Kuinka uusperheelliset on ratkassu joulun vieton ? Vuorottelu systeemi vai mikä ?
Kommentit (13)
Nyt ollaan vaihtamassa vuorovuosisysteemiin, jossa ei kesken pyhien vaihdeta paikkaa.
Isä ei ole halukas lapsia jouluksi ottamaan. Nykyisen miehen lapset viettävät myös joulut meidän luona.
joten meidän perheen " lähilapset" menevät isälleen 23pvä ja tulevat 25 tai 26pvä kotiin, samaan aikaan kun " etälapsi" tulee meille.
Näin kaikki lapset saavat viettää riittävästi aikaa molempien perheidensä kanssa.
Siksi järjestimme joulun kahteen kertaan: ensin oli aikuisten joulu ja toinen joulu oli sitten, kun lapsi saatiin meille. Yhtenä vuonna se venyi loppiaiseen asti, kun äiti oli oikein ärhäkkänä.
Nyt on sitten toisin päin: lapsi asuu meillä eikä äiti välitä tavata häntä edes jouluna. Hän vaikuttaa olevan sellainen joko-tai-ihminen, jolla ei ole välimuotoja ollenkaan. Edes oman lapsen takia.
ex- anoppi olettaa lasten aina tulevan heille aattona. Olemme joka joulu heillä kun olimme vielä ex- miehen kanssa yhdessä. Viime vuonna lapset olivat melkein koko aaton heillä. Tulivat vasta myöhään kotiin.
Nyt he olettavat että lapset ovat aina siellä kun pukki tulee sinne ja koska näin on aina ollut.
Minäkin tahdon osan lasten riemusta aattona.
ap
Mutta ei pidä siihen alistua, että lapset olisivat joka joulu jossain muualla. Erovanhempien keskenkin yleisesti vuorotellaan, niin kai se sama pätee isovanhempiin ja vanhempiinkin?
ja siellä on siis vanhat ja uudet vaimot ja lapset vanhasta ja uudesta ja kaikilla on kivaa, näin on oltu jo monta vuotta.
Mut myös pyydettiin viime vuonna mukaan, mutta en mennyt kun halusin olla mieheni ´ja oman äitini kanssa (joka olisi joutunut olemaan muuten yksin) .
Tänä vuonna tahdon olla lastenikin kanssa ... he vaan olettavat että lapset menevät sinne kun niin on aina ennenkin ollut
ap
Aatot ollu aina mun kanssa eikä tämä tule muuttumaan varmaan koskaan koska mä en haluu eikä lapsen isäkään sitä vaadi, nykyinen järjestely sopii molemmille.
Nuoremmat lapset sitten taas ovat aina kaikki joulunpyhät minun kanssani niinkuin muutenkin vuoden jokaisen päivän kun isä ei heitä halua tavata.
samalla tavoin myöhään anoppilaan kuten he tekivät viime vuonna. pidä puolesi nainen!" olet lastesi äiti, ja sinulla myös samainen oikeus lapsiin kuin isälläänkin.
Sinulla on nyt uusi perhe siellä ja lapset kuuluvat myös sinun perheeseesi. Kaiken kaikkiaan lapsiperheiden pitäisi mielestäni viettää joulunsa kotonaan, ei isovanhempien luona.
riitaa tälläsestä asiasta . Eivät tajua asiaa yhtään mun kannalta.
ap
Isompana sitten samana iltana käytiin molemmissa mikä oli kyllä aika ravaamista.