Oletko nähnyt kuollutta ihmistä?
Kommentit (22)
nähnyt kuolleen isäni jouluaamuna :(
Olin silloin 14v ja menin aivan paniikkiin.
Sekä kerran auto-onnettomuuspaikalla ja Keminmaassa palsamoidun ruumiin kirkon lattialankkujen alla (on siis ihan näytillä).
pikkuveljeni(silloin 6v) ja itse olin silloin 13v
Isoisäni(arkussa ruumishuoneella)
Suloinen pikkuinen enkeli :( tapauksesta kohta 3v ja vielä ei elävää lasta ole syliin laskettu. Enkelini muisto auttaa jaksamaan vaikeiden päivien ylitse, hänen pienet somat sormensa joissa kynnet, nykerönenä ja se ruusunnuppusuu, kuin suukkoon valmiina...
Tikkurilassa,junan ikkunasta viereisellä radalla alle jääneen ruhjoutuneen torson,ei ollut kiva näky ei,oli tosi kurja olo pitkän aikaa.
Ihmettelen,että miksi sitä ei ollut peitetty millään vaan siinä se raiteiden välissä rojotti.
sopivaa lääkitystä ei ollut saatavilla, ja lapsen sydän ei kestänyt rasitusta.
Voimia ja sydämestäni toivon, että elävänkin pienokaisen joskus syliinne saatte!
Silloin elämässäni oli vaikea kausi meneillään ja se osaltaan voimisti reaktiotani...Kaverini juoksi perässä ja halasi minua!
Kävin heitä katsomassa ennen hautaan laskemista. Arkussa makasivat oikein levollisen näköisinä. Onneksi kävin, tuntuu että pääsin yli heidän kuolemastaan helpommin -jos näin voi sanoa. Ystäväni kun kuoli en käynyt häntä katsomassa ja vieläkin nään välillä kamaliakin unia hänestä, tapauksesta kulunut 8 vuotta. Tosin voihan se johtua jostain muustakin se unien näkeminen. Who knows.
molemmat samana kesänä, olin 18v. naapurin narkkaripoika löytyi hirttäytyneenä lähimetsiköstä aamuhämärissä kun olin koiran kanssa aamukävelyllä. oli kauhea näky.. menin aivan shokkiin ja mm. laskin alleni ja menetin tajuntani hetkeksi.
toinen kerta oli myöhemmin kesällä, vanhempani asuivat kerrostalossa tuolloin, leikin pikkuveljeni kanssa piilosta, mies hirttäytyneenä maantasossa olevalla parvekkeella siinä " hengaritelineessä" . ikinä en saa mielestäni niitä kasvoja, mustaa ihoa ja niitä silmiä..
Olivat ihan tyynen ja rauhallisen näköisiä, ei pelottanut.
kymmenittäin. Mutta vain kahdesti lapsen ja se kyllä kosketti.
Joku ihan siistin näköinen vanha mies oli hyytynyt kylmässä syysaamussa. Makasi puistonpenkillä. Silmät olivat muuraantuneet umpeen ja kasvot aivan siniset.
Tilattiin paikalle ambulanssi, mutta eipä ollut mitään enää tehtävissä :(
Nukkui rauhallisen näköisenä. Ei yhtään pelottavaa..
niska retkahtaneena taaksepäin, verinen pää. Tuli aivan hirveä olo, ja voimakas tietoisuus kuolemasta.
eli olen..
Ja tosi usein paikalla lapsia..
Ensimmäisen kerran muistan kuitenkin tosi selvästi.
Avoimessa arkussa, ku haettiin ruumis sairaalasta. Rauhallisen näköinen oli.
Nämä olleet vaikuttavimmat:
Näin oman äitini kuolevan, sekä vielä kerran kuolleena arkussa ennen hautajaisia.
Noin 8-vuotias tyttö kuoli astmakohtaukseen, ja jouduin toteamaan hänet kuolleeksi.
Olen pessyt ja sitonut kädet ja jalat ja pään vainajalta. Ja vienyt kylmään