Tahtoo vauvan :)
Elikkä oon 21v, mieheni saman ikäinen, minä opiskelen viimeistä vuotta, miehelläni vakituinen, hyväpalkkainen työ. Ollaan yritetty vaavia, mutta menkat tuli viime vikkolla, eli ei oo vielä tärpänny.. pillerit lopetin viime kuussa.. kuinka nopeesti tietää olevansa raskaana, millon alkaa tuleen oireita? entä mitä mieltä ootte meidän tilanteesta? mä luulen, tai tiedän että pärjättäis, mutta mites iso maha ja koulu?
Kommentit (5)
Ota rauhallisesti ja stressaamatta tuo yritysvaihe. ja mahakaan ei heti ala kasvamaan, joten ihan rauhassa vaan.
mieheni haluaa vauvaa yhtä paljon kuin minä.. mä vähän epäröin aluks ja aattelin ettei miehenikään halua, mutta puhuttuamme mieheni sanoi että haluaisi, tosi paljon.. ja mäki haluun, tosi paljon.. :) no ollaanhan ajotettu niin että kerkeen valmistua ennen ku se syntyy, eli jos nyt tulisin raskaaks, olisin 7 kuulla ku valmistun :)
Sinä et voi tietää millainen mahdollinen raskautesi tulee olemaan. Sanotaan, että raskaus ei ole sairaus, mutta kyllä se riskiä sairastua lisää.
Voit kärsiä voimakkaasta pahoinvoinnista, jota voi kestää vaikka kuinka pitkälle raskauteen - siinä ei paljoa koulussa istuta, eikä muuten töissäkään, töistä voi kutenkin olla poissa, mutta tekemättömiä opintoja ei sulle kukaan korvaa. Loppuraskaudesta voi taas tulla ihan omat, normaalit vaivat, kuten selkäsäryt, närästys jne. Sä otat mun mielestä nyt tarpeettoman riskin jättää opinnot kesken. Jos odottaisitte esim. muutaman kuukauden yrittämistä, niin olisi jo tosi varmaa, että saat opinnot loppuun. ei tossa vaiheessa kannata jättää lähihoitajaopintoja kesken! Onnea yritykseen, mutta malttia, sanoo kokenut mutsi:)
voi joustaa kans? eli jos on pois nii sit opiskellaan vaikka kotona.. ja kyllä mä tiiän muitaki jotka on opiskellu raskaana, yx kamu synnytti 5pv valmistumisen jälkeen..
ma kuukausi ennen vauvan syntymää. Teillä on kyllä iän puolesta aikaa siirtää vuodella lapsen hankintaa. Nauttikaa vielä toisistanne, matkustakaa ja nukkukaa yöt hyvin. Perhe-elämän riemuihin kyllä kerkiätte :)