Lapsiperheelle sohvaryhmä...
UUden sohvaryhmän hankinta alkaisi olla ajankohtaista, etsitään 3+1+1 ryhmää. Toivoisin mahdollisimman kulutuksenkestävää ja helppohoitoista, mahd. vesipestävää päällistä. Lisäksi ei mitään älyttömän kallista, tarkoituksena olisi, että lapset saavat elää kodissaan ja kun tämä pikkulapsivaihe on ohitse ostaisimme laadukkaammat sohvat eli n.5-6 vuoden päästä, jos tarvetta siihen on. Laittakaapa siis hyväksi koettuja merkkejä+mikä liike myy niitä. Kiitos jo etukäteen!
Kommentit (5)
Juuri siitä syystä että meilläkin pikku-nilviäinen niin ostettiin halpa sohva ettei harmita kun esim. jätskiä sotkeentuu sohvalle tms. Sohva maksoi pari vuotta sitten 300e ja on edelleen kuin uusi, on vielä sen mallinen et siihen on myöhemmin helppo löytää irtopäällinen. Sohva on kankainen ja kangas sellaista et elää kun silittelee " vastakarvaan" , siksi tahrat ei edes näy sohvassa. Lisäksi ostettiin siru-lepotuoli, ja ostetaan nyt toinen kun tulee isompi olohuone. Nämä myös sellaisia joihin saa myöhemin päälliset joko ostettua tai helppo ommellakin. Siru maksoi muistaaksen 129e. Meidän tyyli moderni, linjakas ja pelkistetty. Mun vinkki on et kannattaa tiirailla ale-mainoksia saattaa löytää edullisesti laadukkaammankin sohvan.
http://www.finnsoffat.fi/
Ja jälleenmyyjistä löytyy mistä kyseisiä saa. Meillä 2 sohvaa ja tosi hyvin palvelleet lapsiperheessä. Laadukkaita ja hyviä.
minusta tuntuu tosi hullulta ja oudoltakin nykypäivän ajattelumalli, että ostetaan halpaa, ja heitetään se menemään kun ei enää miellytä tai kun vaikka tässä tapauksessa nämä sohvat, että kun sohva likaantuu, se heivataan kaatikselle ja tilalle ostetaan uusi. Huh, minusta tosi järjetöntä ajattelua.
Eikö olisi sama ostaa sohvat jotka kestävät lapsiperheen käyttöä ja myös aikaa. Nykyisin on tarjolla selkeitä linjoja ja värejä, kankaatkin on kehitelty kulutusta ja pesua kestäviksi. Itse en näe järkeä siinä että " pikkulapsivaiheeseen" ostetaan erit sohvat, sitten vaihdetaan kun niille on pulauteltu kylliksi tai sohva on imaissut muutamat pissat. Mutta entä kun aikuset pitävät juhlat ja olkkarissa syödään, kahvia läikkyy sohvalle tai kermakakun pala tahraa kankaan piloille? Ostetaanko sittenkin uudet sohvat????
Mielestäni me tehtiin järkivalinta sohvan ostossa. Kangas on pehmeä, tuntuu mokkaiselta, jos joku tietää miltä alcantara tuntuu. Kaikki päälliset ovat koneessa pestäviä ja irrotettvissa, myös rungon päällä olevat. Ja niin siististi tehty ettei huomaisi niiden olevan irtopäälliset ellei tietäisi.
Ja nuo edellä kuvaamat tilanteet ovat juuri sitä arkea jota sohvatkin joutuvat kokemaan; pissa pääsee, kahvi läikkyy, vauva pulauttaa. Olisi hullua olla koko ajan vaihtamassa sohvia. Eikö ole sama satsata kerralla kunnolliseen jotka ovat muutaman vuodenkin päästä hyvän näköiset ja näyttävät siltä kuin lapset eivät ikinä olisi sohvilla käyneetkään?!
Meillä nuo sohvat ovat olleet kolme vuotta ja ovat niin siistit ja miellyttävät vieläkin että niistä emme luovu. Meillä on siis viisi lasta.
Mielestäni kannattaa miettiä kahteen kertaan sortuuko tuollaiseen kerskakulutukseen. Omasta mielestäni jälkipolvikin saa aika huonon kuvan jos yleensäkin elää tuolla tyylillä.
Toivottavasti löydätte mieluisat sohvat!
Täälläkään ei ole tarkoitus vaihtaa sohvia lasten jälkeen vaan sitten kun todella näyttävät siltä että niillä ei kehtaa enää istua. Eli kun kerralla ostaa hyvät sohvat, niin kestävät kyllä kaiken kulutuksen. Lapsiperheessä ne nahkasohvat olisivat paremmat (helpommat putsata) mutta meillä laadukkaasta kankaasta tehdyt sohvat, joten lika lähtee kyllä kun pyykinpesuaineella ja vedellä puhdistaa ja näyttää kuin uudelta.
Mutta kukin tekee päätöksensä myös taloudellisen tilanteensa mukaan. Ja sehän on toki täysin ymmärrettävää. Mutta on kokemusta halpissohvista (tuttujen) ja kalliimmista ja itse olen ainakin vetänyt tämän päätelmän, että kannattaa mielummin satsata hintaan ja laatuun.
Samaa todella lapsen kestävää ratkaisua itsekkin etsimme,mutta olen tullut siihen tulokseen,että uudet saavat odottaa,kunnes kumpikin on vaipoista pois.Kesäterveisin,Shivaani ,tytöt 2,5v,10kk+päiväpeittoiset soffat-vesipesuun.