luitteko ess:n mielipideosaston kirjoituksen kun ei vaunujen kanssa päässyt kahvilaan lahdessa?
todella törkeää...munkin on pitänyt mennä sinne uuteen kahvilaan poikani kanssa mutta enpä taida kun ei ole rattaat/lapset tervetulleita. ilmeisesti niillä todella on varaa valita asiakkaansa!
Kommentit (67)
Kyllä varmaan Helsingissä löytyy valinnanvaraa, juu... Kyllä voin mennä vaunujeni kanssa muualle, oikein mielelläni. Luulisi vaan että kahvilan pitäjää kiinnostaisi tehdä pisnestä... Mutta ilmeisesti hänellä menee niin hyvin että voi valkata asialliset äidit lapsineen pois asikaskunnastaan. Toivottavasti pöydät täytyyy romaneista ja yhtä teekuppia 10 tuntia litkivistä teineistä ja pöytään sammuvista juopoista. Onnea vaan kahvilan pyöritykseen, kyllä ne kahvit ja pullat voin syödä kotonakin, siellä on parempi ilmapiirikin :) Hauskaa keväättä vaan kahvilanpitäjille! Turha valittaa jos kauppa ei käy!
aion tuohon kyseiseen kahvilaan mennä. Tykkäisin enemmänkin istuskella rauhassa kahvilassa, mutta aina siellä joku kakara rääkyy. Joten tämmönen kahvila, johon pikkulapset äiteineen eivät ole tervetulleita, on just etsimäni paikka!
oikein mainos. Nyt tiedän mihin mennä, jos en halua kuunnella lasten itkua ja haistella vessassa kakkavaippoja. Toimiihan se homma näinkin päin. Niin ja rahaakin on, koska en ole äitiyslomalla.
mennä tuollaiseen kahvilaan. Mistähän muusta ne työntekijät siellä huomauttavat? Eivät varmaan halua asiakkaita sisälle sateella, koska niillä voi olla likaiset ja kuraiset kengät?
Mikä tämä kahvila on? Menen sinne kun käyn seuraavan kerran Lahdessa.
Paha sanoa. Kuudessa vuodessa ehtii tapahtua vaikka mitä.
Mielipidekirjoituksestahan kävi selkeästi ilmi, että kakarat parkuivat täysillä jo siinä vaiheessa kun heidät käskettiin ulos. Ihanaa, kerrankin paikka jossa ei tarvitse tuntea olevansa päiväkodin ruokatunnilla! :D
aion tuohon kyseiseen kahvilaan mennä. Tykkäisin enemmänkin istuskella rauhassa kahvilassa, mutta aina siellä joku kakara rääkyy. Joten tämmönen kahvila, johon pikkulapset äiteineen eivät ole tervetulleita, on just etsimäni paikka!
eivät sitten pääsekään johonkin kahvilaan. Kyllä nyt on tapahtunut niiiiiiin kamala loukkaus.
Mä menen heti tohon kahvilaan, kun saan nimen selville.
Mielipidekirjoituksestahan kävi selkeästi ilmi, että kakarat parkuivat täysillä jo siinä vaiheessa kun heidät käskettiin ulos. Ihanaa, kerrankin paikka jossa ei tarvitse tuntea olevansa päiväkodin ruokatunnilla! :D
Mikä tämä kahvila on? Menen sinne kun käyn seuraavan kerran Lahdessa.
Paha sanoa. Kuudessa vuodessa ehtii tapahtua vaikka mitä.
tunnetuin ja menestynein kahvila, jonne mammat eivät edelleenkään pääse vaunujen kanssa tukkimaan paikkoja.
Varsinkin jos ne tukkivat kaikki kulkureitit.
En myöskään ole ennustaja, selvännäkijä tai kahvilassa tuolloin asioinut vieras, joten uskon kirjoittajan kuvailemaa tilannetta.
Jos muissa pöydissä oli tilaa ja vaunut eivät tukkineet pahasti tai lainkaan kulkureittejä (näinhän kirjoittaja kirjoitti), niin miksi ne eivät saaneet jäädä kahvilaan. Miksi äidit pakotettiin pois sohvilta?
Käsittämätöntä toimitaa. Se, että jotkut vaunut tukkii reitit tai pyöristä tulee kuraa, on sivuseikkoja. Jos vaunut eivät saa tulla kahvilaan, ei saa tulla pyörätuolitkaan. Eikö muka ole syrjintää? Kuka pystyy istumaan kahvilassa juomassa kahvia pidellen koko ajan vauvaa tai taaperoa sylissään? Rattaisiin on myös helpompi valjastaa se vilkas ja taidoistaan häikäistynyt 1-vuotias, joka muuten juoksisi ympäri kahvilaa.
Töykeää toimintaa enkä todellakaan astuisi tuollaiseen kahvilaan jalallanikaan, vaikka lapset eivät enää vaunuikäisiä olekaan.
Ja kaikkia kiinnostaakin joku Lahti
Kiinnostaisi tietää mikä kahvila on kyseessä. Kun ei ole kerrottu niin arvaillaan.
