Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Alkuraskaus ja painonpudotus

13.03.2008 |

Eli voiko ihan alkuraskaudesta mielestänne tiputtaa pari kiloa turvallisesti pois (ei siis millään syömättömyysdieeteillä) esim. ihan vain liikkumalla enemmän?



Olen ensimmäisen lapseni saannin jälkeen lihonnut muutaman kilon ja tahtoisin edes pari kiloa pois ennen kuin raskaus alkaa tosissaan vaikuttamaan. Viimeksi minulla ei ollut yhtään ylimääräistä vyötäröllä raskauden aikana, mutta olo oli silti kuin elefantilla. Kaikki ultrat ja liikkuminen ja kaikki oli vain silloin niin helppoa, kun oli hyvässä kunnossa.



Raskaus on nyt siis n. 6 viikolla ja söisin vitamiinit ja kunnon ruoat silti päivittäin, enkä tarkoita liikkumisella mitään trampoliinilla loikkimista tai extremelajeja, vaan ihan reipasta kävelyä ja ihan vain sen verran että tulee hyvä olo.



Kiitos vastanneille!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mie oon itse tiputtanut painoa ihan tuon liikunnan avulla tässä alkuraskaudessa, ja en usko että siitä on vauvalle mitään haittaa. Jos ei ala millekkään ihme dieetille niin uskoisin että ihan hyvin voi. Miulle ainakin neuvolasta sanottiinkin että pitäisi syödä kevyemmin, mutta silti monipuolisesti ja säännöllisesti. Ja tuohon lisättynä liikunta niin on täällä ainakin paino tippunut.



AngelEyes ja masukki 9+3

Vierailija
2/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aion itsekin pudottaa pari kiloa vähentämällä herkkujen syöntiä ja liikkumalla enemmän. Heti sen jälkeen, kun sain tietää raskaudesta, niin karkasi mopo käsistä.. eli herkkuja, niin suolaisia kuin makeitakin olen syönyt joka päivä.. Nyt pitää ottaa ittiä niskasta kiinni :)

fanny 8+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,



kuulostaa ihan hyvältä. Mulla tuli edellisessä raskaudessa aika paljon kiloja, jotka kyllä lähtikin pois viim. 2kk synnytyksen jälkeen, eli siinä mielessä ei kannata olla liian huolissaan raskausajan painonlisäyksestä.



Nyt olen kuitenkin reippaana tyttönä yrittänyt pitää ruokavalion kevyenä ja monipuolisena, ja tarkkaillut varsinkin annoskokoja (n. 1/3 pienempi kuin tavallisesti) sen lisäksi että huolehdin siitä, että syön säännöllisesti ja usein. Välipalat hedelmää ja vettä! Vielä ei ole paino lähtenyt nousuun.



Itse en nimittäin edes tiennyt, että pahaolo pysyy poissa myös muulla ruualla kuin sillä mikä himottaa hillittömästi (rasva, suola, makea..). Niitä ei siis oo ihan pakko vetää, vaikka siltä tuntuukin. ;)



Mukavia raskausaikoja,



T. Arkamamma rv 15+0



Vierailija
4/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei niinkaan laihduttamisesta....

Eli en usko etta siita on haittaa lapselle silla monet meista karsii todella pahasta raskaus pahoinvoinnista. Olen 175cm ja kun esikoiseni syntyi painoin vain 59,5kg...... oksensin siis itsestani kiloja raskaus aikana 17,5kg naytin kauhealta mutta neuvola ei ollut huolissaan, lapsi oli syntyessaan 3720g. Vuotta myohemmin olin lihonnut takaisin kiloni ja olin raskaana taas ja talla kertaa laihduin 12kg kun oksentelin niin kuin aiemminkin, ei ollut kivaa mutta neuvolaa ei taaskaan nayttanyt haittaavan tama pahoinvointi. Kuopus syntyi 3660g eli ei se nayta heihinkaan vaikuttaneen....Terveita ovat kummatkin.



Eli tassa tapauksessa kun ei ole kyse edes terveellisesta syomisesta ja terveellisesta liikunnasta vaan puhtaasta kaiken pois oksentamisesta niin en nae siina olevan mitaan haittaa etta urheilee ja syo fiksusti vaikka siina sitten painoa tippuisikin.

Vierailija
5/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

juuri tuon kaiken pois oksentamisen takia, mutta tämä raskaus tuntuu aivan erilaiselta, sillä jo nyt tahtoisin syödä melkein kaikkea mitä eteen osuu eikä pahasta olosta / väsymyksestä ainakaan vielä ole tietoa. Edellisen kanssa olin tässä vaiheessa jo sairaalassa tipassa kuivumisen takia.



Minulta kyllä ensimmäisen kanssa neuvolassa tarkkailtiin painoa hyvinkin paljon, ja epäilivät vauvaa ikäistään pienemmäksi kun timmien lihasten takia vatsa ei roikahtanut eikä vielä 7 kuulla moni edes tiennyt raskaudestani, jos en ollut muistanut erikseen mainita. Vauva silti syntyi ihan normaalipainoisena, eli kyllä se kakara siellä masussa ottaa minkä tarvitseekin. Kunhan ei vain jäisi jotain tärkeää ravintoainetta tmv saamatta. :)



aloittaja aavistus. + tyttö -05 + papu 6+3

Vierailija
6/6 |
14.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli kans ihan sama juttu et ei ois tiennyt etta raskaana olen vaikka olin valmis jo synnyttamaan ( esim. kavelin ostarilla kerran ja " kakarat" /teinit vihelteli peraan:O, mulla oli paalla valja huppari sillon.... mutta ei sita mahaa ois siita millaan huomannutkaan ). Aikasempaan ketjuun vastailinkin etta ma nukuin ekasta 29viikolle ja tokasta 25viikolle ihan suoraan litteena mahallani eli kannan lapsen kaiketi selkani/lonkkani tienolla etta ei nay eika elamaa haittaa yhtaan:)



Onnea raskauden johdosta!



Ma asun ulkomailla ja taala neuvola oli vaan et no joo toi pahoinvointi kuuluu asiaan:O mut kylla vahan liikaa toi 17,5kg tippuminen kun en nayta kivalta laihana:)