Tunsiko mieheni vauvan pään vai mitä ihmettä!??
Onko tämä normaalia? Eli siis sormella kokeiltuna oli tuntunu tuolla ylhäällä sellanen ihan kivikova kohta, ihan tasanen, joka oli ollu noin pari kolme senttiä iso, sitte oli tullu reunat vastaan.. Eli onko tää nyt sitte vauvan pää joka tuolla tuntu? Ei kait kohdunnipukka tollanen ole vai onko? Ensviikolla lääkärintarkastus, viikkoja vasta 28+3...
Kommentit (8)
Kohdunsuu se on, josta on vielä piiiitkä matka vauvasi päähän. Noilla viikoilla kun lapsi ei ole edes lähellä laskeutumista (normaalissa tilnateessa), ja vaikka olisikin ruuvautunut jo vaikka kuinka alas (kuten ihan sitten loppuraskaudessa toivon mukaan), niin ette te sitä vauvan päätä sieltä tunne. :)
Kun olin lääkärintarkastuksessa noin 34 viikon paikkeilla, lekuri teki sisätutkimuksen ja sanoi että tässä tuntuu vauvan pää ja on sillä vähän hiuksiakin!!Miksei sitä sitte ite vois huomata? Tämä vauva ollu viikoilta 24 pää alaspäin ja mielestäni masuni on laskeutunu alemmas...No toiv.ei ollu sitte se pää..
auki vähäsen jo varhemmilta viikoilta. Ei ehkä ihan kuitenkaan 28 viikolta ilman ennenaikaista synnytystä, mutta usein jo vkolla 34 tai 35 saattaa olla auki niin, että päälaki ihan oikeesti tuntuu.
sitten sulla ilmeisesti oli kalvot jo puhjenneet ja lapsivesi mennyt, koska kalvon läpi ei kyllä hiuksia tunne.
Enpä usko et on tuntunu hiuksia tai päätä...Päästi varmaan lääkäri kotiin vielä sillon kun tukka jo tuntu...??Ja pää tuntu ja raskaus meni loppuun niinkö..?Haloo!!
Samahan se mitä tänne kirjottaa ku ei sitä kukaan usko, mutta näin lääkäri mulle sanoi. Joten uskon asian ainakin itse, eikä mun 5 lasta synnyttäneellä tutulla ollu vaikeuksia uskoa mua. Ja ennenaikasta synnytystä ennustettiin mutta synty 40+6. Oli raivotarjonnassa viikolla30.
Ja lääkärintarkastuksessa viime viikolla kohdunsuu oli kuulemma sormelle auki, eli vuodelepoon jouduin. Eli kyllä se kohdunsuu voi olla auki jo näillä viikoilla, mikä ei kylläkään ole ihan hyvä juttu.
siellä on kohdunkaulaakin luultavasti sen verran ettei voi pää tuntua, toivottavasti!