Mitä tekisit, jos 40-vuotisjuhlillasi tyttäresi ilmoittaisi olevan raskaana?
Kommentit (25)
en tosin ilmoittanut juhlissa kun ei äiti niitä juhlinut muuta olin raskaana kn äitini oli 40.
Minä olin silloin 23.
Äiti onnitteli.
just päätin että kotiin tullaan joka ilta 18.00 poikia ei tapailla missään ja koskaan kehden kesken.. kunnes täyttää 25v. =) onneksi on tyttö vasta vuoden =)
Vanhin tyttäreni on silloin 20 vuotias.
Nuorempi olisi 15 (joten toivottavasti hän ei ilmoittaisi raskaudesta)
Jos kuopus ilmottaisi niin menisin varmasti sanattomaksi ja järkyttyisin että on ollut jo sellasissa puuhissa (ikää 13v).
Voisin ehkä seuraavana päivänä keskustella, että mites opiskelut..? Olis sillon 19v. Nuorempi ei toivottavasti vielä silloin.. huh!
Mun äiti vietti 40v juhliaan tyttärentytär kainalossa =)
Oma äitini oli 42v kun ilmoitin olevani raskaana. Oli todella onnellinen mummoksi tulosta.
Minä olin silloin 23v.
minun 40v päivät ovat nimittäin 5.12 ja tyttäreni olisi juuri 4.12 täyttänyt 18v... :=)
sen sijaan jos vanhin poikani tulisi isäksi kun täytän 40, ei se niin kummallista olisi;) hän on silloin 21, täsmälleen saman ikäinen kuin isänsä ja hänen isänsä saadessaan esikoisen:)
Vanhemman raskaus olisi ok mutta en toivo että aloittaisi niin nuorena. Nuoremman raskaus olisi kyllä shokki.
Onnittelisin,riippuen tietysti iästä ja elämäntilanteesta. Itse synnytin 10.7 tytön,äitini täytti 15.7 40w oli kuulema tyttö maailman parhain lahja,itse täytin 23.7 19v
Muussa tapauksessa saattaisin hieman hämmästyä. Mutta tukisin toki tytärtäni.
Olin itse 19 kun sain esikoiseni, nyt 31v ja saman miehen kanssa edelleen.
Ikää tytöllä olisi silloin 20 vuotta. Nuorempi olisi vasta 16 ja luultavasti repeisi verisuoni päästä. Tämä hulivili saisi kyllä aikuistua lähemmäksi 30 ennen kuin toivon hänen saavan lapsia.
Toinen tyttö on silloin 17.v ja toinen 15.v---toivotaan että menee kuitenkin vähän kauemmin aikaa,poika on silloin 19.v..heh hassua ajatella et omat lapset kasvaa;O)...
Vanhemman kohdalla olisin vilpittömästi iloinen (Itse sain esikoisen 19 vuotiaana). Mutta nuoremman kohdalla toivoisin kyllä, että olisi ensin käynyt lukion tai amiksen ja vasta sitten. Mutta kummankin tapauksessa yrittäisin olla tukena. Toivoisin kyllä että omista lapsista edes joku saisi siinä parinkympin kieppeillä lapsen, että saisin sitten olla mummona. En kyllä silti aio heille tälläisia puhua, etten vahingossa aivopese heitä teinivanhemmiksi.
Sitten kun täytän 50 niin mennään suhteellissa rajoissa... tosin ei vielä silloinkaan ihan superihanaylläri olisi ...
ja kuopus 19.
Olisi ihana 40 v. lahja, jos tyttärellä vankka suhde.
IHANAA!!! Tyttäreni olisi silloin 24v. silloin. TOsin odotan olevani mummi jo paljon aikaisemmin.
onnitella?