Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raskaus ja hammaslääkäri.

29.05.2007 |

Moi!

Haluaisin tiedustella teiltä, onko joku käynyt hampulekurissa ihan alkuraskauden aikana, ja jos niin mitä teille on tehty?



Kävin tänään hammaslääkärissä, ja sain uuden ajan paikattavaks, ja lisäks lähetteen röntgeniin, kun viisaudenhammas kai kasvaa ikenen sisällä väärään suuntaan... =] viimeiset kuukautiset mulla alkoi 1.5 (kierto 25 päivää) ja nyt näyttää vahvasti siltä, että kuukautiset ei oo alkanu, oireita on ilmaantunut vähän (närästys ja rinnat arat), joten ehkä olisin taas kerran raskaana. Paikkausaika on ensviikolla (ilman puudutusta en suostu siihen tuoliin istumaan) ja röntgeniin pitäs siis mennä nyt lähipäivinä. Uskallankos mennä, vai siirränkö röntgeniä eteenpäin? entäs paikkaus? Viikkoja siis ois ensviikolla korkeintaan huimat 5+ jotain. Lisäks työssäni altistun (prosessiteollisuus) kaikelle happokrääsälle yms, ja työpaikan terkkarilta jo kyselinkin, että uskallanko töissä normaalisti työskennellä. Onko muilla kokemusta kemian alojen töistä raskausaikana?



Ja vielä sekin on tässä onkelmana, että kun tää raskaus ei suinkaan ole ensimmäinen, vaan neljäs, kun kaikki kolme edellistä on päättyneet keskenmenoon rv 8-12 välissä. Silloin en kyllä edes nykysessä työssä työskennellyt (nytkin vain määräaikainen). Tutkimuksista ei kuitenkaan ole löytynyt syytä keskenmenoille, lääkäri sanoi vaan että uutta yrittämään...



Tämä tällä erää. Nyt ylitöihin pariksi tunniksi, ja sit vielä oma työvuoro päälle! =] tulen aamulla lukemaan vastauksenne! =]



Päivänjatkoja!

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hammaslääkärissä huhtikuussa, mutta viikkoja oli jo parikymmentä. Puudutuksen kanssa paikattiin ja hyvin meni. Puudutteet ovat ihan turvallisia, käytetäänhän niitä synnytyksessäkin. Röntgeniin kyllä kehoitti tulemaan vasta joskus synnytyksen jälkeen eli se ei käsittääkseni ole suositeltavaa. Mulla on muutama alkava reikä, joiden tilanne pitäis tsekata. Kysyisin suoraan sieltä hammashoitolasta asiaa.

Vierailija
2/8 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa mukava lukea sinun kirjoittavan raskausasiaa! Onnea kovasti ja peukutuksia, että pikkukaveri tällä kertaa pysyisi kyydissäsi. bdbdbd



Minulle neuvolasta kerrottiin viime raskaudessa, että hammashuoltoasiat kannattaa hoitaa kuntoon raskauden toisen kolmanneksen aikana. En kylläkään yhtään muista syytä, miksi näin opastettiin, joten varmista ihmeessä asia neuvolasta tai vaikka hammaslääkäriltä. Ammattilaisiahan he ovat, joten osaavat varmaan vastata myös kysymyksiin alkuraskauden hammashoidosta.



Tsemppiä sinulle!



Siru-Sofia rv 7+5



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


hammaslääkärissä käynnille ja eri toimenpiteille ei ole raskauden aikana muita esteitä kuin Senniinankin mainitsema röntgen, eli röntgeniä tulisi raskauden aikana välttää (vaikka kuvattaisiinkin muuta kuin vatsan/lantion seutua). Jos haluat kysellä tarkemmin niin röntgenin kuin mainitsemiesi happojen ym. vaikutuksista vauvaasi (vaikka ruoka-aineista), erinomainen apu löytyy täältä:



Teratologinen tietopalvelu on koko maan kattava puhelinpalvelu. --- Palvelun tärkeimpiä tehtäviä on sikiövaurioiden ennaltaehkäisy.



* puh. (09) 471 76 500

* kyselyihin vastataan arkisin klo 9-12



Hedelmällisyyteen tai sikiöön vaikuttavista aineista saa tietoa Teratologisesta tietopalvelusta, joka siirtyi vuoden 2005 alussa Väestöliitosta HUS:n Myrkytystietokeskuksen alaisuuteen. ---

Teratogeeneillä tarkoitetaan ulkoisia tekijöitä, jotka voivat vaikuttaa haitallisesti hedelmällisyyteen tai kehittyvään alkioon tai sikiöön. Tällaisia voivat olla äidin käyttämät lääkkeet, äidin infektiot ja rokotukset, sekä erilaiset ympäristöaltistukset (esim. kemikaalit ja säteily).



http://www.hus.fi/default.asp?path=1;28;824;2049;2265;2260;3437

Vierailija
4/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse kävin alkuraskaudessa hammaslääkärillä ja hän röntgenkuvasi hampaani, mutta minulle laitettiin semmoinen suojaliivi päälle masun peitoksi säteiden takia.

Vierailija
5/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kävin hammaslääkärissä raskauden toisen kolmanneksen alussa ja käski tulla sitten vasta röntgeniin kun vauva on syntynyt. Sanoi vielä näin, että kun nyt raskauden aikana ei voi ottaa röntgen-kuvia. Puudutus kuulema ok. En kyllä antaisi sinun ottaa röntgen-kuvia jos olet raskaana.

Vierailija
6/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä Turussa kaikki odottajat käyvät hammashoitajalla raskauden aikana. Hammaskiveä poistettiin rv8 ja lääkärillä kävin rv14. Laittoivat uuden paikan hampaaseen, kun vanha oli irronnut. Lääkäri epäili reikää viisaudenhampaassa, mutta varmuus asiaan saadaan vain röntgenkuvalla, johon kehotti menemään vasta synnytyksen jälkeen. Hammasröntgeniä ei siis edes ehdotettu.



Sen sijaan viime raskaudessa olin viikolla 36 lantion röntgenissä, sillä pituuteni on 151 cm ja täällä kuvataan lantiomitat kaikilta alle 155-senttisiltä äideiltä. Oli outo kuva, kun oli omat luut ja vauvat luut kuin sikin sokin. Tuskin teki kuvan otto hyvää, mutta pakko se oli ottaa ja vielä lääkärin määräyksestä. Eli kai lääkäri sitten osaa arvioida röntgenin tarpeellisuuden tapauskohtaisesti.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

hammaslääkärissä olen käynyt joka kerta alkuraskaudessa!

Hampaat on siis tarkastettu päältä päin, hammaskiveä on

poistettu, vanhoja rikkinäisiä paikkoja on uusittu ja reikiä

on paikattu. Näille em. toimenpiteille ei käsittääkseni ole

estettä, vaikka onkin raskaana.



Röntgenissä käyntiä pitää kuitenkin välttää, mikäli vain

mahdollista. Hammaslääkäri sanoi minulle, että nyt ei oteta

sitten röntgenkuvia, kun kerroin hänelle olevani raskaana

mennessäni hammastarkastukseen.

Vierailija
8/8 |
30.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulee käsittääkseni siitä, että loppuraskaudessa on liian tukalaa

maata selällään ison mahan kanssa.

siru-sofia:


Minulle neuvolasta kerrottiin viime raskaudessa, että hammashuoltoasiat kannattaa hoitaa kuntoon raskauden toisen kolmanneksen aikana. En kylläkään yhtään muista syytä, miksi näin opastettiin, joten varmista ihmeessä asia neuvolasta tai vaikka hammaslääkäriltä.