Kuinka kauan olet täysimettänyt vauvaasi?
Kommentit (9)
Sitten ruvettiin pikkuhiljaa harjoittelemaan kiinteiden syömistä. Yllättävän nopeasti vauva hoksasi syömisen idean ja parissa viikossa kiinteitä meni jo reilusti.
Esikoista imetin kiinteiden ohella 1v 7kk ja kuopus on nyt 1v2kk ja saa edelleen rintamaitoa n. 1-3krt päivässä.
nyt lapsi 6vuotias, ja aamu-ja iltamaidot vaatii vieläkin..
Siis vieläkö vaatii ilta ja aamumaidon TISSISTÄ? :D
Minä täysimetin 6kk ja sitten jatkoin kiinteiden kanssa 11kk saakka. Olisin imettänyt pidempäänkin, mutta uusi raskaus verotti maidon tulon kokonaan pois!
ja sen jälkeen kiinteisen ohella vuoden ja kolme kuukautta, jolloin poju itse lopetti tissitelyn, vaikka minä olisin voinut vielä jatkaakin.
Osittain jatkui esikoisella 11,5 kk, toisella 1v2kk, kolmosella 1v2kk jatkuu vielä.
Imetyksen lopetin kun lapsi oli 2v ja 2kk.
Jo laitoksella vauva sai lisämaitoa. Osittaisimetin reilun puoli vuotta (toisin sanoen annoin pienehköjä annoksia lisämaitoa tarpeen mukaan ja aloitin silloisten suositusten mukaan kiinteät 4kk iässä).
osittain vuoden ikään. Silloisten suositusten mukaan. 1999 ja 2002.