Pakko purkaa johonkin, mä olen niin onnelinen kun vauvan leikkaus mennyt hyvin!!!
Iso leikkaus nyt takanapäin ja kaikki meni suunnitelmien mukaan, mä pakahdun ilosta!
Tiedän, tiedän, nämä on vasta alkumetrejä mutta tähänasti kaikki hyvin!!!
Ihan mahdotonta olla paikallaan missään, kun vaan odottaa että pääsisi teholle lasta katsomaan.
IHANAA!
Kommentit (6)
Meillä leikkaus edessä ja kauhulla odotan. Minkä ikänen teillä leikattiin? Minne ne laittovat kanyylin (en haluais että meillä laitettais päähän), jos vaan jaksat, niin voisitko kertoa miten tuo leikkauspäivä meni? saiko viedä lapsen itse leikkaussaliin ja pitää esim sylissä, kunnes nukahtaa?
Lapselta korjattiin sydän.
Leikkauspäivän kulku riippuu varmaan paljolti sairaalasta ja leikkauksesta, mutta vastaan nyt niihin kohtiin joihin osaan;
Lapsi on vasta 3kk vanha, ja eilen veimme hänet osastolle. Tässä huoneessa johon lapsemme jätimme, ei ollut mahdollista yöpyä lapsen luona, mutta osaston muissa huoneissa se kuulemma olisi onnistuinut (varmaankin jos lapsi olisi ollut vanhempi olisimme saaneet tällaisen huoneen). Itse emme siis olleet aamulla paikalla, kun lapsi on haettu leikkaus-saliin, mutta vaikka olisimmekin olleet paikalla mukaan emme olisi pääseet. Kanyylistä en osaa sanoa enempää kuin että niitä on, ainakin kädessä ja kaulalla, nyt siis odottelemme että pääsemme lasta teholle katsomaan, tehon vierailuaikojen puitteissa.
Ap
Vierailija:
Meillä leikkaus edessä ja kauhulla odotan. Minkä ikänen teillä leikattiin? Minne ne laittovat kanyylin (en haluais että meillä laitettais päähän), jos vaan jaksat, niin voisitko kertoa miten tuo leikkauspäivä meni? saiko viedä lapsen itse leikkaussaliin ja pitää esim sylissä, kunnes nukahtaa?
Hienoa että kaikki meni hyvin mutta...
Varoituksen sana: Lapsi on sydänleikkauksen jäljiltä aivan järkyttävän näköinen maatessaan teholla kaikissa laitteissa ja letkuissa kiinni, omani oli ihan aineissa (sai morfiinia kipuihin), valmistaudu tähän henkisesti. Oma äitini ei pystynyt olemaan lapsen luona tuolloin kun hänen teki niin pahaa, melkein pyörtyi.
Lasten teho-osasto on todellakin melko traumaattinen paikka. Kokemusta on, valitettavasti. Mutta kaikkea hyvää pienelle toivon!
Mutta tosiaan kaikkea on jo tullut lapsen lyhyen elämän aikana yhdesä koettua, ja K9: kin on ihan tuttu paikka meille.
Mutta nyt kaiken pitäisi kääntyä parempaan päin, ja mulle paistaa aurinko vaikka ulkona näyttääkin tulevan vettä kuin aisaa ;)
Ap
miksi pientä leikattiin?