mun ruokalista
aamupala: Kaurapuuroa, piltti silmä, lasi maitoa
Lounas: -
Välipala: viini rypäeitä 0,5 kg
Päivällinen: Keittoa/kastiketta 2 dl
Iltapala: Yksi leipä siivu, jossa jotain tuore juustoa
päivästä toiseen
Kommentit (21)
Noi syö sie vaan noin. Eipä se mua haittaa. Mä syön terveellisesti ja voin hyvin. Tuskin se sua haittaa, vai haittaako??
Ota nyt ihminen järki käten ja ala syömään .
Vierailija:
Jos se on laittanut sut syömään noita safkoja 3 vuotta sitten, ja yhä edelleen...en taida uskoa ihan tähän juttuun, menee pikkasen yli.
ja kokoajan pitäis saada ruokaa lisää valioon, mut ei mene alas...
Siis rvintoterapeutti ei todellakaan ole " tyytyväinen" ruokalistaani... sitä en koskaan ole väittänyt. Kokoajan pitäisi lisätä jotain...
Vitamiinejä olen ottanut 5-vuoden ajan purkista, mutta eihän se tietenkään sama ole.
-ap-
Vierailija:
Noi syö sie vaan noin. Eipä se mua haittaa. Mä syön terveellisesti ja voin hyvin. Tuskin se sua haittaa, vai haittaako??
aamupalaksi leipää ja sipsejä, päivällä keksiä ja karkkia, illalla iso lautasellinen ruokaa. Olen 170 cm ja 60 kg... Lapseni syövät terveellisesti.
pituutta minulla on 168 ja painoa 121 kg
Muuten voin hyvin, mutta kyllä tämä asia mieltä painaa
Aamupala: 2 siivua ruisleipää (margariinia, juustoa ja leikkelettä) Ja
jugurtti tai viili, 2mukia kahvia.
Lounas: lautasellinen kotiruokaa (tänään makaroonia ja
jauhelihakastiketta), kurkkua ja tomaattia ja lasi maitoa.
Välipala: yleensä 1 banaani.
Päivällinen: lautasellinen kotiruokaa, esim. keittoa.
Iltapala: 2 siivua ruisleipää, hedelmä ja mehua.
Mamma 31v 172cm ja 65kg.
Massa syntyy energiasta, tyhjästä ei synny massaa, perusfysiikan sääntöjä. Tuolla energiamäärällä EI ole mahdollista painaa 121 kg. Perusaineenvaihdunta jo kuluttaa tuon ruokamäärän.
enemmän vaan saa energiaa, kun ruokakooksi tulee tiiviimpi annos -ap-
Laskinpa sitten arvioidun energiantarpeesikin.
Se on 3400 kcal päivässä. Eli jäät miinukselle joka päivä vähintään 2500kcal (mikä on enemmän, kuin oma energiantarpeeni päivässä, näin vertailun vuoksi). Jos todella olet syönyt tuolla tavalla 3 vuotta, sinulla on hirmuinen vajaus vitamiineista ja lisäksi sinun tulisi laskelmieni mukaan olla anorektikko, koska laskennallisesti laihdut 17500 kcal:n edestä viikossa, eli 70 000 kcal:n edestä kuussa. Jos oletamme, että yhden kilon laihduttamiseen tarvitaan se 7000 kcal:n vajaus (tämä on todistettu juttu), niin tuolla ruokavaliolla laihtuisit kuukaudessa 10 kiloa, painon laskiessa muutaman kilon vähemmän.
Sinulla on jokin sairaus, tai juttusi on muutoin mahdoton. Kertakaikkiaan et voi pysyä tuossa kunnossa tuolla ruokavaliolla. Olethan tarkistuttanut kilpirauhasarvosi ja muutoinkin kuntosi?
eli pitää kiinni rasvoistaan, kun luulee sinun olevan hengenhädässä, kun syöt noin vähän. Syö nyt hyvä ihminen jotein enemmän. Kasviksia ihan huoletta!
Aamupala: 1-2 ruisleivän palaa (päällä vaihdellen joko pelkkää
sulatejuustoa " rehujen" kanssa tai margariinia, viipale
edamia sekä rehuja), 1-2 hedelmää (esim. mandariini ja
omena) sekä tuoremehua. Kuppi kahvia ja pala suklaata
tai sen sijasta yksi keksi.
Lounas: tavallista kotiruokaa+tomaattia, parikaa tms., juomana vettä,
tuoremehua tai piimää.
Välipala: esim. banaania, jugurttia ja/tai hapankorppuja/leipää. Kahvi
ja pieni pulla tai pala piirakkaa.
Illalla: leipää ja hedelmiä, ehkä jugurttia.
-ja häpeäkseni ilmoitan, että napostelen kyllä sitten hedelmiä, kasviksia, hapankorppua yms. surutta, jos siltä tuntuu. Ja herkkujakin kohtuudella, jos niitä kaapista löytyy. Ei siinä muuten mitään, mutta hampaat ei tykkää, vaikka xylitolia käytänkin.
-Pituus on 165 cm ja painoa 49 kg.
Niissä on tosi paljon hedelmäsokeria. Ei varmaankaan terveellistä syödä tuossa määrin joka päivä.
Miksi syöt noin huonosti? Ravintoarvot aivan pyllyllään.
Kasviksia kasviksia lisää lisää!!! Kai te tiedätte, että tosi laihakin voi olla aliravittu! Eli ei minkäänlaista suojaa vakaviltakaan sairauksilta. Ne eivät onneksi kovin nuorena iske, mutta hyvä ravitsemustila on todella tärkeä sairauksien ennaltaehkäisijä. Ei laihuus.
Jos se on laittanut sut syömään noita safkoja 3 vuotta sitten, ja yhä edelleen...en taida uskoa ihan tähän juttuun, menee pikkasen yli.