Iltasatuhetki Muumien parissa
Aloin lukea lapselle iltasaduksi pätkää jostain Muumi-tarinasta. Kovin pitkälle en päässyt, kun oli pakko lopettaa! Sadussa Nuuskamuikkunen on "isänä" 24:lle metsän lapselle. Tarina alkaa jo hieman kyseenalaisesti "Samana päivänä, jolloin Muumipeikko joutuu vankilaan..." Nuuskamuikkunen tuskailee kun ei osaa toimia lasten kanssa, eikä saa heitä viihtymään: "Tupakkaa he eivät halua polttaa ja juttuni pelottavat heitä".. Pahin kohta oli, kun lapset huutavat ja Pikku Myy neuvoo Nuuskamuikkusta: "Sinun täytyy sanoa kuin siskoni, että jos he eivät ole hiljaa niin sinä isket heidät kuoliaiksi, myöhemmin pyydät anteeksi ja annat makeisia."
Yksi lapsista valittaa nälkää, ja pikku Myy neuvoo jälleen: "Pelota heitä Möröllä!"
Nuuskamuikkunen ja lapset lähtevät sateessa kävelemään ja löytävät Vilijaanan asunnon, johon menevät sisään, vaikka Vilijaana ei ole kotona ja käyvät syömään. Vilijaana ei tiedä vieraista mitään : ".. sillä hän istuu vankilassa pahennusta herättävän esiintymisen takia". Ja tämä oli siis viimeinen virke.
Että kauniita unia vaan! :O
Kommentit (3)
Älkää kasvattako lapsistanne niin tolloja, etteivät tajua, että ne on satua. Lapset on oikeasti viisaampia kuin uskottekaan, ja tietävät kyllä, että Nuuskamuikkunen ei kertakaikkiaan osaa olla lasten kanssa ja on aivan liian nuori ja boheemi isähahmoksi. Lapset tietävät, että Muumipeikko ei oikeasti ollut tehnyt mitään pahaa ja poliisi oli vähän taukki ja virkaintoinen, mutta kommellushan selvisi. Ja lapset tietävät, että jos he olisivat ilman ruokaa ja nälkäisiä ja märkiä, olisi pienempi paha ottaa toiselta kuin antaa lapsen olla nälässä ja kylmissään. Ja lapset tietävät ihan hyvin, että pikku Myy puhuu läpiä päähän minkä ehtii, ja että niin tekee muuten naapurin essikin sekä hänen äitinsä.
Parempi lukea muumeja kuin jotain läpäläpä-himpula-teletappi-roskaa.
Ehkä tuo ei niin paha iltasatu olisikaan vähän vanhemmalle lapselle, mutta tuollaiselle reilu 2,5 -vuotiaalle en kyllä halua viimeiseksi mielikuvaksi jättää uhkailua tappamisesta tai möröistä.. Ehkä palaan satuun jonkun vuoden päästä :D
ap
Mutta tuo satu löytyy lapsille suunnatusta kirjasta :) Ehkä hieman kyseenalainen valinta mielestäni...
ap