luin tuossa aamulla lehdestä
kuinka Jari Sinkkonen totesi, että " jos 14 vuotias haistattelee opettajille ja muille, jokin on mennyt pieleen hänen kasvussaan ja se jokin löytyy kotikasvatuksesta" Kerrankin joku joka sanoo ja syyllistää. Tämä maailma on niin kummallinen paapojien maailma;ei saa syyllistää päänsilityksineen ja hirveän itsekkäine aikuisine ihmisineen. Nykyaikana on niin kiire ja voi, kun minulla on nyt niin monta rautaa tulessa-sitä tärkeämpi ihminen mitä kiireempi. Mutta minne unohtuvat ne lapset?
Kommentit (4)
kuuntelisi hetkeäkään sellaista. Poistaisin luokasta välittömästi aina. Ja tekisin tiettäväksi, että se tunti käydään sitten muulloin.
nykyään? Isovanhemmatkin? Millaisen mallin lapsemme saavatkaan? HUH..HUH!
ja tuli elävästi mieleen oma kouluaika, itse 14 -vuotiaana haistattelin opettajille..hmm. Ja tämä tapahtui 80 -luvun puolivälissä.
Kotiolot olivat kuitenkin mitä kunnollisimmat..
Totta se tietysti on mitä Sinkkonen sanoi, ainakin yleensä ;)
Nykyään vanhemmat vaan kohauttelevat olkiaan, että semmoisia ne lapset ovat... Kyllä joku raja pitää olla sillä, että mitä aikuisille saa sanoa!