Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

***ENSIKOT vko25*** ~18-24.6.07~

18.06.2007 |

Tässäpä juhannus viikolle uusi pino.



Edellisen viikot jutut:



http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?appid=102&m=10519459&p=1&tm…

Kommentit (32)

Vierailija
1/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mukavaa alkavaa viikkoa, täällä mennään niin töiden merkeissä kuin vaan voi. Koko viikko töitä, paitsi torstai vapaa. Viikonlopun olinkin töissä eli kiva työrupeama menossa..

Vointi on ollut hyvä ja hyvin olen töissäkin jaksanut olla.



Tuiskutiusku, oli mulla ainakin pahoja alavatsakipuja alkuraskaudessa. Ne tasi hellittää joskus rv10-11 tienoilla. Kesti kyllä useamman viikon nekin kivut enkä tainnut paljoa liikuntaa harrastaa niillä viikoilla. Toivottavasti sullakin kivut pian hellittää.

Ja ompas ihanaa että neuvolassa saivat sydänäänet näkyviin =) Tsemppiä seuraaviin verikokeisiin...



Mutsiko oli käynyt festareilla, varmaan tosiaan niissä tilaisuuksissa wc-tilat ei kovin hygieenisiä ole. Hyvä että olosi alkaa jo olla parempi. Siinä ne viikot lisääntyy ihan huomaamatta =)



Kaikille enskoille mukavaa juhannus-viikkoa!!



hermione ja Onni rv24+6

Vierailija
2/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen todella pahoillani, että sinäkin jouduit kokemaan saman surun!!! Samoilla viikoilla mentiin ja nyt meille molemmille kävi näin...



Vaikka olo on lohduton, vihainen, surullinen, pettynyt... minua lohduttaa hieman se toivo, että elämä jatkuu! Mies on aivan täysillä haluamassa uutta yritystä. Tämä valaa minuun uskoa.



Kyllä me Maisi tästä yli pääsemme!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta ja juhannusviikon alkua koko porukalle!



Emkalle onnittelut vauvauutisita :D



Passionatelle ja Maisille isot halit suureen suruun...



Dajm on alkanut tuntea liikkeitä - itsekin muistan, että samoilla viikoilla alkoi elämä masussa tuntua konkreettisemmalta :) Kivaa! Hemmetin vasta-arvotestit!



Hoyt oli saanut viimeisessä neuvolalääkärissä painoarvion. Ihanko käsikopelolla se tehtiin vai ultrasivatko? Minulla oli kesäsijainen viimeisessä lääkärineuvolassa perjantaina, eikä hän osannut sanoa painosta juuta eikä jaata. Vissiin keskiverroissa kuitenkin mennään...



Buuffalla on viimeinen lääkäri jussin jälkeen - tulehan kertomaan sitten kuinka teillä päin homma toimii :) Jänniä eroja näissä.



Titi-uukin on nyt virallisesti äippälomalla :) Minullakin alkaa omani huomenna - eipä paljon muuta tätä kesäopiskelijan arkea ;) Onnea tulevien häiden johdosta!



Pikku-Juska on päässyt kotiin! Hieno homma. Harmillista tuon teidän pytyn kanssa :( Toivottavasti se on taas pian kunnossa. Itsekin täytyy tutustua tuohon ämpärielämään juhannuksena mökillä, kun en todellakaan aio kömpiä neljää kertaa yössä pihan perälle ulkohuussiin!



(.) Nukkuminen ei ole enää sitä mitä voisi toivoa... Öisin särkee lonkkiin (onko muilla samaa ongelmaa?!) ja kipu hellittää vain ylösnousemisella. Viime yönä heräsin kahden aikaan, eikä uni enää tullut silmään. Pyörin ja pyörin, sitten valot päälle ja rupesin lukemaan. Sitten nousinkin jo syömään ja taas sänkyyn lukemaan - onneksi mies oli yövuorossa, niin häirinnyt hänen untaan. Viiden aikaan tuli sitten viimein uni, mutta ylös oli noustava jo ennen kymmentä, koska lonkkiin sattui :( Kaikenlaista. Eihän tämä valvominen tietty yhtään vähene vauvan synnyttyä, mutta mutta...

