Onko mielestäsi työpaikkakiusaamista, jos välttelee henkilöä, josta ei pidä?
Kommentit (9)
pitää henkilökohtaista antipatiaansa ihan omana tietonaan. Minusta on kiusaamista, etenkin jos koko työyhteisö on yhteistuumin päättänyt että "tosta tyypistä ei sitten tykätä."
Ei mistään yhdessä tuumin tekemisestä.
Työasiat on kyettävä hoitamaan ja ihmisten kanssa on tultava toimeen sen verran ainakin, että kenenkään työt ei siitä kärsi. Vapaa-ajalla saa valita seuransa ihan vapaasti.
Jos henkilökohtaiset antipatiat estävät yhteistyön, niin sellainen ei kuulu työelämään.
Mutta jos esim. välttelet henkilöä niin, että samalla jätät kertomatta työhön liittyviä asioita, jotka ihmisen tulisi tietää, on se kiusaamista.
mikä on syynä tähän "ei pitämiseen". Aikuisella ihmisellä.
tauolla vastaamatta jonkun henkilön jutteluun tai kysymykseen vain sen takia että ei nyt halua leikkiä tän kaa.
onko tosi näkyvää ja havaittavaa, tajuaako tämä toinen sitä. Silloin hän voi pitää sitä jonkinlaisena "kiusaamisena".