Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

*_*_*_ Joulukuisten tiistai _*_*_*

29.05.2007 |

Huomenta!

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... En ole piiiitkään aikaan kirjoitellut vaikka lueskelenkin melkeinpä päivittäin kuulumisianne, tervetuloa uusille!



On ollut jotenkin niin turhaa kirjoittaa kun ei kuulu mitään... Ei ole oikeastaan oireitakaan jos ei käytä mielikuvitusta... Päivät menee samaa vanhaa rataa ja kun ei ole ennestään lapsukaisia joista kertoa niin...



Tänään on se np-ultra ja jännitys ihan valtava, välillä olen ihan varma että kaikki on hyvin ja välillä taas olen ihan varma että vauva ei ole jaksanut pysyä mukana... Takana kun on pari keskenmenoa joista toinen huomattiin vasta vko 11+5 ultrassa jolloin sikiö vastasi viikkoja 7... Ehkä eniten pelkään miten selviän/jaksan sen yli jos nytkin on huonoja uutisia. Minulla on taipumusta masentua, välillä aika pahastikkin...



No tulen kuitenkin päivällä kertomaan tännekkin miten kävi... Voi luoja, anna kaiken olla kunnossa...





Mintho 12+4

Vierailija
2/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myntho toivon todella että ultrasi sujuu hyvin!!!!!!!!



Meillä alkoi kunnolla keittiöremppa ja ollaan jo ihan masiksessa, kuinka yhteen keittiöön voi mahtua näin paljon tavaraa??? Alakaapit on vasta tyhjätty ja poistettu, kun tänään alotetaan lattian teko, mutta alakaapin kamoista on jo koko ruokahuone on kaaoksen vallassa, pöytäpintaa ei näy ja kohta pitäisi olla tarjoilemassa aamupuuroa... Toivottavasti keli jatkuu näin aurinkoisena, niin voin syöttää lapset tänään terassilla ;-) (jos olisi vain omat lapset, olisi tiedossa muutama mäkkäripäivä ja pizzapäivä;-) Ihan oikeasti kauhistuttaa, että kohta pitää irrottaa yläkaapitkin ja niiden tavarat sijoittaa jonnekin, ei tässä muuten mitään, mutta kun työ on kotona, omien kanssa sitä lähtis evakkoonkin joksikin aikaa, huoh :-(



Oma (.) ultra ylihuomenna, pelottaa ihan sairaasti. Eilen alavatsaa pisti silloin tällöin pitkin päivää, mitä lie pistoksia sitten nekin, sais jo tietoa, oisin varatessani saanut ultran tällekin päivälle, mutten ottanut, kun mies ei olisi ehtinyt mukaan.



ponnari 11+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Peukkuja kummallekin ultraan! Mulla on sinne vielä viikko :P Vähän ärsyttää, kun sen pitää olla noin myöhään, mutta kaipa aika nyt menee nopeasti, kun on tekemistäkin (parit juhlat, pitää siivota ja työtkin alkaa maanantaina).



Täälläkin mahaa kivistää, vihloo ja jomottaa. Luita on vihlaissut pari kertaa todella kipeästi, mutta se vissiin kuuluu asiaan. Eilen illalla, kun menin nukkumaan, mahassa tuntui hassu muljahdus kohdun kohdalla. Ihan kuin iso superpallo olisi vierinyt kohdun seinään ja kimmonnut siitä takaisin (tai no, siltä se tuntui :). Kuperkeikka? Olen vähän skeptinen noiden liikkeiden tuntemisen suhteen vielä tässä vaiheessa, kun esikoista odotan, mutta mitään tuollaista en ole koskaan aikaisemmin tuntenut.



Nunia ja Lumikko 12+3

Vierailija
4/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja onnea ultraan menijät! Tulkaahan sitten kertomaan mukavat uutiset!

