Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

---Syyskeijujen viikonloppu LA-SU---

20.05.2006 |

[color=DarkOrange1][size=6]♥[/size] [color=Chocolate][size=6]♥[/size] [color=Sienna][size=6]♥[/size] [color=DarkOrange1][size=6]♥[/size] [color=Chocolate][size=6]♥[/size] [color=Sienna][size=6]♥[/size]

[color=DarkOrange1][size=6]♥[/size] [color=Chocolate][size=6]♥[/size] [color=Sienna][size=6]♥[/size]



Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä edessä siivouspäivä ja ihan tylsää :) Monet kertonu kuinka teillä nyt raskaana energiaa riittää tavallista enemmän niin täällä on todella päinvastoin. Teen vaan sen mitä on pakko....toivottavasti mullekin vielä tulee se energinen aika ennen vauvan syntymää, sais vähän paikkoja kuntoon!!



Aamusin on vaikea nousta sängystä kun Kermaperuna jumppailee ja siitä ei millään raaskis nousta :) Mikähän siinä on että potkut loppuu heti kun nousee pystyyn....luin jostain että kun äiti makaa vauvalla on enemmän tilaa liikkua siellä kohdussa.



Jospa minä aloittaisin tuon siivouksen niin olis sitten tehty....:)



Kerttu rv 22 + [color=DarkSeaGreen][size=6]♥[/size]

Vierailija
2/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heräsin tuossa juuri sohvalta aamupäivänokosilta. =) Mä voin sanoo kans, et energisuutta mulla ei oo tippaakaan, ku väsyttää niin pirusti. Eilen kävin neuvolalääkärillä, joka passitti mut 2 viikon sairaslomalle, hemppa oli tippunu sataan ja supistellutkin on. Ekalla mittauskerralla mun hemoglobiini oli yli 140, mut niin se vaan tippuu ja rautaa nyt popsitaan. Mä siis voisin nukkua 24 h ja osasyy siihen on varmaan tuo alentunut hemoglobiini. Töissäkin on niin raskasta, ku ei meinaa silmät pysyä auki, mut nyt saa levätä loppukuun niin paljon kuin haluaa. Muuten vauveli masussa voi hyvin, liikkui ja sydän jumputti 150. Josko se tästä pikkuhiljaa olo paranis.



Mä siivoilin eilen enimmät, joten onneksi tänään ei tartte luututa ku lattiat. Pullia tekis mieli leipoa, mut saa nähdä jaksaako sitä ruveta siihen hommaan. Valmistujaiset on tälläkin tulossa kuun lopussa ja jotain tarjottavaa pitäs kehitellä.



Jaahas, täällä tihuttaa vettä. Hyvä, niin siitepöly ei leviä joka paikkaan. Nyt kun avaa ikkunan, ni ei mee kauaakaan ku pöydältä saa pyyhkiä siitepölyä. Mukavaa viikonloppua ja tänään saadaankin taas jännäillä euroviisujen ja jääkiekon merkeissä Suomen menestystä.



Bambi06 rv 23+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sainpas sentään jotain tänään tehtyä, kun kävin päivällä bodypumpissa ja hyvää teki! Vatsa alkaa pikkuhiljaa olla enemmän ja enemmän tiellä, mutta vielä toistaiseksi jumppaaminen on tuntunut hyvältä kunhan ei vallan revittele vaan ottaa tarvittaessa vähän löysemmin.