Huomenna taasa sairaalaan katsomaan powerpointia ja videoita...

Nyt lenkille verryttelemään lonkkia!



Live 34+5

Vierailija
4/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hep...no niin...pääsinpä tänne enskojen riveihinki vähän kirjottelemaan ...eilen tuli oltua kasvimaalla muutama tunti...ja siinä kun kyykisteli ja kurotteli ja kanteli ja muuta, niin oli sitte illalla alavatsa jotenki omituisen kipiä, mutta ehkä se on normaalia? En tiiä, toivottavasti kaikki ok kuitenkin, kun muuten on kaikki mennyt jees. :)

Viikkoja on nyt 19 ja risat (en oikein noita päivä ossoo sanoa, mutta enivei ;) )...eikä vielä oo tuntunu liikkeitä. Innolla jo niitä miehen kanssa odotellaan ;) Stressiä jotenki pukkaa olemaan...kaikenlaista meneillään. Pitäs osata ottaa rennosti. Perjantaina lähetään juhannusajelulle muutamaks päiväks norjaan...pääsee pois näistä Oulun maisemista ;).

Vierailija
5/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maanantaita kaikille...



Täällä sitä edelleen ollaan yhdessä kasassa ja oireita lähestyvästä synnytyksestä ei juurikaan ole. Lähinnä pientä menkkajullimiselta tuntuvaa kipua - ei muuta. Vointi on siis tosi hyvä! Energiaa riitti jopa tänään kaupungilla käymiseen. Tosin täällä Hämeenlinnassa on niin pirun kalliit bussiliput (joihin ei sisälly lainkaan vaihto-oikeutta tms.), joten kun bussin hinta on suuntaansa 2,70 niin tulee aikamoinen hinta reissuille (5,40).



Hiukan tosin tässä jo mietityttää, että koskakohan tämä mahamöykkäri aikoo syntyä. Jotenkin olin ihan varma viime viikolla, että viimeistään tällä viikolla syntyy. Nyt on tullut sellainen fiilis, että menee yli lasketunajan. Pääh - ei varmaan pitäisi liikaa tuijotella viikkoja... Hyvähän tyypin on vielä mahassa kasvaa.



GALLUP: Mitäs enskat tekee juhannuksena? Meillä tulee muutama ystävä kylään ja itse ajattelin lähinnä keskittyä grillaamiseen ja loikoiluun. Lisäksi ajatuksena oli pitää mies kurissa juhannuskaljojen suhteen. On kyllä luvannut, että ottaa vaan vähän, mutta samalla toivoi, että mä vähän katsoisin sen perään ja muistuttaisin välillä mikä on vähän.



Malaika_vaaville ja Plus -83:lle vielä tervetulotoivotukset palstalle! Mukavaa kun tulee uusia, niin ei palsta hiljene, vaikka täältä väkeä nyt kesän aikana poistuukin. Malalaikan kysymykseen kyykistelystä en oikein osaa muuta sanoa, kuin että kaikkea sellaista, josta tulee paha olla kannattaa välttää. Jokainen on kuitenkin yksilö ja ihmiset reagoivat eri tavalla eri asioihin. Ei kannata siis verrata omia tuntojaan muiden tuntoihin liikaa. Ja ennemmin kannattaa olla liian varovainen kuin uhmata olotiloja. Tsemppiä raskauteen! Sullakin jo pian on raskauden puoliväli ylitetty :)



Livellä on ollut nukkumisen kanssa ongelmia. Samaa täällä. Ei oikein uni tule, ja sitten kun tulee, niin se pätkii kokoajan (vessassa pitää käydä, paikat puutuu, kyljen kääntäminen on lähinnä projekti, tulee kuuma...). Lonkkia tosin mulla ei särje. Jaksamista! Yritä vaikkapa päivisin saada vähän päikkäreitä nukuttua, josko se auttaisi.



Hermikselle morjens! Mukava kuulla, että sulla on vointi ollut hyvä. Keskiraskaudessa tuota energiaa kai pitäisikin olla ihan mukavasti. Ilmeisesti sulla on hemppa-arvot pysyneet kohtuu hyvinä, kun jaksat töissäkin hyvin. Tsemppiä kiireiseen viikkoon!