Mulla on melkein kaksi viikkoa vielä np ultraan. Onneksi näin viimeviikolla pienen kurkauksen, muuten en kyllä jaksais sinnitellä.



Ehkä tämä on jo vähä helpompaa, vaikka inhotuksia edelleen tulee. Uudet vaivat alkavat vaan kolkutella (näitähän on ollut jo edellisissä raskauksissa, aina vaan aikaistuvat) nimittäin nivelet on ruvennut loksumaan, pitäs tänään taas lähteä kunnon lenkille, että pysyvät ihan siedettävinä loppuun. Alaselässä ja polvissa lotisee



Ryhdyn tässä taisteluun rakennusprojektipapereiden kanssa:-Z



P-M 11+2

Vierailija
5/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekaksi.. mihinhän vauva online on kadonnut? kun ei mulla ainakaan näy se.. No ei ole suuri vahinko :) Täällä saa paljon ystävällisempää kohtelua.

Mulla myös mahassa pistelyä ym. Voi kun tuntuisi jo liikkeet! Viimeksi tunsin ekat hipaisut rv 16 ja viikon,parin päästä ne näkyivät ja tuntuivat jo mahan päältä. siis mieskin tunsi kun laittoi käden mahan päälle.

Onnea kaikille ultraan! mulla se oli eilen ja vauva siellä köllötteli rauhallisena.

Mies tänään aamusta iltaan töissä. onneksi puolenpäivän aikoihin tulee vieraita käymään. Minkä verran te muuten kyläilette? siis kotiäidit? ja saa muutkin vastata :) Mä kyläilen niin paljon kuin voin. autoa ei ole juuri koskaan käytössä ja ilman sitä ei moneen paikkaan pääse. Yleensä ainakin kerran viikossa käy meillä vieraita. Saa äidit ja lapset seuraa!

Kummasti sitä pysyy laskuissam mukana että mikä rv on menossa. vaikka monet sanovat että ei niitä viikkoja muista kuin ekalta. On kuitenkin jo kolmas tulossa :)



Aurinkoista päivää kaikille! (vaikka täällä on aurinko pilvessä)



Puolkymppi rv 12+6 ja lapset 03 ja 05

Vierailija
6/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään varmistu se, että päästään mökille heinäkuussa viikoksi. Meillä ei ole omaa, joten nyt vuokrataan tuttavaperheen kanssa yhdeksi viikoksi aivan ihana mökki savitaipaleelta! MAtala hiekkaranta ja rantasaunat ym. JOten kelpaa pikku-ukonkin kahlata järvessä.



Pikkuruisia liikkeitä on tuntunut muutaman kerran. :) Aivan ihanalta ne hipaisut tuntuu.



Mitholle tsemppiä ultraan :) Pidän kaikki peukut ja varpaat pystyssä! Tulethan heti kertomaan!



Mymmeli rv 13+0

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

puolivarjossa! Käytiin nuorimmaisen kanssa puistossa, neiti pyöräili, minä kävelin. Hiki kaatuu päältä. Isommat lapset palailee pikkuhiljaa koulsta, lähdetään sitten rannalle pulikoimaan, tohtisinkohan minäkin?!?



Puolkymppi tais kysellä kyläilystä, ei tule hirveästi kyläiltyä, aika paljon töitä tulee tehtyä, säännöllisen epäsäännöllinen työaika ja kun vapaata, niin menee siivoillessa ja asioita hoitaessa. Välillä otan oikein tavotteeksi käydä tietyt kyläpaikat läpi, mutta aina huomaa taas ajan vierähtäneen eteenpäin.



Joko ootte käyneet lasten kesävaateostoksilla? Minun on kai lähdettävä kaahlaa kaupat läpi perjantaina, neidit paripäivää kitisseet siihen malliin. Tänään olisi muuten hyväpäivä, mutta nuorimmaisen kevätjuhla alkuillasta. ja huominen ja ylihuominen töitä



P-M samoilla viikoilla ja päivilllä ku aamullaki

Vierailija
8/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

... Se sieltä kuului, tasaisesti 161 kertaa minuutissa. ELÄMÄNI IHANIN

ÄÄNI MITÄ OLEN KOSKAAN KUULLUT!!! Itku siinä tuli kun oli taas

pahimpaan varautunut.