Neuvolakuulumisia eiliseltä: Vauvan syke oli 146 ja sf-mitaksi saatiin 19 cm eli melko tarkalleen keskikäyrällä mennään. Hemoglobiini oli pudonnut ekan neuvolakäynnin 132:sta 122:een eli on vielä ihan ok, mutta th suositteli kuitenkin aloittelemaan pikkuhiljaa raudan popsimista. Verenpaine on pysynyt koko ajan suurinpiirtein samalla tasolla, nyt 112/60. Paino on noussut koko aikana reilut 6 kiloa, edellisestä käynnistä reilulla puolella kilolla per viikko. Ja kelan paperit sain eli kun vaan saan ne täytettyä ja lähetettyä eteenpäin, niin pääsen odottelemaan äitiyspakkausta :)



Aika tyly systeemi muuten (en tiedä onko näin muuallakin kuin meillä): th:n mukaan jos keskiraskauden neuvolalääkärikäynti sattuu keskikesälle (juhannusviikosta heinäkuun loppuun) niin se jää kokonaan väliin eikä sitä korvata edes käynnillä terveydenhoitajan luona eli käyntien väliin jää kaksi kuukautta. Onneksi mulla lääkärikäynti sattuu viikkoa aiemmaksi eli kesäkuun puoleenväliin. Meidän terveysaseman neuvolalääkäri tosin ainakin ekalla kerralla teki sisätutkimuksen tosi ronskilla otteella (auts!), joten sen puolesta voisin käynnin jättääkin väliin. Mutta mitäpä ei lapsensa puolesta tekisi.



Reesusnegatiivisuuteni takia joudun käymään pari kertaa ylimääräisissä verikokeissa ja lisäksi edessä on sokerirasitustesti, kun suvussa on taipumusta kohonneille sokeriarvoille. Siihen vielä päälle Haikaranpesän teemaryhmät (+ tietty varsinaiset valmennukset), niin aika paljon joutuu/saa olla poissa töistä kesän aikana. Onneksi on plussatunteja kertynyt sen verran, etten joudu erikseen tekemään tunteja enää sisään.



Nyt pyykkien kimppuun!



Riina rv22+1

Vierailija
4/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan flunssasa. Ensin sairastui poika ja minä sitten perässä. Lisäksi minulle tuli silmätulehdus. :( Oli pakko käydä tänään yksityisellä.



Mutta En ole kirjoittanut vähään aikaan joten tässä kuulumisia... Käytiin tiistaina neuvolassa ja kaikki oli ok. Minun verenpaine 116/67, sf-mitta 18-19, vauvan syke 145-150. Vilkas oli kaveri jälleen. Ja sydän äänet kuulostivat " hevosen laukalta" , eli poikako siis?



Aika on siis mennyt sängyn pohjalla maaten. Kyllä tämä raskaana sairastaminen on raskasta.



Inhottavan harmaa ilma täällä Vantaalla... :(



Täytyykin lopettaa, kun pikkuherra tekee tuolla pahojaan.



Palataan! Hyvää viikonloppua!! =)



T.Rose74, poika 10,5kk ja masukki rv 23

Vierailija
5/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täälläkin ollaan hyvin, hyvin väsyneitä. Yövuoroviikko ja huonosti nukuttu yö takana. Kai tuolla kamalan synkällä ja sateisella säälläkin on tekemistä tän väsymyksen kanssa, nukkua vois vaikka koko päivän, siis jos lätkä ja euroviisut eivät häiritsisi mun lepohetkeä :).

Masuasukki voimistuu päivä päivältä, nyt nuo potkut saavat jo hereille jos oon nukkumassa. Ja silloin, kun potkitaan, potkitaanki kauan kerrallaan. Sitä on kyllä hauskaa seurata, kun masu hytkyy ja pullistelee :D.

Hauskaa viikonloppua kaikille!



Niina ja pyöriäinen 23+2

Vierailija
6/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=DarkGreen]

[B]Salaisuus[/B]



Vauva on vielä salainen,

lapsivedenalainen.

Isä on juhlamielellä.

Rallatus äidin kielellä.

Vatsanpohjassa hulmahdus

ja raisu onnentulvahdus.

Vauva on salainen kynttilä,

tähdenlento ja kipinä.







[B]Älä hellitä![/B]



Taas on selkä kipeä,

askel ei liene ripeä,



kohtu painaa mahaa,

tuoksut tekee pahaa,

vaivaa raju väsymys,

migreeni ja ärtymys,



ei maistu juuresvuoka,

ei muu kuin jälkiruoka,

bensalle nyt olen perso,

eikös tästä hyvää verso?