Jahas - mä lähden nyt kahvia keittämään ja pullaa syömään, kun tuli sellaista kaupunkireissulla hankittua.



Peipposka ja vaavi 38+3 (kylläpä nämä viikot menee nopeaan!!)

Vierailija
6/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä samat fiilikset kuin peipposkalla eli vähän aikaa sitten tuntui, että vauva taitaa syntyä ihan lähiaikoina ja nyt taas tuntuu, että tässä menee vielä kauan. Toisaalta eihän tässä mikään kiire vielä ole synnyttämään viikkojen valossa. Vaan alkaahan tää mahan kanniskelu jo tuntumaan.



JuhannusGallup: Kotosalla varmaankin vain ollaan, koska en uskalla lähteä enää mökkitontilla käymään. Sauna olisi siellä nyt valmiiksi tehty, mutta se saa nyt odottaa siihen asti, että vauvan kanssa sinne mennään. Autossa istuminenkin saa mukavat supparit aikaan, joten kotia pitää jäädä.



Nukkumiseen: N.2h välein tulee heräiltyä ja yleensä tuossa viiden maissa joutuu taistelemaan, että saa unen päästä uudelleen kiinni. Ja tämä alkoi tuossa rv30+ tienoilla. Minä en pysty näin päivisin makoilemaan muuta kuin oik.kyljellä, kun muissa asennoissa alkaa henkeä ahdistamaan, mutta yöllä onneksi olen saanut nukuttua molemmilla kyljillä sekä välillä olen herännyt ollessani selälläänkin. Päivisin ei ole mitään toivoa, että voisi selällään olla, kun tulee huono olo. Ihmeesti sitä nukkuessa pystyy kuitenkin noissa huonoimmissakin asennoissa olemaan. Muutaman viikon on ollut tämä istuminen etenkin tässä tietsikkatuolilla aika hankalaa. Kyljistä tuntuu kuin nahkaa kiristettäs eli tuntuu samalta kuin ne mahanahan kiristyssupparit, joten istua ei kauaa tässä voi.



Tuiskutiuskulla oli mukavia uutisia! Ihanaa, kun sydänäänet näkyivät. Minulla myös eka neuvolakäynnillä katsottiin ultralla sydänäänet, joten ei yritetty edes kuunnella doplerilla. Meillä ei muutes neuvolassa olla kertaakaan laskettu vauvan sykettä, toisin kuin olen huomannut, että useimmilla täälä on. Aina kuunnellaan, että hyvin lyö, mutta ei " nopeutta" ole laskettu. Ei tuo niin minua haittaa, kun kyllähän sen kuulee äänestä, jos on liian hidas tai liian nopea.



LiVe: Vauvan painoarvio tehtiin ultralla ja vauva sen mukaan olisi lähes viikon isompi kuin minulla rv:t on. Lääkäri sanoi, että tässä vaiheessa mittausvirheitä tulee helpommin, joten aivan luotettava arvio ei ollut. Ultran mukaan siis vauva vastasi viikkoja 37+5, vaikka oikeasti oli vasta 36+6. Voihan toki olla, että vauva on ottanut kasvupyrähdyksen ja onkin iso viikkoihin nähden. Toivottavasti sitten syntyykin vaikka viikkoa ennemmin! Toivoa sopii!



Hyvää uutta viikkoa kaikille!



Hoyt rv37+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/32 |
18.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin Emkalle ja perheelle onnittelut uudesta perheenjäsenestä!



Passionate ja Maisi, pahoittelut ikävistä uutisista. Mukava kuulla, että ainakin Passionate näkee valoa tunnelin päässä ja uusi yritys on lähdössä käyntiin. Toivottavasti sama juttu Maisilla.



Jokunen uusi oli ilmaantunut palstalle (en muista vielä nikejä, yritän opetella), tervetuloa!



Live on juuri jäämässä äikkärille, perässä tullaan. Mulla on vielä tämä ja ensi viikko töitä ja sitten kesäloman kautta äikkärille. Viimeiset muutama viikko on kyllä mennyt ihan siivillä, tuntuu että juuri eilen sanoin että vielä 5 viikkoa töitä...