Vaavi liikkui aktiivisesti ja pienen tönimisen jälkeen hänet saatiin

oikeaan asentoon ja niskaturvotus oli 1,4mm joka on aivan normaali.

Istukka sijaitsi takaseinässä. Vaavi oli 65mm pitkä

päästä pyllyyn ja sopi viikkoihin, vain yhdellä päivällä mentiin

taaksepäin mutta laskettua-aikaa ei muutettu.



Lääkäri oli aivan ihana. Kerroin heti ovesta astuessani että pelkään

ihan hysteerisesti. Hän ei ollut edes kunnolla saanut sitä anturaa

sisälleni kun jo sanoi että sydän sykkii kaikki hyvin. Siten hän

kokoajan kertoi mitä siellä ruudussa näkyi ja kertoi myös käsiä

katsoessaan että viisi sormea näkyy ainakin toisessa kädessä :D



Onnellinen Mintho ja vaavi 12+4 (tai 5)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ekaksi onnittelut Mintholle, ihanaa että kaikki oli kunnossa, ja että lääkärikin oli niin mahtava!! =D



Niin kävin tänään neuvolalääkärillä, ja -tätilläkin vähän. Kaikki oli ok, ja olin ovela ja uusin kaikki mahdolliset reseptit samalla kertaa =DD

Sydänäänet eivät kuuluneet, mutta mulla on aika hyvät vatsamakkarat, joten en ollut huolissaan, viikko sittenhän ultrassa oli kaikki ok, lääkäri sanoi että varaa aika viikon päähän, sitten pitäisi kuulua. Ja kokeillessaa kohtua totesi vain että huh, onpas tämä ylhäällä ja sanoi kohdun koon vastaavan viikkoja.



Nlantäti näki nlakortin välissä ultrakuvat ja sanoi että hän itse olisi mitannut vauvan hiukan pidemmäksi, niin viikot vastaisivat suurinpiirtein menkoilla laskettua-aikaa, kertoi että itsekin tekee alkuraskauden ultria, joten uskoisin että tiesin mistä puhui...mutta eihän sitä kuitenkaan korttiin merkannut, joten laskettu aikani on nyt siis 13.12. Niin ja nyt siis tapasin " oman" terveydenhoitajani joka muuten oli aivan mahtava persoona, että siitäkin jäi todella hyvä mieli!!



Mukavaa päivän ja viikonjatkoa kaikille!!

Heiluri ja elvistonttuvauva 11+5

Vierailija
10/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä me vieraillaan ja meillä vieraillaan tosi paljon! Ja muuten ku kesällä kerran viikossa käydään perhekerhossa jos ei oo muuta ohjelmaa jne. Mulla on aika paljon just äitikavereita joihin oon esim. netin kautta tutustunu ja joita ei nähdä siis koko perheen voimin. Muutenki meillä on kalenteri täynnä aina tyyliin niin ettei kuukaudessa ookku ehkä maksimissaan 3 päivää jollon ei oo yhtään mitään..neki sit yleensä käydään vähintään kaupassa ;) Nuorimman raskauden aikana ei nähty ketään yli puoleen vuoteen kun remontoitiin taloa valmiiks (ristiäiset oli deadline ja päivää ennen valmista ;) Välillä kyllä tulee olo et jos vaan olis, mut ei taida osata sit kumminkaan ;D



Mut esim. sit Vappu oltiin ihan perheen kesken ja nautittiin rauhasta (vakiokaverit tuli just sinä päivän synnäriltä joten sattuneesta syystä heistä ei ollu meille seuraa)



Yöt on ihan mahottomia kun nään unia aivan koko ajan ja paljon!!! Viime yönä näin unta eräästä miehen sukulaispariskunnasta jotka meni naimisiin noin pari kuukautta sitten että nyt tää nainen olis raskaana..vähänkö tekis mieli ottaa selvää ;)) Syksyllä näin että lapsuuden kaverini oottaa ja kaivoin hänen sähköpostinsa esille ja kysyin pokkana. Vastaus oli että juu justiinsa tein testin..hih!