Vaikka turpoatkin silmissä,

riehut kuin lännenfilmissä,

vaikka nenä on aina tukossa,

korva koko ajan lukossa,



vaikka ovat rinnat arat,

särkevät nuo lonkkaparat,

vaikka iskee noidannuoli,

öisin valvottaa taas huoli,



vaikka uhkaakin jo myrkytys,

lopettakaa avun tyrkytys!



Vaikka särkee niskaa, rintaa,

onnelle ei ole hintaa,

tukassa ei pysy pinnit,

naamassa vain kukkii finnit,



reidet, vatsa täynnä raitoja,

nännistä jo tihkuu maitoa -

vaikka vaivaa siivousvimma,

hellitä ei tämä kimma!



Vaikka kroppaan kertyy liikakilot,

runsaat odotuksen ilot.



Vuoteen aallokossa kelli,

itseäsi hoivaa, helli,

kääri ympärillesi lakana,

pahin taitaa olla takana!



-Tittamari Marttinen-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan kaikki keijut muistaneet lotota? Tiedä vaikka olisi varaa isompaan asuntoon...



Kävimme tänään vaunuja katselemassa. Mallien ja ominaisuuksien sekamelskasta ei saa helposti selvää. Joko jollakulla on selvillä, millaiset vaunut haluaa? Jostain syystä en ole innostunut yhdistelmistä, jossa joutuu kuljettamaan koko painavan paketin mukana. Ehkä hankimme vaunut, joissa runkoon vaihdetaan irralliset koppa ja ratasosa. " Tavallisia" vaunuja ei taida uutuusmalleissa enää ollakaan.



Kaupunkireissun jälkeen oli siivous ja alkoi väsy painaa jaloissa lattiaa mopatessa. Ehkä kohtapuolin voisi siirtää siivousvastuun miehelle :)



Ei kai tässä muuta enää kuin lottoa ja lordia jännäämään. Toisaalta hyvä ja toisaalta huono jos Lordi voittaa.

Vierailija
8/14 |
20.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun käsityksen mukaan neuvolakäynnit, lääkärit, labrat jotka liittyy raskauteen saa tehdä työajalla. Siis tietty ne pitää yrittää sijoittaa niin ettei ne osu työajalle, mutta jos osuu niin mun mielestä niitä ei tarvitse tehdä sisään. Näin oli ainakin ennen ellei ole jotain muutosta tapahtunut. Noista neuvolan järkkäämistä valmennuksista en tiedä.





rv 24+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heips!



Toi oli mulle ihn uutta että neuvolassa sais käydä työajalla. mä nimittäin olen tehnyt ne kiltisti takaisin eikä kyllä työnantaja ole sanonut ettei tarvitse korvata.



Munkin hb alhaalla (109) ja rautaa määrättiin, seuraava neuvola vasta 15.6, joten on aikaa korjata sitä. Muuten kaikki meni normaaleissa käyrissä.



Mein vauveli on ruvennut liikkumaan muulloinkin kuin yöllä ja automatkoilla. Ei meinaa muistaa että ei hän nyt niin " iso" ole että kokoajan touhuisi ja viikoissakin ollaan jäljessä. Siis rv 22+6, mutta hän on pienempi vajaa vvikon. En muistanutkaan KUINKA ihanilta ne liikkeet tuntuikaan.



Jaksamisia uuteen viikkoon...