Aleksilla on ainakin yksi Robertsin kahvila ollut, mukava tyylikäs paikka. Kenties siellä yrittäjä vaihtunut? Nimittäin jos sinne menisi vaunujen kanssa niin taitaisi tulla ahtaan tuntuista. Ehkä Sinuhe olisi tilojen puolesta sopivampi vaunujen kanssa liikkuvalle?
Mitä lahtelaiseen asiakaspalvelukulttuuriin tulee, niin rehellisesti sanottuna syvältähän se on.
Olen muuttanut tänne n. 10 vuotta sitten Helsingistä ja vieläkin olen aivan kulttuurishokissa tavoista, koska pääsääntöisesti niitä ei ole :D
Asiakaspalvelussakin toimivat ihmiset töksäyttelevät mitä sattuu ja miten sattuu. Etenkin naisten kohdalla se ei ole mitenkään tavatonta.
Muistanpa takavuosilta erään asiakaspalvelukokemuksen myös Aleksilta mutta Hesestä: Lastenruoka-annoksesta oli jätetty Gefilius-juoma pois ja kun siitä meni huomauttamaan, nuori naisihminen alkoi selittämään että ne ovat heiltä loppu ja muutenkin ilmaisia, joten ei nyt tällä kertaa saa annokseen. Ei pahoitteluja, ei mitään korvaavaa tuotetta tilalle, mutta ärsyyntyneisyyttä kyllä siitä että asiakas häntä vaivasi :D
Ihan normimeininkiä Lahdessa. Tuntuu että täkäläisillä ei leikkaa ihan samaan tahtiin kuin PK-seudulla, miten asiat kannattaisi hoitaa.
että onko Helsingissä sitten yleistäkin mennä vaunujen kanssa kahvilaan? Mä asun pienehköllä paikkakunnalla ja ei täällä kukaan, siis ei kukaan, mene kahvilaan vaunujen kanssa. Sanomattakin on selvää ettei vaunuja oteta pöydän viereen SISÄLLE mukaan, vaan ne jätetään ulos, mutta vauva otetaan toki sisälle. Varmaan oon sitten juntti junttilasta mutta täällä vaunut kahvilassa ois vähän sama kuin joku roudais pyörän mukaan kahvilaan. Eri asia on jotku isot huoltsikat, esim. Abc ja niiden kahvilat. Niissäkin vaunut jätetään jonnekin sisääntulon läheisyyteen käytävän varteen.
uskois tuon mamman kirjoitukseen lehdessä. Harvoinhan he kertovat totuuden omasta/lastensa käytöksestä.
ei kukaan itseään kunnioittava ihminen kyllä mene. Onpa hyvä tietää. Ja ketkä ihmeen maalaiset ehdottelevat vaunujen ulos jättämistä? Helsingissä sellaista ei voisi missään tapauksessa edes ajatella. Tuskin Lahdessakaan.
siellä oli tarjoilijana sinä päivänä joku jolla oli todella huono päivä. Oli ehkä omat lapset rääkyneet pahemmanpuoleisesti aamulla hoitoonviedessä, ja työntekijä vieläkin kiukkuisena tästä. Ja sit kun sinne tuli kitiseviä kakaroita, sillä meni pinna lopullisesti.
Eihän me tiedetä, oliko tuo ko. kahvilan yleinen linjaus, vai vaan tän kyseisen tarjoilijan päähänpisto ajaa vaunuilijat pois.
Mikä tämä kahvila on? Menen sinne kun käyn seuraavan kerran Lahdessa.
Paha sanoa. Kuudessa vuodessa ehtii tapahtua vaikka mitä.
tunnetuin ja menestynein kahvila, jonne mammat eivät edelleenkään pääse vaunujen kanssa tukkimaan paikkoja.
Sinne voi mennä tarvitsematta pelätä, että jonkun Nico-Yamppa tulee kuolaamaan leivokselleni sillä aikaa kun äitinsä keskittyy mielenkiintoisiin juoruihin. Onneksi Lahdessakin on edes yksi kahvila, jonne kauhukakarakansa ei ole tervetullut.
uskois tuon mamman kirjoitukseen lehdessä. Harvoinhan he kertovat totuuden omasta/lastensa käytöksestä.
Jos lapset lähtövaiheessa jo suorastaan huutivat, niin miten paljon ovat lie kitisseet jo sinne tullessa. Ei se ole kiva niille muille asiakkaille.
eli kävelen tyynen rauhallisesti päin niitä, jos ovat kulkureitillä. Jos taas joku änkeää rattaat oman pöytänsä ja minun pöytäni väliin, niin kysyn heti, miten minun oletetaan pääsevän pois paikaltani. Ei tarvitse sietää huonokäytöksisiä vanhempia!
Kaupungissa liikkuu paljon väkeä eikä voi tietää kuka näistä ohikulkijoista keksii napata vaunut mukaansa. Pitänee hankkia lukko vaunuihin.
Robert's Coffee lienee ainut kahvila Aleksilla. Sinuhe ei oikeastaan ole Aleksilla ja on ollut paikallaan jo kauemmin kuin kuusi vuotta.
Menen sinne kun käyn seuraavan kerran Lahdessa.