Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kotiäiti

Vierailija
06.07.2008 |

koetko tekeväsi tärkeää työtä? Arvostatko itseäsi? miten?



Oon ollu 7 vuotta kotona, ja etsinyt töitä jo jonkin aikaa. Tuntuu että töissä olisin tärkeä...Mutta nyt ekaa kertaa tänä kesänä, tällä viikolla ajatukseni on herännyt, että mun ei tarvii suorittaa, riittää että olen. Ja jos en tajua sitä, että on hienoa hoitaa lapsensa kotona, niin voin ajatella, että on hienoa hoitaa mieheni lapsia kotona.



Kertokaa miten näet itsesi arvokkaana, vaikka kaaoksen keskellä, vai onko teillä edes kaaos.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pidin huolta lapsistani mutta ennen kaikkea itsestäni, kun varmistin että saan olla heidän kanssaan paljon, nauttia heistä, ei tarvitse myöhemmin katua mitään...



lähdin töihin kun mieskin halusi olla lasten kanssa kotona ja nyt kaipaan lapsia koko ajan.. työ tuntuu ihan puulta vaikka olisi kuinka vaihtelevaa.. mietin vaan kuinka ihanaa olisi päästä lasten luo ja saada tehdä heidän kanssa kaikkea kivaa ja luovaa.. tuntuu lohduttomalta että nyt on työelämää vaan loputtomiin edessä..

Vierailija
2/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koen tekeväni tosi tärkeää työtä, tärkeämpää kuin mikään palkkatyö mitä maailmassa tarjolla olisikaan:) Mutta kärsin siitä, että työtäni ei arvosteta, kukaan ei kiitä tai kehu tekemästäni työstä. Mies ja lähipiiri kyllä arvostaa tätä hoitovapaalla olemista mutta en kuitenkaan saa samanlaista välitöntä arvostusta ja positiivista palautetta kuin palkkatyössäni saisin.



Tietysti terveet ja onnelliset lapset ovat suurin kiitos työstäni. Aion olla kotona vielä 2 vuotta ja sitten palaan palkkatyöhöni. Tiedän, että tulen kaipaamaan tätä kotonaoloa vielä monta kertaa koska lapset ovat kuitenkin aivan ihania ja on suuri etuoikeus että saan heitä itse hoitaa kotona.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuorin on 4-vuotias ja selvästi kaipaa muiden lasten seuraa. Enkä jaksa enää sitä ruokahuoltoa yms. rutiinia ihan koko ajan.

Vierailija
4/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kiitos kommentista. Et tainut kovinkaan montaa vuotta olla kotona? Miten käytit aikasi kotona? Mitä konkreettista jäit kaipaamaan? Sitä arkea? AP

Vierailija
5/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

olin kotona 3 vuotta, lähdin töihin toisen lapsen ollessa vuoden, jotta mies saisi olla sitten vielä pari vuotta kotona lasten kanssa, kun hän kovasti halusi breikkiä töistä.. hänellä pitempi ura takana.



olen aina ajatellut, että haluan olla lasten kanssa kotona, toki heidän takiaan, mutta toisaalta ehkä eniten itseni, ajattelen että lapset tehdään itselle eikä päiväkodin hoitajille ja minä haluan olla se, joka heistä nauttii.



ensin nautin kyllä töistäkin, mutta hyvin pian se alkoi tuntua rutiinilta verrattuna kotona olemisen vapauteen. iltaisin en jaksa olla lasten kanssa niin kuin toivoisin... lähinnä tunnen olevani paska äiti ja lapset kärttää mua jäämään kotiin, mutta kun en voi... pakko vaan koittaa jatkaa näin.

Vierailija
6/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta vastaan silti. Valitsisin kotiäityiden, jos se olisi "hyväksyttävämpää" yhteiskunnassamme. Mielestäni kotiäitiyttä aliarvostetaan, ja ns. sosiaaliset paineet ovat saaneet minut viemään lapseni kunnalliseen päivähoitoon alle kolmevuotiaina ja itseni tekemään "oikeita töitä".

