Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä mieltä kaksoten nimistä?

Vierailija
16.07.2008 |

mtv3.fi/viihde:



"Yhdysvaltalainen nimiekspertti Pamela Redmond Satran on tehnyt nimianalyysin Brangelinan lasten nimistä Us Magazinelle. Hän on ollut mukana kirjoittamassa teoksia Cool Names (Siistit nimet) ja The Baby Name Bible (Vauvanimien raamattu).



- Vivienne on ranskalainen versio latinalaisesta nimestä, joka tarkoittaa elossa. Knox on Pittin isoisän toinen nimi ja sopii hyvin Maddoxin ja Paxin kanssa, Satran pohtii.



Marcheline oli Jolien viime vuonna syöpään kuolleen äidin nimi ja Leon on kulkenut Jolien suvussa monen sukupolven ajan. Satran nostaa peukut pystyyn pariskunnan rohkeudelle.



- Monet haluavat tehdä juuri noin, mutta eivät ole tarpeeksi rohkeita tai yksilöllisiä sitä toteuttamaan, hän heittää."



Minusta todella hyvät nimet! Tai oikeastaan nimet ovat ihan ok, mutta perustelut tekevät niistä täydelliset!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin kummallakin lapsella yksi nimi isovanhemmilta.

Vierailija
2/2 |
16.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

erityisen rohkeaa ja yksilöllistä noissa nimivalinnoissa on. Melkoisen tavanomaisia valintakriteereitä nuo, että nimet on suvusta, kuolleilta lähiomaisilta tai rimmaavat hyvin vanhempien lasten nimien kanssa. Vai olisiko se rohkeus sitä, että Marcheline esimerkiksi ei ole kovin kaunis nimi?



Mun mielestä monien Hollywood-julkkisten lasten nimet on jotenkin mauttomia eikä noi poikkea siitä hirveästi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kolme