Univaikeuksista oli puhetta, niitä oli vähän yhdellä sun toisella. Itse heräilen lähinnä vessareissuille, yleensä kerran mutta välillä parikin kertaa yössä. Viikonloppuna sain nukuttua ruhtinaalliset 6 tuntia putkeen käymättä vessassa... Ehkä tämä valmistaa vähän niihin tuleviinkin yöherätyksiin! Päiväunia olen alkanut nukkua lähes joka päivä jos vain suinkin tulen töistä suoraan kotiin. Sellainen puoli tuntia piristää kummasti, tänään tuli tosin nukuttua 2 tuntia ja nyt on pää ihan sekaisin.



Juhannus-gallup: lähdetään miehen kanssa kaksistaan Tallinnaan perjantai-aamuna ja palataan sunnuntai-illalla. Mitään ihmeempiä suunitelmia siellä ei ole, mutta kun viime vuonna tehtiin sama reissu kavereiden kanssa niin muistelen, että perjantai on siellä ihan normaali päivä, eli varmaan tulee shopattua, ehkä jotain kivaa löytyy myös Minille.



Minin huoneen remontti on vihdoinkin käynnissä, mies tuolla maalailee parhaillaan. Olisin halunnut osallistua, mutta miehen mielestä on parempi kun pysyn pois maalihöyryistä, joten sain porttikiellon huoneeseen. No, parin viikon päästä saan ainakin osallistua huonekalujen kokoamiseen.



Hauskaa juhannusviikkoa enskoille!



Tipu & Mini 28+5

Vierailija
8/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väsyttää, kun tuli aikainen herätys. Piti nimittäin viedä taas näytteitä labraan. Saa nähdä, miten valkuaiset on tällä viikolla. Tänään pääsen myös pitkästä aikaa neuvolaan, kun viime viikolla käynti jäi välistä sairaalassa jumittamisen takia.



Olo alkaa olla aika hankala. Minäkin olen huomannut jo tuon saman, että selällään tulee jotenkin tukala olo päivisin, mutta yöllä silti huomaan silloin tällöin herääväni selältään. Toisaalta illalla on tosi vaikea saada hyvää nukkuma-asentoa, kun tuntuu, että sivulle valahtava masu vetää sisälmykset solmuun. Onneksi tuo yleensä helpottaa yön mittaan ja saan kyllä vessassa käynnin jälkeen hyvin unta. Oloni kuulostaa kuitenkin helpommalta kuin LIVELLÄ.



Vessassa tulee juostua pari kertaa yössä, tosin viikonloppuna kävi sellainenkin ihme, että nukuin yhden yön putkeen ilman yhtään vessakäyntiä! (Aamulla kyllä vatsaa suorastaan pakotti...) Synnytys ei minullakaan anna mitään merkkejä itsestään, vaikka tämä äiti yrittää vauvelilleen koko ajan selittää, että mistä löytyy ovi ulos, kun vauvalla on niin ahdasta tuolla potkia.



JuhannusGallup: Ei olla juhannuksesta juteltu ollenkaan miehen kanssa, joten tuskinpa mitään erityistä keksitään. Minulle sadan metrin kävely on tällä hetkellä maratonin veroinen urheilusuoritus, joten tuskin minnekään ollaan lähdössä. Eiköhän vain laiskotella kotosalla...



Saatiin muuten sunnuntaina viimein vauvan sänky siirrettyä meidän makuuhuoneeseen ns. " vauvan huoneesta" . On se kuitenkin alussa varmasti kätevintä. Olisi tuo sänky laitettu tuonne jo aiemmin, mutta meidän parisänky patjoineen on niin painava ja hankala, että tarvittiin ulkopuolista apua, että saatiin käännettyä sitä tarvittavat 90 astetta, jotta vauvan pinnasänky mahtui sisälle.



TITI-UU ja LIVE ovat päässeet äippälomalle! Onneksi olkoon!



MAISILLE myös voimia! Toivottavasti sinulla ja miehelläsi onnistaa pian uudelleen ja pikkuinen pysyy seuraavalla kerralla matkassa mukana...