Olen saanut kommentteja, että pitkäänpä jaksoin kotona(2,5v), vaikka mielelläni olisin ollut pitempäänkin. Lisäksi usein puhutaan, että lapset tarvitsevat päiväkotia, että pärjäävät koulussa jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
06.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ainutkertaisena, tottakai. Ja korvaamattomana meidän kolmelle lapselle. Tiedän että meidän pienillä on vielä paras olla kotona ja minun hoivissa. :)



Ja en todellakaan ole koko ajan puunaamassa meidän kotia. Eli enemmän ja vähemmän kaaoksessa välillä ollaan. Mutta lapset tiedän hoitavani hyvin. Myös mieheni osaa arvostaa tätä.

Vierailija
8/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

apn ongelma ehkä onkin se, että miten selvitä henkisesti, kun lapset ovat jo isompia ja tarvitsevat yhteiskunnan mielestä jo päiväkotia. Esim meidän 6v tyttö syntynyt alkuvuodesta eikä päivääkään ollu hoidossa. Lukee, kirjottaa, laskee ja kaipaa kavereita. SIlti joutuu olemaan pikkusisarusten kanssa vaan kototna. No, onneksi kuukauden päästä alkaa eskari...Mutta tällaisten asioiden kanssa olen kipuillut, että riitänkö lapsilleni virikkeeksi. Nykyään kun jo 1v ovat päiväkodissa, niin mitä meidän lapsilta jää puuttumaan. Ja kun tästä tulee ajatus, että en riitä ,niin sitä päiväpäivältä vähemmän arvostaa omaa mahdollisuuttansa olla kotona. Tottakai vauvojen äidit tuntevat itsensä tärkeiksi.



AP

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minäkään kyllä 6-vuotiaaksi vain kotona pitäisi. Meillä lapset ovat olleet kotihoidossa, mutta puistotädillä, kerhossa ja harrastuksissa kaverien takia.

Vierailija
10/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Etsiskelen töitä (vasta osa-aikaisia tosin) ja jotenkin on kova hinku työelämään. Vaikka jos mietin mitä todella haluan elämältäni, niin, viettää aikaa lasteni kanssa ja tehdä käsitöitä. Sitä tekisin, jos olisin miljonääri. Jostain ihmeellisestä syystä kuitenkin etsiskelen töitä ja koen, että mun täytyis mennä töihin. luulen sen johtuvan vanhemmistani, jotka koko ikänsä ovat olleet kovia tekemään työtä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap jatkaa. No en mä niitä kokonaan kotona pidä isompia. päinvastoin, ravataan joka kerhossa, muskarissa ym harrastuksissa. joka aamupäivälle jotain ja lähes jokaillallekin harrastusta. Ja sitten taas aattelen, että ne ketkä saa olal päiväkodissa, niillä on vain ne tietyt samat lapset ympärillä, me ravataan 15 eri paikassa viikon aikana. EN tiedä pitäskö rauhottuu lasten takia, vai mennä itseni takia.



Etsin töitä jotta tietäisin olevani tärkeä siinä omalla paikallani, kun nyt olen epävarma joka suuntaan. Toki mieheni toivoisi että olisin vielä kotona, mutta ristiriitaisesti taa säitini oli pitkään kotona ja isä halusi äidin palaavan töihin, joten sieltä kai lapsuudesta nää tunteet tulee.



Toki rakstan lapsiani ylikaiken, mutta haluisin löytää sellaisen varmuuden, että teen oikein ja etsin juuri sitä omaa arvostusta. AP



Ap-pää sekaisin.

Vierailija
12/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuossa ole mitään järkeä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsilla on oma kerho 2krt viikossa. ja omat muskarit, mutta tottaki mä kuljetan niitä, ja kaikka lapset pitää raahata mukana jos yhtä vie. Joten, joo, joka päivä mun pitää raahautua moneen kertaan... Ja itse vedän parin äitipiiriä, jotenolen mukana pienten lasten kerhoissa itse. AP

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi neljä