille tai moskeijaan mikäli mieleni tekee.
1) Jos lähimmäiseni haluaa pitää tilaisuuden kirkossa, niin kunnioitan hänen näkemystään ja osallistun häihin, hautajaisiin jne.
2) Kirkot ovat upeita kulttuurinähtävyyksiä. Pala historiaa. Niitä on kiva käydä katsomassa siinä missä museoita ym.
Morre:
1) Jos lähimmäiseni haluaa pitää tilaisuuden kirkossa, niin kunnioitan hänen näkemystään ja osallistun häihin, hautajaisiin jne.2) Kirkot ovat upeita kulttuurinähtävyyksiä. Pala historiaa. Niitä on kiva käydä katsomassa siinä missä museoita ym.
Käyn myös moskeijoissa, jos olen islamilaisessa maassa, kulttuurinähtävyysmielessä.
Olenko ateisti vai pakana vai molempia?