Jatketaanhan tiistain viettämistä!



t. pikku-Juska, 37+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelinpa soluttautua tännekin, kun ensimmäistä kerran odottelen. Tuolla tammitenavien seurassa olenkin jo kirjoitellut reilun kuukauden...



Eli Keski-Suomessa asustellaan ja ensimmäistä odotetaan syntyväksi 6.1. jos Luoja suo. Tällä hetkellä vielä pari viikkoa kesälomaa jäljellä ja se kuluu hyvin pitkälti talonrakennuspuuhissa. Aika loppusuoralla onneksi jo ollaan eli varmaan tässä kesän aikaan päästään muuttamaan.



Lasta ei keretty vielä alkaa yrittämäänkään, kun jo " nalli napsahti" . Eli pieni yllätys oli, mutta positiivinen sellainen. En ihan nuorimmasta päästä ole ensisynnyttäjien joukossa eli kai se oli jo aikakin... Ultrassa käytiin viime viikolla ja siellä se Papunen viuhto sydän väpättäen :) Ihana näky oli. Mieskin taisi vasta silloin sisäistää asian, kun sitä menoa seurasi. Meistä tulee perhe. Ultrassa näkyi joku ilmeisesti nestepussi/-sirppi (th:n epäily) sikiöpussin alapuolella, jolle ei löytynyt vielä kunnon selitystä. Mutta huomenna mulla on lääkäri, toivottavasti hän osaa sanoa siitä jotain enemmän. Toivottavasti se ei ole mitään pahaa.



Joku toinenkin taisi täällä olla aika alkutaipaleella, useimmat jo pitemmällä. Mukava saada näkökulmaa asioihin eri raskauden vaiheista. Muutamalla oli jo suruakin tullut, lämmin ajatus teille ja voimia.



Juhannussuunnitelmia joku kyseli; ei hajuakaan mitä tehdään. Voi olla et rakennetaan, mennään siskon mökille tai sit ei tehdä mitään. Aika näyttää.



(.)Olo koko raskaudenalun ajan ollut hyvä, rinnat vaan tuntuu repeävän. Väsyttää kylläkin vietävästi ja syödä voisin loputtomasti. Pahoinvointia ei ole ollut lainkaan. En tiedä vieläkö se voi alkaa?



Siinäpä tärkeimmät!



Mukavaa juhannusviikon jatkoa!

Pore71&Papunen rv11+2

Vierailija
10/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervetuloa Pore, tää enskaporukka on ihan parasta porukkaa =)

Onnittelut vielä plussauksesta, kiva että tärppi tuli heti.



G: Juhannussuunnitelmia ei ole, töissä menee koko viikonloppu. Aatto-iltana varmaan käydään mökillä saunomassa ja syömässä. Luulisin että kokkoakin poltellaan mut ei mitään sen kummempaa.

Ihan kiva olla töissäkin (kun on kiva työpaikka ja työkaverit..)



Sorry en jaksa/kerkee nyt muuta kommentoida. Halauksia kaikille!



hermione ja Onni rv25

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


[color=red]Siis tarkoitan tällä ihan sitä perinteistä ultraa, en siis mitään 3d/4d-hienouksia... Osaisko joku valaista että paljonko maksaa yksityisellä puolella? Kun täällä ei kunnan puolesta tehdä mitään synnytystapa- ja/tai painoarviota, niin haluaisin saada itselleni ja miehelleni mielenrauhan, että mahtuuko muksu syntymään alateitse. Meinaan tuntuu vaan itsestä että muksu olis aika iso kokoinen... Kiitos jos joku osaa jelpata.



T:Titi ja Vimpula rv35+2[/color]

Vierailija
12/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Titi-uu, en tiiä mikä katsotaan normaaliksi ultraksi mut me käytiin rakenneultrassa yksityisellä ja se maksoi 118e. Eikä Kelalta mitään korvausta siitä. Tsemppiä!



Ai niin, malaika_vaaville myös tervetuloa enskoihin =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/32 |
19.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerkesimpäs tännekkin vaihteeks.