Puolentoista viikon päästä on nuorimman 2v synttärit ja olen pidätellyt muutamalle kaverille kertomista..tänään teki tiukkaa mut en kertonu kumminkaan. Jospa tuo maha paljastais sitten sillon ;) Ainakin laitan äitiyspaidan päälle..Voi olla että silti näytän vaan läskiltä!



Liikkeitä ootan ku kuuta nousevaa, mutta ei oikeen kunnolla vielä. Muljahduksia ehkä välillä muttei mitään mainittavaa. Taitaa olla istukka edessä kun tokassa sen ollessa takana tässä vaiheessa jo viikon ainakin oli tuntunu vahvasti! Vaikka voihan olla ettei tää potki niin kovasti..tai sitten selkää mojottaa hän ;) Hengissä ainakin olis paree olla!! No maanantaina taas seuraava neuvola ja jospa ne äänet kuuluis taasen!



Mintholla oli niin ihanan positiivinen viesti että ihan kyyneleet nous silmiin! Ihanaa että kaikki oli hyvin!! Ihanan kuulonen lääkäri teillä!!



Missä vaiheessa muuten tukivyötä saa alkaa käyttää?? Muistaako kukaan? Ei muuten vielä mutta kun tuolla pihalla kökkii niin tuntuu että vois tukea kaivata jos ei sitten senkään vertaa vaivais.



Lämmintä on kovasti, aika tuskasta suorastaan..muttei valiteta =)

Jotain piti vielä turista mutta kun en yhtään muista mitä!!



masu 14+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen verran viel et ku luin heilurin juttua niin se tuli mieleen että sen verran sillon viime viikon ultrassa sanoivat (mutisivat toisillee) että navassa asti kohtu vissiin oli. Yöllä kun mahallaan nukkuu tuntuuki aika iso kova pallo jo ja ihan kunnolla mahallaan ei enää kykenekkään nukkumaan mutta puolittain onneks vielä! Kyljille tulee vielä ihan riittävästi painetta loppuvaiheessa!

Vierailija
12/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen käytiin ultrassa ja kaikki oli vallan mainiosti!

Ensiksi kerkesin jo säikähtää kun vauveli oli liikkumaton, mutta kyllähän sielä sitten sydän jumputtikin ja muutamalla tökkäyksellä vaihtoi hyvin laiskasti asentoaan :)

Niskaturvotus oli vaan 0.4. Pää-perä mitta vain vaivaiset 4.78 joten viikot tippui ja nyt mennään siis 11+5 aikaisemman 12+3 sijaan, mutta sitä osasinkin jo odottaa.

Enään siis paripäivää ja " riski" aika olisi ohi!!

miehen vanhemmat tietää, omilleni ei vielä kerrottu.



Voikun teistä osa menee jo pitkällä! Olikos se hippuskainen joka on jo viikolla 14+ ?! vau!



Joko alkaa olot helpottamaan? oireet vähenee täällä ainakin! jaksaa vihdoin tehdäkkin jotain muuta kun löhötä sohvalla :)



Jabbadai ja piipero 11+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vauvojen koossa heittoa, vaikka eivät muuta laskettua aikaa.

Meillä sillon viime viikolla oli viikot 12+1 ja sikiön pää-perä mitta 68mm. Niskaturvotus oli sama kuin minthon kyytiläisellä 1,4mm.



