Lue keskustelun säännöt.
Lasten kuvaton kela-kortti henkilötodistuksena Tukholma-risteilylle?
13.05.2009 |
Huomasin liian myöhään että lapsilla ei ole voimassa olevaa henkilötodistusta, ja nyt menemme Tukholmaristeilylle parin päivän päästä. Onko kokemusta jos lapset voi matkustaa vanhempien seurassa pelkällä kuvattomalla kela-kortilla?
Kommentit (2)
Ok, kuullostaa siltä että pääsemme risteilylle ilman lasten henkkareita. Varmistin kans laivayhtiöltä, ja sanoivat ettei perheitä ole rantaan jätetty kuvattomien kelakorttien vuoksi;-).
Kiitos vastauksistanne!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Oltiin juuri reilu kaksi viikkoa sitten Tukholman risteilyllä 1v-pojan kanssa, eikä hänellä ole muuta henkkaria kuin tuo kuvaton kela-kortti. Varmistin etukäteen Viking Linelta, että se riittää. Ilmoittivat vielä että kela-kortin lisäksi vanhemmat todistavat lapsen henkilöllisyyden tarvittaessa. Eikä siellä sitten kysytty henkkaria kuin minulta, jonka nimellä varaus oli. Hyvää matkaa!