Alkuun pahoittelut Maisille, vaikka et taida tällähetkellä täälä surffailla. Toivottavasti pääset pian palaamaan tänne.



Titi:kyselit ultrasta. Tampereella käytiin yksityisellä ja hinta oli 102 euroo- kela korvaukset. Tää oli siis rakenneultran hinta. Taksat menee ultran keston mukaan joten luulisi että voisi olla jopa halvempikin tuo synnytystavan arviointi. Hieno masukuva sulla. Häätkin on suunnitteilla, toi on kans kätsy tapa pitää häät samalla kun ristiäiset. :)



Passionate on jo positiivisemmalla tuulella. Hyvä,hyvä. Hienoa että mies tsemppaa teitä eteenpäin. Buuffa pitää peukkua pystyssä uudelle tärpille.



Livellä nukkumisvaikeuksia, varmaan rasittavaa jos jatkuu yöstä toiseen. Niin ja ei meillä se vika lääkärineuvola oo, ainakaan toivottavasti....kirjotin varmaan epäselvästi että sait väärän kuvan.



Tuiskutiusku: joo mun neuvolantäti ei oo onnistunu ottaan yhtään onnistunutta verikoetta multa. Kerran tuli niin paha mustelma että kesti kuukauden kun se lähti pois. Nykyään sanonkin että meen labraan kun on niinpaljon kivuttomampaa.



Uusia enskoja oli saatu joukkoon. Tervetuloa plus83, malaika ja pore71



G: Juhannusta viettämään mennään meikäläisen vanhempien mökille. Saunotaan ja grillaillaan, eli ihan rauhallisissa merkeissä mennään.



ON: Enää 2 työpäivää. Jes :)



Hyvää juhannusta kaikille enskoille.



T:Buuffa ja Nuuro 29+2

Vierailija
14/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensiksi tervetuloa MALAIKA_VAAVILLE ja POREELLE ja olenkohan muistanut toivottaa edes PLUSSAA tervetulleeksi? No, tässä siis tervetulotoivotukset kaikille uusille. Tämä Enskaporukka on mukavaa, kun kaikilla on suurinpiirtein samantyyppisiä ajatuksia, kun ensimmäistä odotellaan ja ollaan kaikesta raskauteen liittyvästä yhtä lailla pihalla. Meinasin sanoa, että alkupään porukka on ehkä enemmän pihalla kuin loppupään porukka, mutta kyllä tässä taitaa edelleen olla meikäläiselläkin aika pihalla oleva olo, vaikka vauva voisi periaatteessa syntyä millä hetkellä hyvänsä.



( . ) Eilen tuli käytyä neuvolassa ja tässä vähän yhteenvetoa, jos ketä kiinnostaa:



rv: 37+5 (huomenna paukkuu viikot taas)

Painon muutos: +1145 g (taitaa olla turvotusta)

Yhteensä painoa tullut: 14,3 kg (nyt olen mennyt jo miehestä ohi...)

Turvotus: +/-

RR: 122/76

Protskut: ++ (edelleen...)

Sokerit: -

Sf: 33,5 (masu kasvaa jälleen, viimeksi vauva oli laskeutunut)

Lapsivesi: n

Tarjonta: RT

Syke: 140

Liikkeet: ++



Tuossapa tuo. Kävin myös viemässä taas näytettä labraan eilen aamulla, mutta mitään vastausta en saanut. Piti lopulta illalla soittaa synnärille ja kysellä ja sainhan sieltä loppujen lopuksi tiedon, että protskuarvot on taas hieman nousseet ja olivat nyt 2,6 g. Näytettä saan siis kerätä jatkossakin ja torstaiksi on nyt lääkäri, jossa ehkä selviää jotain lisää. Hankalaa vain, kun ei ole autoa käytössä ja huomennakin joudun juoksemaan sairaalaan kahdesti - ensin aamulla kahdeksalta ja sitten iltapäivällä lääkärille. Mies voi aamulla onneksi heittää autolla, mutta päivällä pitänee mennä bussilla.