Juuri kun aamupäivällä mietin, että onko niin tiukat housut, ettei liikkeet tunnu, niin nyt sitten tuntui useampia peräkkäin. Ehkä pikkuinen vain lepäili aamun :).



Tuntuu, että vatsan turvotus on nyt tasaantunut, ainakin vieläkin sopii tavalliset farkut ihan hyvin (mahahan kyllä on tuon vyötärönauhan yläpuolella).



Tänään lähdetään lasten kanssa viettämään ilta raveissa. Tuttujen hevosia juoksemassa ja muutenkin kesään kuuluu, että pitää käydä kaikki Kajaanin ravit seuraamassa. Jospa se omakin tamma vielä tänä kesänä pääsis radalle (kuntoutus käynnissä). Muuten hevoshommat vähän helpotti, kun pollet on yötäkin laitumella.



Aamulla näin unta, että toinen koira oli jäänyt auton alle ja kamalat ruhjeet toisessa kyljessä ja piti viedä ell:lle jossa välissä jo luulin, että se nyt kuoli. Sitten yhtäkkiä koira muuttuikin tytökseni.

Liekö uni johtunut siitä, että tytöllä puhkesi eilen silmätulehdus ja sen takia lääkärissä käytiin. Illalla nukkumaan mennessä sanoin, että huuda aamulla, jos ei silmät avaudu. Tyttö sitten neljän aikaan huuteli apua, kun silmät oli ihan rähmästä muurautuneet kiinni.



Meilläkin juhlittiin viikonloppuna pojan 3v synttäreitä, ilma kyllä suosi.

Mäkäräisiä on iltaisin jo hirveästi, polleraukoille pitää ostella karkotetta tänään sieltä raveista...



*lopettaa höpöttämisen*



Marzi 13+0

Vierailija
14/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

No minäkin sit kirjoitan tänne.

Viikkoja tänään 10+1

Vuodon takia kävin ultrassa 6+4 ja koska sitä jatkui melkein 2 viikkoa - soitin sairalaan ja ssanoin ettei mun hermot kestää np ultraan ja sain sit huomiselle ajan. Tosin siitä ajanvarauksestakin on jo 2viikkoa mennyt.

Ihanasti kyllä ymmärtää kun sanoin ettei hermot kestää ja olisko mahdollista niin heti aika järjestyi.

Nyt sit jännitän että onko siellä ketään vai ei - en edes tiedä uskallanko ottaa miehen mukaan vai ei.

Mitä jos siellä ei olekaan ketään - olisko parempi kestää huonot uutiset yksin vai jakaa... no mulla on koko ilta aikaa miettiä sitä.

No - huomenna selviä onko meille jouluvauva tulossa vai ei.

La 24.12.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
29.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippati kaikille!



Olipa kiva katsella porukan kuulumisia. Itsellä ollut niin kiirusta nämä viimeset pari viikkoa, etten ole ehtinyt häävin koneelle istahtaa. Kevät tulla jolkuttelee ja pihakin pitäisi saada kuntoon. Tänään saatiin trimmeri lainaan, että saadaan noi pihan " pielukset" kuntoon, kun vallan rehottavat voikukkaa. Sitten pitäs vielä entiseen kukkapenkkiin istutella kaikenlaista kivaa syötävää ja se olis siinä. En ajatellu tehdä enempiä, jos kesästä tulee kuuma ja itsellä on ehkä sit tukala olo.



Oma napa: Ei mitään oireita. Paino on noussut, kun napostelulla on saanut pidettyä huonon olon poissa. Lenkille en o kerenny enkä viittiny. Kevätväsy painaa vielä, mut parin päivän päästä viikoksi lomalle! Huomenn np-ultra. Jännittää kamalasti ja yksin pitää mennä. Toivottavasti antavat kuvia mukaan, et iskäkin saa nähdä mahdollisen masuasukin.



Nyt nukkumaan!



Visbe ja tiitiäinen 11+2