Mitä tykkäätte nimestä Enni
Kommentit (9)
mutta olen ollun huomaavinani että niin kaikki muutkin =(
Olisko " Pikku Traktorin" ansiota tämä Enni-muoti.....?!
Ei vaan sovi esikoisen nimen kanssa joka on Onni.....
Ei ne varmaan muissa maissakaan sitä mieti että " hmm, voinkohan nyt antaa tämän nimen lapselleni, miltäköhän se kuullostaa esim. Japanissa" Taitaa olla ihan suomalainen ajattelutapa tuo. Hieman enemmän ylpeyttä ja itsetuntoa kaivattaisiin.
Täällä palstailee tooosi paljon ulkosuomalaisia mammoja, jotka päivittäin törmää näihin " nimiongelmiin" ...
Enni-nimiseltäkin. Ainahan voi kertoa miten nimi lausutaan, niinhän ne maikkolitkin tekevät. Ihme ajatustapa, ettei voisi ulkomailla esiintyä ihan suomalaisella nimellä.
Outoa jos joku väittää, että se kuulostaisi huonolta ulkomaalaisten korvaan. Kyllä se on sieltä paremmasta päästä, jos suomalaisia nimiä yleisesti ajatellaan!
toisen nimen, jos se " parempi" . Älä ap tämän asian takia hylkää Enni nimeä.
Mun mieheni on ulkomaalainen, sukunimi on siis ei suomalainen, mutta mun mielestä enni sopii hyvin vaikka onkin kansainvälisiä yhteyksiä.
Yhden afr. tytön nimi on enni, vaikka asuu namibiassa:)
Enni on kaunis nimi. Haluttiinkin antaa suomalainen nimi.
Harmi vaan jos ennistä on tulos muotinimi!!!!
1980-99 on annettu 1166 kertaa, mutta 2000-2005 jo 739 kertaa. Siis viiden viime vuoden aikana melkein saman verran kuin sitä edellisen 20 vuoden aikana.
Olisin voinut antaa omalle tytölle mutta yksi ystävistäni ehti jo ennemmin.