Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

minkä takia meidän 4-vuotias poika ei osaa edes perusvärejä???

Vierailija
27.06.2008 |

Mikä voi olla vialla? osaa kyllä katsoa saman väriset samaan pinoon, mutta ei muista mikä väri on mikäkin, ei edes perusvärejä. Arvailee mitä sattuu.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osaako luetella numeroita? Loruja? Lauluja?

Tunnistaako kuvista läheisten kuvia ja osaa nimetä ne?

Osaako nimetä esineitä?

Vierailija
2/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietää erotella esim. vihreät pinoon, mutta kun hetken kuluttua kysyn mikä väri, vastaakin ihan muuta. Ei mitään logiikkaa, sanoo ihan arvaamalla. Päiväkodissa epäilivät värisokeaksi, mutta itse en oikein usko. Ehkä nämä väritkin loksahtaa kohdalleen tässä vielä ennen kouluikää. Muuten kyllä hoksottimet kovasti kohdallaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Auttaisiko tukiviittomat? Neuvolasta saat lisää tietoa.

Vierailija
4/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja asioita yleensä osaa kertoa tosi hyvin. osaa luetella numerot 8 asti.

muttta värit ei mene millään oikein. erottaa kyllä siis samanväriset, eli ei voi olla värisokea, kai?

Vierailija
5/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hänellä on ongelmia juuri värien kanssa. Punaisen ja mustan nimeää oikien muut värit ovat vihreitä. En osaa sanoa mistä sinun pojallasi nuo ongelmat johtuvat. Meillä pojalla on heikot muistijäljet vai miten sitä hienosti sanotaan. Oppii kyllä asioita kuten muutkin mutta toistoja tarvitaan paljon.

Vierailija
6/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joku häikkä olla, meidän poika osasi perusvärit sekä oranssin, turkoosin ja violetin jo 1v 7kk. Ja lisäksi laskee kymmeneen ja on nyt 2,5v. En pidä häntä mitenkään huippuälykkäänä, vaan tavallisena poikana, ja siksi minusta tuo kertomasi kuulostaa erittäin oudolta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ensin että keltainen, sen jälkeen alkaa luettelemaan summan mutikassa värejä. Muistaa siis värejä, mutta ei millään osaa yhdistää niitä oikein. Ap

Vierailija
8/8 |
27.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt 10 -vuotias tyttäremme ei myöskään oppinut värejä, ennen kuin aloimme harjoitella niitä viittomien kanssa (ohje tuli puheterapeutilta, jossa käytiin äänneharjoittelussa). Myöhemmin tytöllä on todettu nimeämisen vaikeutta ja vaikeus siirtää asioita pitkäkestoiseen muistiin l. vaatii enemmän toistoja kuin ns. normaalisti oppiva lapsi. Kerrottakoon vielä, että lapsi on älyllisesti normaaliälyinen ja hänellä on ja on ollut hyvä sanavarasto.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yhdeksän yhdeksän