On taas ollut niin mieli maassa ja valittelin tästä jo neuvolassakin. Tämä raskausmyrkytysepäily vain rassaa kamalasti ja inhottavaa olla jatkuvasti seurattavana. Kotona on kyllä mukavampi olla, mutta silti olen neljän seinän sisällä vankina. Nyt en taaskaan pääse edes leffaan, kun pitää kerätä joka ikinen pissatippa talteen. Miehelle tulee itkeskeltyä harva se ilta, mutta ei mieskään voi kamalasti tehdä lohduttaakseen. Ihanasti kyllä jaksaa minua tukea. Pitää myös sanoa, ettei ole minun tarvinnut enää mitään kotitöitä tehdä, kun mies on niin ihanasti hoitanut kaiken ja olen saanut levätä. Jotenkin vain en jaksa enää suhtautua vauvan odotukseen iloisena, vaan jotenkin on vaikea ajatella tulevaisuutta vauvan kanssa. Pitää vain toivoa, että tämä alakulo lähtee synnytyksessä pois. Huoh... Kaipa tässä on sitä mökkihöperyyttäkin joukossa, kun en ole nähnyt kavereita moneen viikkoon, eikä mitään äitiseuraakaan ole. :-(



Tulipas vuodatusta... Jatketaan keskiviikon viettelyä!



t. pikku-Juska, 37+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi juska! On varmasti raskasta odottaa vauvaa kokoajan proteiiniarvoja pohtien ja joka pissatipan talteen keräten. JAKSAMISTA! Kyllä tämä odotus pian loppuu ja palkintona on se tuhiseva ja ihanan rakastettava nyytti! Tsemppiä juska vimosiin viikkoihin. Sullakin paukkuu 38 rikki ja vauvalla on virallisestikin lupa tulla.

Itse olen tässä parin tunnin sisään lähdössä neuvolaan. Mitään uutta tänne ei kuulu. Vauva mekastaa mahassa ja kovasti jo odotellaan, että kaveri alkaisi aktiivisesti pohtia mahan tälle puolelle siirtymistä. Tulen neuvolan jälkeen höpöttelemään lisää!

Peipposka ja vaavi 38+5

Vierailija
16/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piti tulla tänne ihan ääneen ihmettelemään, että mikähän meidän Minillä on kun se ei tunnu juurikaan nukkuvan. Eilen sillä oli joku " Aktiivinen vauva 2007" -päivä, mellasti havaintojeni mukaan klo 15-22 taukoamatta. Sitten kun itse nukahdin niin se on saattanut tietysti yöksi nukahtaa. Ajattelin, että tänään olisi vastapainoksi hiljaisempi päivä, mutta ei. Ei puhettakaan mistään potkuista vaan ihan kunnon pyörimistä harjoittaa hän. Maha muljahtelee puolelta toiselle eikä aina mitenkään mukavan tuntuisesti. Tulee mieleen että onkohan sillä kaikki hyvin vai onko vaan muuten joku jumppakärpäinen puraissut.



Aurinkoista jussin odotusta!



Tipu & Mini 29+0 (poks!)

Vierailija
17/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä meidän pikkuherrallakin tuntuu olevan noita " Aktiivinen vauva" -päiviä. Sitten on päiviä, jolloin tuntee vain muutaman jumpsauksen eikä sellaista jatkuvaa aerobiccia. Ei kyllä meikäläisellä silti ole tarvinnut noita liikkeitä onneksi ruveta laskemaan. Saa nähdä, minkälainen mekastaja tuolta on tulossa...



t. pikku-Juska

Vierailija
18/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aurinko paistaa taas vaihteeksi, sateen jälkeen :)

äitiysloma on alkanut maanantaina ja nyt sitä ihmetellään kotosalla.. vähän oli haikeaa olla viimeinen päivä töissä, kaikki hyvästeli ja kehotti ilmottamaan kumpi tulee..



olen yrittäny saada aikaa kulumaan, pesemällä pyykkiä ja siivoomalla.. nytki narulla kuivuu koko äippäpakkauksen sisältö ;) ompa sitte pestyinä ku vaava syntyy..



