Lasten leikit
Nyt ollaan sit siinä vaiheessa, että tyttö 5v tuli kotiin ja kertoi leikkineensä pian 7v kaverinsa luona prinssiä ja prinsessaa, jotka tykkäs toisistaan ja meni nukkumaan. Sitten se prinssi (kaverinsa) oli sanonut, että nyt prinsessan pitää hieroa sen prinssin pippeliä ja prinssi hieroisi prinsessan tissejä ja pimppaa. Sitten tuli aamu.
Oli ihan varma, että kaveri suuttuisi, kun hän on kertonut äidille, kun oli kieltänyt. Mutta häntä jäi vaivaamaan se, kun kaveri oli kieltänyt ja sitten lipsahti koko stoori.
Miten reagoida tuohon, että nuo leikit on alkaneet? Vai pitääkö reagoida? Nyt juteltiin lähinnä siitä, voiko äidille kertoa kaiken ja miksi voi..
Kommentit (5)
vaatteet oli ollu päällä koko ajan, eikä niiden alle oltu menty.
kaikki leikkii vastaavia, toiset kertoo äidille, toiset ei..niiden lapset, jotka kauhistelee, ymmärtää olla sanomatta mitään;-)
5-ja 7-vuotiaat ovt aika eri kehitysvaiheissa.
Juttele lisää lapsesi kanssa. Vaikuttaako hän ahdistuneelta ahdistuneelta?
Minä puhuisin rentoon tyyliin toisen lapsen vanhempien kanssa ja seurailisin tilannetta.
Jos lapsi olisi ahdistunut tai pelokas, toimisin tietty voimakkaimmin ottein.
On aika vilske tässä ympärillä..;-)
" Jos sanon, että äiti sanoi, ettei noita tartte leikkiä jos ei halua, se arvaa, että kerroin sulle. Mutta äiti, jos mä sanoisin, että se ei ole musta hauska leikki, niin sittenhän se ei tietäisi sitä"
Mutta kukaan ei saa pakottaa leikkimään niitä vastentahtoisesti!
Lapselle tulee tähdentää, että semmoisiin leikkeihin ei tarvitse osallistua, joissa kosketellaan, jos ei halua! Lapsen tulee tietää, että hänellä on itsemääräämisoikeus kehoonsa.
Hyvä on myös kertoa, että äidille saa kertoa kaiken, vaikka joku kieltäisikin. Semmoista kieltoa ei tarvitse uskoa, mutta kieltäjälle ei ole pakko kertoa, että aikoo kertoa jutun äidille.