Vierailija
10/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti osaan liittää tämän linkin. Täältä löytyy tietoa siitä että työajalla saa käydä raskauteen liittyvissä tutkimuksissa. Mutta! ne pitää yrittää ensisijaisesti järkätä työajan ulkopuolelle ja ilmoittaa työnantajalla hyvissä ajoin.



http://perheklubi.net/index.php?showtopic=40267&hl=neuvolak%C3%A4ynnit

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kysyin asiaa töissä henkilöstöosastolta ja sieltä sain vastaukseksi, että muut kuin työterveyslääkärillä käynnit pitäisi hoitaa omalla ajalla. En tiedä, miten paljon meillä vaikuttaa kolmen tunnin liukuma (aamulla klo 7-10 ja illalla klo 15-18) eli jos neuvola-ajan voi saada esim. klo 8:ksi, mikä on ainakin mulla tähän asti onnistunut, niin ehdin melkein tunnin työmatkasta huolimatta töihin ennen aamuliukuman loppua. Täytynee varmistaa vielä uudestaan henkilöstöosastolta sen jälkeen kun olen paremmalla ajalla ja ajatuksen kanssa lukenut typon lähettämän linkin. Etenkin kun seuraavaa neuvolalääkäriaikaa ei ollut mahdollista saada niin, että pärjäisin liukuman turvin. Hyvä joka tapauksessa, että asia tuli esille, niin tiedän selvitellä asiaa tarkemmin töissä.



Riina rv22+2

Vierailija
12/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

MINJUSKA ja ANMARI: Pidetäänkö se ke-ilta sovittuna, klo 18 ja Martina? Mie voisin nimittäin huomenna soittaa ja varata pöydän, pyydän semmosta nurkkapöytää, niin ei tartte kaiken vilinän keskellä puhua :)



OVARA kyseli vaunuista: Meillä olleet esikoisesta lähtien yhdistelmät vaihdettavilla vaunu- ja istuinosilla, Brio Duo nimeltään. Olen ja en ole tykännyt.. Vaunukoppa tilava, talvellakin mahtuu kaikki kamppeet ja kesällä vilpoisa. Mut sitten se, ettei sitä vaunuosaa noin vain oteta mukaan ja kantaa kiikuteta, tosin kyläsänkynä se on pikkuvauvalla verraton, mutta niin olisi kovareunainen kantokoppakin. Mitäs vielä.. Ilmakumit on renkaissa ja ovat verrattomat, kerran on kyllä nastalla puhki saatu ;) Ja kevyet ovat tämmöiset yhdistelmät, kun koko läjää ei tartte kulettaa mukana. Tosin kuopukselle ostin kantokassin sitten tuohon ratasosaan, kun siitä sai sen lämpöpussin, tyttö oli reilu 6kk ja kovat pakkaset. Tilaavievät tollaset ovat esim. verrattuna pehmeän kantokassin yhdistelmiin, joten varsinkin vaunuaikana saa farmarinkin takakontin ahtaaksi..



Nyt sitten itse olen harkinnut noiden myymistä ja kuomurattaiden hankkimista, jotka menisivät yhdistelminä sen kantokassin kanssa. Kun nyt on jo kolmas tulossa, tilan säästö ja vaihdon nopeus olisivat tärkeitä, koska tuleva isosisko vielä rattaita tartteis sillon tällön. Eipä tarviis koppaa irrottaa ja istuinosaa vaihtaa. Semmonen heittoaisakin ois mukava. Mie oon vaan niin laiska myymään ja tuntuu, et tässä Emmaljungien ja Teutonien maailmassa ois vaikeeta saada 5v vanhoja Brioja kaupaksi..



Tulipa sepustus :) Nyt takas pihahommiin! -piias- rv 23+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovara, meillä on kokemusta sekä yhdistelmistä kantokopalla, että runkoon erikseen laitettavasta ratas- ja makuuvaunuosasta. Jälkimmäinen on ehdottomasti (meille) parempi! Kunnon makuuvaunussa vauvalla on tilaa talven yli kaikissa talviromppeissaan ja ovat varmasti lämpimät. Ja minusta kevyemmät työntää. Toisaalta huono puoli on, ettei vauva voi napata niin helposti mukaansa esim kyläillessä jos vaunuja ei saa sisälle, kantokopassa tämä onnistuu vaikka alaosan joutuu jättämään rappuun. Tosin näitä tilanteita tulee tosi harvoin, mutta ajattelin että _ehkä_ saatan harkita pehmeän kantokopan ostamista vielä lisäksi (käytettynä esim huuto.netistä). Sellaisen mallin, joka kävisi myös matkarattaiisiin, koska ensi talvena on luvassa etelänreissu ja siellä vauvan olisi hyvä kölliä lämpöisessä pesässään/suojassa muulta maailmalta.



