Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Synttärilahjasta asiaa. Onko tämä teidän mielestänne oikein? ov

Vierailija
12.03.2006 |

Lupasin kummipojalleni viedä hänet leffaan ja pitsalle. Tuo oli siis synttärilahjani hänelle. Hän myös tulee meille yökylään tuolloin.

Tämä viikonloppu olisi ensi viikolla ja nyt tulikin sitten sellainen ongelma esille, että pojan äidin mielestä minun pitäisi ottaa myös pojan pikkusisarus yökylään, tarjota pitsat ja viedä leffaan, koska lapselle tulee pahamieli asiasta. Siis anna mun kaikki kestää. Sanoin lasten äidille, että ei kiitos. Lahja oli pojalle, ei hänen sisarukselle. Itse olen rv 38 rv ja enkä todellakaan jaksaisi tuota toista lasta, jolla riittää energiaa vaikka muille jakaa ja joka tuntuu kiusaavaan isoaveljeään jatkuvasti (ainakin silloin, kun siellä käy kylässä).

Mitä tehdä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö tällä toisella lapsella ole kummia tms joka veisi hänet vuorostaan? Mielestäni ei ole sinun tehtävä kustantaa molempia. Ei aina tarvi saada kaikkea mitä toinen saa!

Vierailija
2/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano vaikka, että joskus toiste voit ottaa, mutta haluat tämän viikonlopun olevan erityisesti teidän kummiviikonloppu, niin kuin oli sovittukin.

Aika röyhkeää äidiltä minusta edes vaatia moista, itse en kehtaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä oppia juhlimaan toisen päivänä vain sen sankarin juhlaa eikä saada silloin lahjoja itsekin.

Vierailija
4/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuskin kummilapsesikaan saa sisaruksensa synttärilahjoja.

Vierailija
5/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano että lahjan idea oli että poika saa jakamatonta huomiota.

Vierailija
6/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tahtoo molemmat lapsensa pois jaloista, kustantakoot pienemmälle hoitajan jonnekin. SUN velvollisuus ei oo otta niskoillesi toistakin lasta. Ei, vaikka se tarjoutuis maksamaan toisenkin leffat ja syönnit.



Ole kiltti ja kieltäydy. Voi tuntuu vaikeelta sanoo kaverille ja vääntää rautalangasta, mutta se on sun kummilapsesi parhaaksi. Hänellä on oikeus kummiin ja yhteiseen aikaan kanssasi. Pikkusisaruksen kanssa voi olla aina.



p.s. Tunnut olevan ihana kummi ja lahjasi idea on loistava!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
12.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Et todellakaan ota pikku sisarusta mukaan. Kyse on veljen syntymäpäivälahjasta ja ei todellakaan kannata opettaa sitä lasta saamaan aina samat asiat kuin sisarus. Sinä olet pojan kummi ja sinä teet kummi juttuja tämän pojan kanssa.



TErveisin, Äiti kolmelle ja todellakin kummien kanssa on tullut säädettyä ;)



p.s pikku sisarukselle tulee paha mieli ja hän marmattaa asiasta äidilleen säännöllisin väliajoin sinä aikana, kun veli on poissa ja kokemuksesta voin kertoa, että se ei aina ole kovin hauskaa mutta elämä ei aina ole... =)



Eli otat kummilapsen matkaan ja sisarus jääköön kotiin tai lapsen äiti hoitakoon jotain ohjelmaan hänelle.