Juskalle: koeta jaksaa.. ollaanhan me sun seurana :) eikä oo ku muutama viikko nii sul on oma käärö sylissä :)



joku kirjotti et ei terkkari saa verikoetta.. ei saa multakaan.. kaksi kertaa se on turhaa yrittäny ja saanu vain mustelmia aikaseksi.. nyt kolmannella kerralla se tajus varata suoraan ajan labraan, ettei tarvi olla ku narkkari ;)



taas on turha juhla tulossa.. juhannus on musta ihan älytön pyhä.. suomalaisten Pakko vetää pää täyteen-päivä , eipä sitä voi raskaanaolevat juurikaan juhlia.. :( mut ompa syy taas popsia koko viikonloppu sipsiä, makkaraa ja limpparia.. (ja lihoa..)



Hauskaa Jussia nyt kumminki!!!!!!



millaste 35+1

Vierailija
19/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoittaudun minäkin tänne ensikoiden joukkoon. Tammimammoihin kirjoitin jo muutaman kerran, mutta siirryin nyt joulumammojen pariin, koska la muuttui 30.12 np-ultrassa maanantaina.



Olen 22-v täyspäivä opiskelija. Kesän tosin ahertelen töissä. Vauvaa ei varsinaisesti yritetty. Tulee jos on tullakseen periaatteella mentiin, vaikkakin pieni suru aina yllätti menkkojen alkaessa. Kunnes huhtikuussa miehen kanssa juteltiin, että laitettaisiin projekti hetkeksi jäihin, koska mun valmistuminen alkoi lähestyä, mutta pikku tiitiäinen päättikin alkaa kasvaa siitä kierrosta!! Ihme oli suuri kun väsy oli kova ja huono olo. Luulin jo välillä, että oon saanu jonku hirveen pöpön kunnes tajusin laskea 1+2!!! :D

Eikös sitä sanota, että silloin raskautuu kun vähiten odottaa! ja hyvä niin!



Np-ultran jälkeen ollaan kerrottu ensinmäistä lastenlasta odottaville isovanhemmillekin! Alkuhämmennyksen jälkeen kaikki on ollut iloisia! Tosi kiva oli kertoa kun nyt voi vapaasti puhua aiheesta muunkin kuin miehen kanssa, joka nyt ei hirveästi aina tunnu ymmärtävän raskaana olevan tuntemuksia. Ja ei tarvi varoa, että lipsauttaa uutisen vahingossa. Niinkin on meinannut käydä. :)



Huoh, vielä olisi ensiyö töitä ja sitten 8 pv:n vapaa! Yö vuorot ei ole kyllä mua varten. En saa syödyksi kunnolla öisin ja siitähän seuraa vain huono olo, plaah! Enkä oikein saa nukutuksi päivisin kun nälkä yllättää. ;)

Onko ensikoissa vuorotyöläisiä? miten pitkään ootte tehny yövuoroja?



Ei muuta kun jussia odottelemaan...



Susanna ja pikku tiitiäinen

12+3

Vierailija
20/32 |
20.06.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nopee moi ennen kauppaan lähtöä!

Ensinnäkin tervetuloa uusille! Ainakin susanne oli uusi, ja oliko muita, joita en vielä ole toivottanut tervetulleeksi? No, tervetuloa!

Millasteelle onnittelut äippäloman alkamisesta. Oot ehtinyt ihan kiitettävästi jo touhuta kaikkea.

Tipun mini on ollut superaktiivinen! Lohdutuksena voin todeta saman, kuin juska, että myös meidän vaavilla on ihan älyttömän aktiivisia päiviä. Koko maha heiluu puolelta toiselle. Tosin niitä aktiivisia päiviä kompensoi vaavin lököpäivät, jolloin kaveria saa välillä vähän tökkiä hereille.

Kävin tänään siellä neuvolassa ja samalla oli vika lääkärikäynti. Paikat oli pehmenneet, mutta kaulaa oli vielä 2 cm jäljellä. Pää ei myöskään ole kiinnittynyt, joten yliajalle varmasti mennään. Yritän ajatella positiivisesti - enemmän aikaa viettää vielä miehen kanssa kaksin!

Nyt lähden sinne kauppaan. Vilkutuksia kaikille!

Peipposka ja vaavi 38+5