Meillä siis vaunut/rattaat kakkosen vanhat Ora Fondeot, joihin olen todella tyytyväinen, ei aikomusta vaihtaa muihin.



Olin tänään Itäkeskuksessa shoppaamassa, kankaita ostin imetyspaitoja varten ja Hennesiltä taas ison kasan odotusajan vaatteita, mm äitiysshortsit ja -kesähosut, sekä paitoja. Toukokuun alun helteillä kun huomasin, ettei mun tavalliset kesävaatteet käykään mahan kanssa (lähinnä esteettisistä syistä, näytän niissä vain kamalan lihavalta, en odottavalta) ja ne muutamat aijemman odotuksen kesävaatteet oli jotenkin nukkavieruja ja ne vähäiset jotka olen nyt ehtinyt hankkia, eivät riittäneet mihinkään kun en ehdi viikolla pyykkäämään.



Vauvallekin teki mieli ostaa jotain, mutta maltoin mieleni koska 4D ultraan enää 1,5 viikkoa ja jospa siellä selviäisi kumpi meille on tulossa. Ostan sitten sen mukaan vaatteita valmiiksi :)



Nl käynnit työajalla, ensisijaisesti pitää hoitaa työajan ulkopuolella ja koska meillä se onnistuu hyvin, ei työnantaja muuhun suostu. Ainoastaan alkuraskauden ensimmäinen neuvolalääkäri (jolla saa todistuksen raskaudesta) saa olla työaikana ilman, että sitä pitää tehdä sisään. Minulla on onneksi helppoa, nla on samassa talossa kuin työpaikkakin ja voisin käydä vaikka kahvitunnilla nla:ssa. Ainoastana käynnit Kätilöopistolle on vaikeampi järjestää, koska jo matkoihin menee runsaasti aikaa.



Mayella 21+4

Vierailija
14/14 |
21.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli jätetään meille ne aikasemmin mainitsemani Brion yhdistelmät. Eipä niitä raaskiskaan kadottaa, kun molemmat muksut lykitty niissä.. Tänään sit tein tosi hyvät vaihtokaupat yhen naisen kanssa. Heillä oli uudehkot Gracon matkarattaat melkein tarpeettomina ja meillä vanhat Jovin matkikset epäkäytännöllisinä.



Annoin siis meidän matkikset ja muutaman kympin vaihdossa ja saatiin nyt kevyet yhdistelmät :) Kun noihin uusiin mahtuu se meidän pehmeä kantokassi, koska niissä on turvakaari erilainen. Tai siis meidän entisissä turvakaarena oli tarjotin, jonka takia kantokassia ei saanut niihin kunnolla :( Joten jäivät kuopuksen vauva-aikana vähälle käytölle. Oon supertyytyväinen :) Täällä maalla ei kuitenkaan pelkillä pienirenkaisilla (matka-)rattailla pärjäis.



Oonpas mie tänään jauhanut näistä rattaista *nolona*



Muuten kuuluu hyvää. Oon ollu hyperenerginen tänä viikonloppuna, kyllä tulee puhdasta ja äidin tekemiä eväitä, tänään loistin pakastimen tyhjennyksessä - keitin marjoja mehuksi. Keittiön kaapit on saanu uutta järjestystä ym. Eilen oli mukava eläinpuisto- ja kylpyläreissu pojan kanssa.Allergiaoireet helpottaneet paljon, kiitos vesisateen ja viileän kelin. Ja Lordi voitti viisut :) Oli pakko kattoa yöllä.



-piias- rv 23+6