Uskaltaakohan tälläinen tavis-perhe ottaa hovawarttia.
Kokemuksia on koirista, meillä ollut aina ajokoiria kotona, ja vuosi sitten miehen mäyräkoira kuoli. Palveluskoiria ei ole, mutta hoffi kiinnostaisi..
Kommentit (7)
Aivan upean näköinen koira, iloinen, voimakas, perherakas ja uskollinen koira. Hyvähermoinen ja luotettava vahti. Laumanjohtajuus ei kai ongelma, llähinnä pelottaa onko meillä tarjottavaa tälläiselle koiralle, kun ei esim. pk-lajeja aiota harrastaa.
Riittäneekö tuo?
Mikä rotu sulla on, pk-harrastaja?
Vierailija:
Riittäneekö tuo?Mikä rotu sulla on, pk-harrastaja?
vä voida panostaa johonkin säännölliseen harrastukseen, vaikka se tottelevaisuus sitten.
Meillä dobermanneja.
Tarkoituksena ottaa iltaisin omaa aikaa ja mennä treenailemaan koiran kanssa kaksin, ei siis mitään kilpailuita tms..
Ja voiko hoffi, fyysisesti vahvana koirana, käydä kimppuun vaikka laumajärjestys selvä? Tapahtuuko sellaista?
ap
Pentukurssista hyvä aloittaa!
Missä päin asutte?
On ihan eri asia tietää teoriassa suurin piirtein mitä pitäisi tehdä, kuin tositilanteessa ollaan sormi suussa..
Meille kävi lenkillä niin, että suurikokoinen hoffi hyökkäsi koiramme päälle, taluttaja ( normaali kokoinen aikuinen ) raahautui mahallaan koiran perässä, kun ei jaksanut pidellä koiraa.
Onneksi ei pahemmin käynyt, 10 cm haava koiramme kaulassa.
Näin voi tietenkin käydä minkätahansa suuren koiran kanssa, eikä riipu rodusta niinkään.
Sääliksi kävi naista, itsellänikin voimakas koira, joka rotunsa puolesta herättää vihaa monissa.
Helpommalla varmasti pääsee, jos valitsee keskikoisen helpohkon tyyppisen koiran. Yksilöitä tietty kaikki ja negatiivisia juttuja voi sattua myös sen pienen ja helpon kanssa.
Jos yhtään epäilyttää omat kyvyt toimia (ja pysyä) lauman johtajana, niin sitten suosittelen pysyttelemään mäyräkoiralinjalla..
T: Palveluskoiraharrastaja