AUTTAKAA! Mitä ohjelmaa 6v synttäreille?
Tulossa 10 lasta. HUH!
Miten pidän homman hanskassa ja lapset kurissa ja järjestyksessä :)
Kommentit (9)
kaikki olivat saapuneet ohjasin lapset pöytään ja syötiin. Osa lapsista oli nopeampia (myös sankari) joten sitä mukaa kun oivat syöneet avasi sankari lasten tuomia lahjoja ja muut katselivat ja ihastelivat. Sitten leikittiin pullonpyöritystä, sitä musiikkileikkiä jossa musiikin loputtua pitää äkkiä istua maahan ja hitain tippuu pois (tästä leikistä voittajille palkinto ja niin että kaikki sai voittaa), sitten oltiin tikkarin piilotusta ja lopuksi vielä ongintaa- Välissä saattoi käydä syömässä lisää jos maistui. Kaksi tuntia oli juhla aika joka oli ihan sopiva. Ei mennyt hulinaksi.
kaikki lapset siis istuvat piirissä lattialla. Se kenen kohdalle pullo pysähtyy, sen lahja avataan. Jännää, ei juoksemista. Myöhemmin voi leikkiä samoin totuutta tai tehtävää ja tehtäväksi sovitaan sellainen, jonka voi tehdä istualleen. Joukkuepelejä esim. kaksi joukkuetta: pujotellaan lusikkaa tms. vaatteiden läpi siten, että lapset ovat jonoissa ja ensimmäinen pujottaa lusikan yläkautta vaatteiden alta, toinen alakautta jne.
En muista lekin nimeä, ehkä kim tai joku sellainen. Laitetaan pieniä esineitä pöydälle n. 10-15, lapset pistävät silmät kiinni, jolloin jäänyt ottaa yhden esineen pois. Muut yrittävät arvata mikä esine puuttuu. ensin arvannut saa jäädä jne.
Tässä muutamia.
hiukan innostui ja ryntäili) ja sitä mukaa kun tikkari oli löytynyt istuttiin sohvalle sitä syömään.
Minusta synttäreillä kuuluu olla hiukan menoa ja meininkiä eli tekeminen voi olla riehakastakin esim. tuo musiikki leikki kunhan se tapahtuu valvotusti niin että lapset ei säntäile ympäriinsä.
Kiva leikki on myös sellainen että paketoit esim tarroja tai noita tikkareita tms. niin että pakettiin tulee jokaiseen kerrokseen yksi tarra tms. ja sitten paketti laitetaan kiertämään piirissä istuvien lasten kädestä käteen ja kun musiikki lakkaa saa se jonka kädessä paketti on avata yhden kerroksen ja pitää sisältä tulleen tarran tms.
T:4
Eiköhän näillä vinkeillä saada pari tuntia vierähtämään ilman suurempaa kaaosta!
- ap
- ap