Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Juoksun harrastajat!

Vierailija
14.04.2006 |

Kertokaa jotakin hyviä vinkkejä. Kuinka alouttaa juokseminen.

Olen käynyt reippailla kävelylenkeillä.

Onko väliä minkälaista ruokaa syö ja kuinka kauan kannattaisi olla syömättä ennen juoksulenkille lähtöä?

Kannattaako juoda vieöä ennen juoksemista.

*kyselee nolona*

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa aloittaa ihan reippaalla kävelyllä. Vähitellen voit alkaa ottaa juoksua/hölkkää mukaan. Esim. kävelet 3min,juokset 1min jne.



Täydellä vatsalla ei juosta kannata,nousee muuten sapuskat ylös. Itse syön 2-3h ennen lenkkiä ja kevyesti mutta hiilaripitoista. Juon lenkin jälkeen muuten tulee pissihätä kesken juoksun.



On varmaan monia eri tyylejä aloittaa tuo harrastus. Mä olen aloittanut rauhassa ja antanut kropan/nivelien tottua rasitukseen. Nyt menee 10km joka lenkki juosten jo nopsaan. Tähtään ensivuonna maratonille!



Vierailija
2/3 |
14.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä toissa päivänä kävin kävelylenkillä ja välillä juoksin pikkupätkiä, mut josko ens kerralla lähtis ihan hölkkämielessä lenkille:)

-ap-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juokseminen alkaa heti, kun tiet ja polut on kuivia. Mulla on 20 kg ylipainoa, eli aion aloittaa tosi pikkuhiljaa, ja lisään lenkin pituutta ja juoksupäiviä vasta kun todella olen päässyt alkuun, eli joskus loppukesästä/syksyllä.



Alkuun lähden kanssa niin, että reippaan kävelylenkin sekaan juoksupätkiä (ensiks jotain lampunvälejä jne.).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän yhdeksän